22 Ekim 2021

İŞ-AİLE YAŞAM DENGESİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ PROJEMİZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamız tarafından yürütülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilen, “Metal Sektörü Çalışanlarının İş-Aile Yaşam Dengesinin İyileştirilmesi” projemiz 18-22 Ekim 2021 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti.

Toplantıya Genel Başkan Yardımcımız Ferhan Öner, Kadın Komite Başkanımız Burçin Ural, Proje Koordinatörümüz Fulya Pınar Özcan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın, Aile Danışmanı ve Çocuk Gelişim Uzmanı Özlem Küçükfırat ve eğitim uzmanları ile sendikamız üyeleri ve eşleri katıldı.

Eğitim Programı Genel Başkan Yardımcımız Ferhan Öneri’in açılış konuşmasıyla başladı.

İş ve aile yaşamının uyumlaştırılmasının önemine vurgu yapan Öner, konuşmasında: “Üyelerimizin hem iş hayatında hem de sosyal yaşamlarında huzur ve refahın hâkim olabilmesi için Özçelik-İş Sendikası olarak, yepyeni bir eğitim projesini bugün sizlerin katılımıyla hayata geçirmiş bulunmaktayız. Sendika olarak son derece önem verdiğimiz bu eğitim seminerimizde ‘İş Sağlığı ve Güvenliği, Stres Yönetimi, Aile İçi Etkin İletişim, Çalışma İlişkilerinde Sendikal Stratejiler ve Örgütlülük Kültürü, Farkındalık, Liderlik ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” gibi gündelik hayatımızı kolaylaştıracak birçok konu başlığında sizlere değerli hocalarımız aracılığıyla eğitimler vereceğiz. Sizleri bugün, eşleriniz hanımefendilerle birlikte ağırlamaktan, bir dizi eğitimlerle birlikte misafir etmekten büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“ÖZÇELİK-İŞ SADECE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALAYAN BİR SENDİKA DEĞİLDİR”

Öner: “Bu proje, aslında sadece toplu iş sözleşmesi imzalayan bir sendika olmadığımızın ve sadece toplu sözleşme imzalayan bir sendika olmak istemediğimizin en güzel örneklerinden biri olduğunun çabası ve ispatı olduğu düşüncesindeyim. Üyelerimizin hayatının her alanında yer alabilmek, her sıkıntısına çözüm yolları geliştirebilmek adına başlattığımız çalışmaların bir meyvesi olarak, bugün bu eğitim seminerimizi gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki, bu eğitimlerimiz, sizlerin düşünce ve duygu dünyasına birçok değer katacak, iş ve sosyal hayatınıza farklı bir pencereden bakabilmenizin önünü açacaktır.

Umudumuz ve hedefimiz; Her biriniz, buradan döndüğünüzde iş hayatınızda, sosyal yaşamınızda karşılaştığınız stresle daha kolay baş edebilmeniz, her konuda liderlik edebilme özgüveniyle hareket edebilmeniz, iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha da bilinçli olmanızdır. Alacağınız her bir dersin, hayatınızın bundan sonraki evresinde sizlere yol gösterici olmasını ve hatta kurtarıcı olmasını umuyor ve hedefliyoruz.

Burada bulunan tüm misafirlerimizin tüm katılımcılarımızın alacağı eğitimler konusunda hevesli ve heyecanlı olduğunu görmek ise bu eğitimlerin hayatınızda güzel izler bırakacağına olan inancımızı kuvvetlendirmektedir. Bu inançla eğitim seminerimizin sendikamızın aydınlık geleceğine de katkı sunmasını diliyorum.
Özçelik-İş Sendikası olarak, eğitimin önemine hep inandık, eğitimi olmazsa olmazlarımız arasında gördük ve bugüne kadar bu bilinçle çalışmalarımıza yön vermeye çalıştık. Bugüne kadar yüzlerce kişinin aynı anda katıldığı gerek dev eğitim seminerleriyle, gerek lokal bazlı işyeri eğitimleriyle, gerekse de genel merkezimizin konferans salonunda üyelerimize, teşkilat mensuplarımıza ve eşlerine çok çeşitli başlıklarda eğitimler verdik.


Hem sendikamızın öz kaynaklarıyla hem de projelerle, Avrupa Birliği teşvik ve hibeleri yoluyla elde ettiğimiz mali kaynaklarla, bu eğitimlerimizin artarak devam edeceğini buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Yine eğitime verdiğimiz önem doğrultusunda, pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız üyelerimizin üniversitede okuyan çocuklarına yönelik olan eğitim bursu uygulamamızı da, bu yıl yeniden hayata geçirdiğimizin bilgisini de sizlere vermek istiyorum.

Özçelik-İş Sendikası olarak üyelerimizin her zaman yanında olma gayretiyle hareket ediyor, bu yönde çeşitli projelerin altına imzalar atıyoruz. Bizler biliyoruz ki, sizlerin mutluluğu sadece iyi yapılmış bir ücret sözleşmesinden geçmemektedir. Hayatın her aşamasında karşılaştığı zorluklarda yanında olan bir sendika istediğinizi biliyor ve buna göre hareket etmeye çalışıyoruz.

“SENDİKAMIZIN GÜCÜNE, VARLIĞINA, EMEKLERİNE İNANMANIZI İSTİYORUM”

Eğitimlerimizi, bu güzel buluşmaları, bu kaynaşma ortamını bu nedenle düzenliyor, sizlere katkı sunabilmenin derdiyle çalışmalarımızı yapıyoruz. Sizlerden sendikamızın gücüne, varlığına, emeklerine inanmanızı istiyorum. Sizlerden sendikamızın her zorlu anınızda yanınızda olma arzusuyla çalıştığını çabaladığını bilmenizi istiyorum” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Ferhan Öner’in ardından Proje koordinatörümüz Pınar Özcan, projenin tanıtımını yaptı.  Projenin hedefleri, uygulanacak faaliyetleri ve beklenen sonuçlarına ilişkin bilgiler veren Özcan, iş ve aile yaşamını uyumlaştırılması projesinin beklenen çıktılarını paylaştı.

Eğitimin ilk gününde konuşmaların ardından Cinsiyet Eşitliği konusunda katılımcılar kadın ve erkeklerin varoluştan günümüze oluşumlarını irdeleyerek toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve eşitliği konusunu özümsedi.

Temel Empati becerileri ve ardından da Aile İçi Etkin İletişim konusunda verilen eğitimde, aile içi iletişim ve empati odaklı iletişime değinildi. Katılımcıların evlerinde, iş yerlerinde ve sosyal ortamlarında daha başarılı ve pozitif ilişkiler geliştirebilmelerine ilişkin uygulamalar gerçekleştirildi. Üyelerimiz ve eşlerinin beraber katıldığı eğitimlerde aynı zamanda İş ve aile yaşamı dengesi ve aile olmak konusunda Aile olmanın önemi ve dengeler konusunda ise aile için etkin iletişime ilişkin önemli bilgiler verilirken, Farkındalık ve Stres Yönetimine ilişkin yapılan uygulamalarla ise katılımcıların stres düzeylerini kontrol edebilmelerine önemli oranda katkıda bulunuldu.

Eğitim, katılımcılara yapılan ölçme ve değerlendirme testi ve sertifikaların dağıtılmasının ardından sona erdi.