19 Aralık 2016

HDM SPRİAL’İN İLK TİS’İNDE ZAFER ÜYELERİMİZİN OLDU

Mersin’de faaliyet gösteren HDM Sprial Kaynaklı Çelik Boru A.Ş ile sendikamız arasında ilk kez yapılan Toplu İş Sözleşmesinde(TİS) zafer, üyelerimizin oldu.

Örgütlenme çalışmalarımızın ardından, HDM Çelik Boru’da, işverenle TİS imzalayabilmek için başvuru yaptığımız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, HDM Çelik Boru’da TİS imzalama yetkisinin Çelik-İş Sendikasına verildiğini açıklamıştı. Daha sonra işveren tarafı, yetki tespitine itirazda bulunarak, Mersin İş Mahkemesine dava açmış, ardından sendikamızın girişimleriyle davanın geri çektirilmesi sağlanmıştı.

Bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte İşveren vekili ile TİS için masaya oturan Sendikamız Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın, üyelerimizi memnun edecek bir sözleşmenin altına imza attı.

Sosyal yardımlar başta olmak üzere birçok kazanımın ilk kez elde edildiği sözleşmeye göre HDM Sprial Kaynaklı Çelik Boru’da üyelerimize ilk yıl yüzde 17, ikinci yıl enflasyon+1, üçüncü yıl enflasyon+2 olmak üzere ücret artışı sağlandı.

İmzalanan sözleşmede ücret artışının yanı sıra ilk kez alınan sosyal yardımlar da dikkat çekti.

Bu kapsamda HDM’deki üyelerimiz ilk defa maaşlarına ek olarak ikramiyeye kavuştular. Üyelerimiz birinci yıl için 30 gün, ikinci yıl için 45 gün, üçüncü yıl için de 66 gün üzerinden ikramiye alacaklar.

ÜÇLÜ PAKET ÜYELERİMİZİ RAHATLATACAK

Öte yandan sözleşmeye konulan ‘Bayram, Yakacak ve İzin’ yardımlarını içeren üçlü paketle üyelerimiz rahat bir nefes alacak.
Bu kapsamda 2 bin 200 lirası Bayram harçlığı, 720 lirası Yakacak ve 180 lirası İzin yardımı olmak üzere üyelerimiz yılda 3 bin 100 lira sosyal yardım elde edecekler. Üyelerimiz, ilkokulda okuyan çocukları için 180 lira, ortaokul için 210 lira, lise için 270 lira ve yükseköğrenim için de 550 lira yıllık öğrenim yardımı alacaklar. Üyelerimiz, doğum yardımı 360 lira, evlenme 450 lira ve askerlik için de 360 lira gelir elde edecekler. Ayrıca üyelerimizin yıllık izinlerin de yasanın üzerinde bir artış sağlandı.

DEĞİRMENCİ: “YENİ HAKLAR BİZİ DE ÜYELERİMİZİ DE MEMNUN ETTİ”

Sözleşmeye ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, “HDM Sprial ile kez sözleşme imzaladık ve güzel bir ücret zammının yanı sıra, üyelerimizin bugüne kadar almadığı birçok sosyal yardımın sözleşmeye eklenmesini sağladık. Üyelerimizin yaşam standardını artıracak bir sözleşme imzaladık. Üyelerimizin de imzalanan sözleşme karşısında memnun olduklarını görmek, bizim en büyük mutluluk kaynağımız. Bütün üyelerimize hayırlı olsun” diye konuştu.