8 Eylül 2014

İŞ KAZALARI İÇİN GEREKLİ ÖNLEM ALINMALI

İstanbul Mecidiyeköy’de yıkılan Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan inşaatta, işçileri taşıyan asansör 14. kattan zemine çakıldı. Olayda 10 işçi hayatını kaybetti. 

Yaşanan kaza maalesef tüm ülkeyi yasa boğdu. Asansör kazasında gerekli incelemeler biran önce sonuca bağlanarak, kazanın sorumluları için gereken yapılmalıdır.  

Bu tür kazalar, ülkemiz ekonomisinin bel kemiği olan, ekonomimizin daha ileriye gitmesi için ter akıtan işçilerimizin çalışma şartlarının zorluğunu ve güvenilirliğinin eksikliğini ortaya koymaktadır.

İş kazaları,  ülkemizin ekonomik ve sosyal anlamda en önemli sorunlarından biri haline gelmiş durumdadır. Hemen hemen her gün ülkemizin farklı bölgelerinde yaşanan kazalarda maalesef ayda ortalama 100’e yakın işçi kardeşimiz hayatını kaybetmekte, yüzlerce işçimiz sakat kalmaktadır.

Soma’da, Mecidiyeköy’de ve yaşanan diğer yüzlerce kazaya sebep olan ihmaller, artık kader olarak gösterilmemelidir. Kazaların yaşanmaması için, yüreklerin yanmaması için gerekli önlem alınmalı, alınan önlemler devlet tarafından zamanında ve eksiksiz bir şekilde denetlenmelidir. İş sağlığı ve güvenliği, işverenler eliyle değil, tarafsız bir kurum tarafından yapılmalıdır. Cezalar ise kazaların bir daha yaşanmaması için caydırıcı olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, iş kazalarında hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.