8 Mayıs 2023

INDUSTRIALL AVRUPA SENDİKASI “TOPLU PAZARLIK VE SOSYAL POLİTİKA KOMİTESİ” TOPLANTISINA KATILDIK

Sendikamız Özçelik-İş’in üyesi olduğu IndustriALL Avrupa Sendikası tarafından Romanya’nın başkenti Bükreş şehrinde 26-28 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlenen “Toplu Pazarlık Ve Sosyal Politika Komitesi Toplantısı”na katıldık.

Toplantıya Türkiye, Danimarka, Belçika, Fransa, Polonya, İsviçre, Almanya, İngiltere, Romanya gibi ülkelerin temsilcilerinden oluşan yaklaşık 50 kişi katılım sağladı. Türkiye’yi temsilen ise Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kılıç ve Sendikamızın Dış İlişkiler Uzmanı Meltem Toraman Soğuksu katıldı.

Toplantı IndustriALL Avrupa Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Isabelle Barthes’in selamlama konuşması ile başladı. İtalya’da yapılan toplu pazarlık konferansının toplantı özeti ve alınan kararların sonuçları katılımcılarla paylaşıldı.

Toplantının temel konusunu, enerji kriziyle mücadele ve yaşam maliyeti oluşturdu. Barthes, sendika ve toplu pazarlığın güçlendirilmesinin şart olduğunu ve genç işgücüne önem verilmesi gerektiği, bunun için de planlı bir çalıştay ile yeni bir Avrupa Birliği projesi yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Toplantı daha sonra Avrupa’daki ülkelerin ekonomiye genel bakış ve siyasi güncellemeleri yönündeki sunumları ile devam etti. Daha sonra “Avrupa’daki ekonomi ve sosyal durum nedir?”, “Romanya’daki sendikalaşma reformu hakkında kısa bir güncelleme ve bölgeler için fırsatlar neler?”, “Sıkı işgücü piyasası, eksiklikler ve 2023 Avrupa Beceri Yılı nedir?” gibi sorular ışığında temsilciler tarafından sunumlar yapıldı.

Toplantı ulusal durumun değerlendirilmesi ve yapılan sunumların raporlaştırılıp katılımcılarla paylaşılmasının ardından sona erdi.