15 Mart 2021

HAK-İŞ İLE AFAD ARASINDA AFET EĞİTİM İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

HAK-İŞ ile AFAD arasında 2021 Afet Eğitim Yılı Kapsamında gerçekleştirilen Afet Eğitim İşbirliği Protokolü, Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalandı. 

AFAD Genel Merkezi Anadolu Salonunda 12 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen imza törenine, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, Hak-İş Genel Sekreteri Eda Güner ile AFAD Daire Başkanları ve personelleri katıldı.


“AFET FARKINDALIĞINDA ÇOK MESAFE ALDIK”

Gölcük depreminin ilk anlarında deprem bölgesinde olduğunu hatırlatan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan “Gölcük’e gittiğimizde çöken binadan bir kadının enkazın altından yardım istediğine şahit oldum. Hiç kimsenin ona yardım edemediğini gördüm. Çaresizliğin ne olduğuna orada şahit oldum. 1999 depreminin üstünden 22 yıl geçti. O günlerden bugünlere kadar çok şey değişti. Bu süreçlerde destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Son 20 yılda afet konusunda çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yapılan çalışmaların meyvelerini bugün alıyoruz. Bu konuda daha yapılacak çok şey var ama afet farkındalığında çok ciddi mesafe aldık” dedi.

“HAK-İŞ HEP AFET BÖLGELERİNDE OLDU”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, Türkiye’nin yıllardır farklı afetlerle karşı karşıya kaldığını belirterek, “2019 yılı ile 2020 yıllını kıyasladığımızda Türkiye’de 2020 yılında gerçekleşen deprem oranı 2019 yılına göre yüzde 43 oranında artmıştır. Ülkemiz için doğal afet yönünden böylesi zorlu geçen bir yılda, Türkiye’nin en önemli emek örgütlerinden birisi olan HAK-İŞ’e teşekkür ediyorum. İnsanlarımızın sıkıntı yaşadığı her dönemde Hak-İş madden, manen, şefkatiyle, merhametiyle ve yumuşak kavrayıcı sesiyle hep afet bölgelerinde oldu. Hem burada bulunan HAK-İŞ Konfederasyonumuzun yöneticileri, hem de illerde bulunan Hak-İş İl Başkanlarımız, afet bölgelerinde halkımızın yarasına merhem olmak için ellerinden gelen tüm gayreti samimiyetle göstermiştir. HAK-İŞ, ülkemizin zorlu dönemlerinde hem insanlık sorumluluğuyla hem de Türkiye’nin en önemli işçi konfederasyonu sorumluluğuyla hareket etmiştir. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.