25 Mayıs 2021

İSDEMİR’DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ÜYELERİMİZİN BÜYÜK MEMNUNİYETİ İLE İMZALANDI


Sendikamız Özçelik-İş ile örgütlü işyerimiz İSDEMİR (İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.) arasında yürütülmekte olan 27. Dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

Sendikamızın Genel Merkezinde yapılan son toplu iş sözleşme oturumunda ücret maddelerinde de anlaşma sağlanması üzerine masa başında imzalar atıldı.
Genel Merkezimizde yapılan toplantıya Sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör ve şube yönetimimiz katılırken, İSDEMİR’i temsilen de OYAK İnsan Kaynakları Grup Başkanı Haluk Gümüşderelioğlu, İSDEMİR Genel Müdürü Mesut Keyfli ve Avukat Güliz Kaya katıldı.

Sözleşmeye ilişkin olarak Genel Başkanımız Değirmenci, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem ile OYAK binasında bir araya gelerek, toplu iş sözleşmesine ilişkin istişarelerde bulundu.
Tüm görüşmelerin ardından İSDEMİR’deki üyelerimizin merakla beklediği toplu iş sözleşmesi, maddi ve sosyal birçok kazanımlar elde edilerek imzalandı.

‘SÖZLEŞMEYİ HEDEFLEDİĞİMİZİN ÜZERİNDE TAMAMLADIK’

İSDEMİR Toplu iş sözleşmesine ilişkin açıklamalarda bulanan Genel Başkanımız Değirmenci, ‘Toplu İş Sözleşme görüşmeleri başladığı günden bu yana İSDEMİR’deki üyelerimiz için en iyisini elde etmenin mücadelesini verdik. ‘Ne pahasına olursa olsun kazanalım’ anlayışının acı tecrübelerini Türk çalışma hayatının geçmiş uygulamalarından hepimiz iyi biliyoruz. Bu anlayışla bu toplu iş sözleşmesini de hedeflediğimiz düzeyin üzerinde masa başında tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.
Genel Başkanımız Değirmenci açıklamalarına şu şekilde devam etti:

‘ENFLASYONUN ÇOK ÜZERİNDE ARTIŞ SAĞLADIK’

“Bizim İSDEMİR’de ortalama saat ücretimiz 30 lira, kıdemimizde ortalama 16 yıl.Biz birinci altıncı aya enflasyon yüzde 8,23 iken biz yüzde 18 istedik. Bu kapsamda talebimizin yüzde 78’i karşılanacak şekilde, ilk altıncı ayı yüzde 14 olarak geçtik. 2. 3. ve 4. altıncı ayları enflasyon olarak geçtik. Temmuz ayında da enflasyon oranında, tahmini yüzde 9 civarında da bir artış üyelerimizin maaşlarına yansıyacak. Kıdem zammının adını da çeşitli gerekçelerle değiştirerek, destek ödemesi olarak anlaştık. Bu destek ödemesiyle birinci grupta olanlara yüzde 3.0, ikinci grupta olanlara yüzde 3.20, üçüncü grupta olanlara yüzde 4.5, dördüncü grupta olanlara yüzde 5.70 ve son gruba yüzde 7 oranında zam yapılmış olacak. Bu rakamları birinci altıncı ay zammı olan yüzde 14’ün üzerine koyduğumuzda ikinci gruptakilere yüzde 17.20, üçüncü gruptakilere 18.5, dördüncü gruptakilere 19,70, son grupta olanlara yüzde 20,78 birinci altı ay için ücret artışı yapılmış olacak. Dolayısıyla en düşük ücret artışı yüzde 17.20, en yüksek yüzde 20.78 olarak gerçekleşti. Artışlara TL bazında bakıldığında ise 1468 lira ile 1718 arasında değişen miktarlarda üyelerimizin maaşlarında artış olacaktır. Temmuz ayında tahmini şuandaki seyri yüzde 9 civarında olan altı aylık enflasyon 9 olarak ilave edilince, yıllık bazda yüzde 30.20 ücreti sağlanmış olacak”

“BİZLERE GÜVENEN EMEĞİN ASLANLARINA HAYIRLI OLSUN”

Dolayısıyla 14.60 olan yıllık enflasyona karşı yüzde 30’u aşan bir ücret artışı, 8,36 olan altı aylık enflasyona karşılık 19,70’lik bir artış İSDEMİR’deki emeğin aslanlarına helali hoş olsun. İSDEMİR’de Özçelik-İş Sendikasının Genel Başkanına, Yönetim Kuruluna, Şube Başkanına, şube yöneticilerine, temsilcilerine, Hak-İş’in Genel Başkanına ve yönetim kuruluna güvenen, destekleyen, dualarıyla hep yanımızda olan emeğin aslanlarına hayırlı uğurlu olsun. Üyelerimize verdiğimiz sözlerin içini, imzaladığımız bu toplu iş sözleşmesiyle doldurmuş bulunmaktayız.
Destek ödemesi, yılda 1 defa olmak üzere Temmuz’un 14’ünde, ikinci ödeme de enflasyon oranında artırıldıktan sonra 14 Mart 2022 yılında üyelerimize ödenmiş olacak.

“SOSYAL YARDIMLARI YÜZDE 24 OLARAK GEÇTİK”

‘Yıllık enflasyonun 14,60 olduğu bir Türkiye’de sosyal yardımlarda yüzde 24’ü aşan bir artış alınmasını sağladık. Örneğin, Kurban Bayramı yardımını 1.900 lira olarak geçtik.

‘TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI DA TAMAM!”

Bütün üyelerimizin, bizlerden, en az ücret artışı kadar, hatta ücret artışından daha önemli bir talebi vardı. Pandemi bizlere bir kez daha gösterdi ki, sağlık her şeyden önde geliyor. İSDEMİR işçisine Tamamlayıcı Sağlık Sigortası helali hoş olsun. Bu talebimizi de işverene kabul ettirerek, İSDEMİR işçisine hediye ediyoruz. Üyelerimizin hastaneye başvurularında herhangi bir ek ödemelerine gerek kalmayacak”

‘İDARİ MADDELERLE İLGİLİ HİÇBİR SORUNUMUZ KALMADI’

Geçtiğimiz dönemde idari maddelere ilişkin yaşadığımız bir takım sorunların çözümünü sağladık. Bu kapsamda Amatör şube yöneticilerimizi sendikal izinli olmalarını sağladık. Fabrikaya giriş-çıkışlarda yaşanan sorunları kart usulüyle çözüme kavuşturduk. İşyeri disiplin kurulunda sendikamız temsilci bulundurmaya devam edecek. Servislerin, yemeklerin aksamamasından ve işyeri baştemsilciliğine temizlik -çay işlerine bakan personelin verilmesinde ve ihtiyaç halinde minibüs temin edilmesine kadar yeni hakları almış olduk. Üyelerimize cenaze yemeği verilmesi gibi haklar da uygulamaya konulacak. Dolayısıyla idari maddelerle ilgili hiçbir sorunumuz kalmadı.

“İŞVEREN TARAFINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

OYAK’ın değerli Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’e, Grup Başkanı Haluk Gümüşderelioğlu’na, İSDEMİR Genel Müdürü Mesut Keyfli’ye ve Avukat Güliz Kaya’ya, bütün üyelerim ve sendikam adına teşekkür ediyorum. OYAK Genel Müdürü Savaş bey, çok samimi, içten, kararlı ve Özçelik-İş Sendikasıyla yürüyecek bir anlayışla, idari ve mali taleplerimizi karşılama konusunda bizlere yardımcı olmuştur.

GÜNGÖR: “SABIRLA BEKLEYEN ÜYELERİMİZE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Pandemiye rağmen toplu iş sözleşme görüşmelerinin 5 aydır yürütüldüğünü kaydeden İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör ise, “Büyük bir özveri ve fedakârlıkla sözleşme çalışmalarımızı yürüttük. Çünkü emekçi kardeşlerimizin bizlerden beklentileri vardı. Bu kapsamda emekçi kardeşlerime bizleri sabırla, dedikodulara meydan vermeden bekledikleri için teşekkür ediyorum. Asla kapalı kapılar ardından sözleşme yapmayacağız dedik. Sözleşme biter bitmez, zaman kaybetmeden sözleşmemizi açıklayacağız dedik. Bugün de Ankara’dan bunu gerçekleştiriyoruz. Sahada da üyelerimizle sözleşmenin detaylarını paylaşmaya devam edeceğiz. Emeği geçen Genel Başkanımıza, Genel Yönetim Kurulumuza, şube yöneticilerime, temsilci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.