13 Temmuz 2023

GÜNEY AFRİKA’DA YAPILAN INDUSTRIALL KÜRESEL SENDİKASI İCRA KURULU TOPLANTISINA VE ARA DÖNEM KONFERANSINA KATILDIK

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, beraberindeki Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, Kayseri Şube Başkanımız Rüstem Çabuk, Karabük Şube Başkanımız Kenan Yılmaz ve Dış İlişkiler Uzmanımız Meltem Toraman Soğuksu ile birlikte Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde yapılan IndustriALL Küresel Sendika İcra Kurulu Toplantısı ve Ara Konferansına katıldı. 19 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan IndustriALL Küresel Sendika Başkanı Jörg Hofmann, dünyanın sosyal ve ekonomik birçok zorluklarla karşı karşıya kaldığı bir dönemden geçtiğini, özellikle Rusya-Ukrayna Savaşı, iklim değişikliği ve dijitalleşme gibi birçok konunun bu süreçte etkili olduğunu ifade ederek sendikal dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

İcra Kurulu toplantısında konuşan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, ise “50 milyon işçiyi temsil eden IndustriAll Küresel gibi bir kuruluşun parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz Sermayenin her geçen gün güç kazandığı ve emeğin sömürüldüğü bir düzende, sendikal hareketimizin de hem ulusal hem de uluslar arası alanda güç kazanmasını dileyerek sözlerime başlamak istiyorum” ifadelerini kullandı. Değirmenci sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemiz dokuz saat arayla gerçekleşen dünyanın en büyük depremleriyle sarsıldı. 11 ilimizde 13 milyon insanımızı etkileyen bu depremlerde 50 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. Onlarca üyemiz ve aile bireyleri bu depremlerde yaşamını yitirdi. Bu süreçte, bir sivil toplum kuruluşu olmamızın gereği olarak, hem üyelerimizin hem de vatandaşlarımızın, yaptığımız yardımlarla yanında olduk. Hayatını kaybeden üyelerimizin aileleri başta olmak üzere, üyelerimize ve vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlarda bulunduk. İşverenlerle beraber gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Hak-İş ve Özçelik-İş olarak, bu depremde bizi yalnız bırakmayan IndustriAll Küresel Sendikası’nı, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’a çok teşekkür ediyorum. Ülkemizdeki yaraların sarılması noktasında, bizlerle daha fazla işbirliği içerisinde olacağınıza da yürekten inanıyorum.

“GÜÇLÜ OLMAMIZIN YOLU SENDİKAL İŞBİRLİĞİNDEN GEÇİYOR”

Gelişen teknoloji, küreselleşen ve kutuplaşan bir dünya düzeni nedeniyle, hızla değişen ve dönüşen bir çalışma ve sosyal hayat ile karşı karşıyayız. Akıllı fabrikalar, akıllı ofisler emekçileri işinden ederken, sermaye sahiplerinin daha da güçlenmesini sağlamaktadır. Robotların, emekçinin yerine geçtiği, Sanayi 4.0 ile emeğimizin daha değersizleştirilmeye çalışıldığı bir dönemden geçiyoruz. Öte yandan dünyadaki her olumsuz gelişme, emeği ve çalışanları yakından ve derinden etkilemekte, var olan eşitsizlikleri daha da körüklemektedir. Yeryüzündeki eşitsizliklerin her geçen daha derinleştiğini görüyor ve hissediyoruz. Ülkeler arası, insanlar arası, cinsiyetler arası ve daha nice eşitsizlikler, her geçen gün daha da artmaktadır. Çalışanların sığınabilecekleri tek limanları olarak, biz sendikaların güçlü olması da, çalışanların haklarını savunabilme noktasında büyük önem taşımaktadır. Bizim güçlü olabilmemizin yolu da, hem ulusal, hem de uluslar arası sendikal işbirliğinden ve dayanışmadan geçmektedir. Bizim sendikal arası yapacağımız bilgi ve deneyim paylaşımını önemsiyoruz. Bu dayanışma ve paylaşımların bizleri güçlü kılacağına inanıyoruz.”

Mali ve idari konuların konuşulmasının ardından 2025 yılının IndustriALL Küresel Kongresi’nin Avustralya’nın Sidney şehrinde yapılmasına karar verilmesiyle toplantı sona erdi.