7 Ocak 2015

Hak-İş ve Eritre Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu Termikel’i Ziyaret Etti

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu ile İkili İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Türkiye’de bulunan Eritre Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu heyeti ile birlikte 6 Ocak 2015 tarihinde Sendikamızın örgütlü olduğu Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Termikel işyerini ziyaret ettiler.

Ziyarete, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-iş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Cengiz Gül, Çelik-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri ve Ankara Bölge Yöneticileri ve Eritre Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu (NCEW) Genel Sekreteri Tekeste Baire başkanlığındaki Eritre heyeti yer aldı.

Hak-iş Genel Başkanımız Arslan ve beraberindeki heyeti, Termikel Fabrikasına girişte çalışanlar çiçeklerle karşıladı. Hak-İş Başkanı Arslan, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkanımız Cengiz Gül ve NCEW Genel Sekreteri Tekeste Baire’ye çiçek verdiler.

Arslan: “HAK-İŞ Sendikal Harekette Bir Model Oluşturuyor”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet  Termikel ziyaretinde Termikel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya ile de görüştü. Arslan, kendilerini en iyi şekilde ağırlayan ve misafirperverliğini gösteren Kaya’ya teşekkür etti.

Arslan, HAK-İŞ’in örgütlendiği iş yerlerinde daima uzlaşmacı tutum izlediğinin altını çizdi. “HAK-iŞ’in örgütlü olduğu işletmelerde üretim vardır. Rekabet ortamı vardır. Üretilen ürünlerin pazarlanması anlamında ve işletmenin yatırımının artması adına elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Biz burada uzlaşmayı sağlayarak İşçinin de memnun olabileceği ve işletmenin üretim şartlarının daha iyiye gitmesi için çaba gösteriyoruz. Klasik sendikacılık anlayışından sıyrılmak ve işletmenin, işçilerle olan diyalogunun üretime yansıyacak aksaklıklarını gidermek için buradayız” dedi.

Ülkemizde çoğu işletmede sendikal harekete karşı taraflı bir bakış açısı sergilendiğini dile getiren Arslan, HAK-İŞ’in kalıplaşan tabuların yıkılması için bir model oluşturduğunu ifade etti. Arslan, “Çoğu işletmede örgütlenmenin önündeki en büyük engel sendikal harekete karşı tutumun olumlu olmamasıdır. Biz Termikel’de bunun aksine bir tutum gördük ve bundan dolayı Sayın Ahmet Kaya’ya teşekkür ediyorum. Biz burada bize verilen sorumluluğun bilincinde olarak hareket edeceğiz. Arkadaşlarımız bu bilincin farkındalar. İnşallah işletmenin büyümesi ve tüm çalışanların memnun olması için çalışacağız” dedi.

Kaya: “HAK-İŞ Doğru, Dürüst ve Adaletli Sendika Demek”

Termikel Grup, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya ise sendikal örgütlenmenin işletme açısından önemine değinerek, “Çalışanlarımız HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Çelik-İş Sendikasına üyedir. İşveren olarak sendika seçimi bizim için çok önemli. Ülkemizde iki çeşit sendikal anlayış var. Biri fabrikayı çalıştırmamak için çalışır. Bir diğer anlayış üyelerinin memnuniyetini ve işyerinin verimliliği arttırmak için çalışır. HAK-İŞ’in sendikası fabrikayı çalıştırmak, üretimi, ihracatı arttırmak ve üyelerinin memnuniyeti için çalışır. Burada çalışan işçi ve işveren arasındaki sorunları ortadan kaldırır. İki tarafın anlaşarak daha verimli çalışmasını sağlar” dedi.

Dünyada eğer bir sendika sistemi kurulacaksa Türkiye’deki HAK-İŞ modelinin örnek teşkil etmesi gerektiğini ifade eden Kaya, “HAK-İŞ adı üzerinde doğru, dürüst ve adaletli sendika demek” dedi.

Termikel olarak ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Kaya, “Eritre Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu heyetinin ziyaretinden memnuniyet duyduk. Burası kendi evleri gibidir. Her zaman her türlü yardıma ve işbirliğine açığız. Eritre, bölgede stratejik bir öneme sahip, özellikle Afrika pazarının kapısı olarak değerlendirilir. İhracat için birimimizle de konuşup en kısa zamanda Eritre’ye bir ziyaret gerçekleştireceğiz” dedi.

Eritre Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu (NCEW) Genel Sekreteri Tekeste Baire ise Termikel işyerini ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve HAK-İŞ’e işçi ve işverenle kendilerini buluşturduğu için teşekkür etti. Baire, Çelik-İş üyeleri tarafından üretilen Termikel ürünlerini Eritre’de görmek istediklerini söyledi.

Genel Başkan Arslan başkanlığındaki heyet, fabrikayı gezdi, tezgâh başında çalışan işçileri ziyaret etti, çalışmalarında başarılar diledi. Arslan ve beraberindekiler fabrika hakkında bilgi aldı.

Ayrıca Ankara Bölge Başkanımız Cemalettin Köse Eritre Ulusal İşçi Sendikaları Konfederasyonu (NCEW) Genel Sekreteri Tekeste Baire ve beraberindeki heyeti Sincan OSB’yi gezdirerek Sanayi kuruluşları hakkında bilgi verdi. Ziyaret sonunda Heyet Başkanı Tekeste Baire Türkiye’nin büyük bir Ülke olarak modern ve devasa sanayi kuruluşlarına sahip olduğunu bu gelişme modelinin Eritre içinde gerekliliğini vurgulayarak, Sendikal alanda da Hak-iş’i örnek alarak tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtiler.