7 Temmuz 2021

GENEL YÖNETİM KURULUMUZDAN GREV’DEKİ MASTAŞ İŞÇİLERİNE TAM DESTEK

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz, Bursa’da faaliyet gösteren MASTAŞ’ta devam eden grev dolayısıyla, fabrika önünde bir miting gerçekleştirdi.

Mitinge Genel Başkanımız Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Hizmet-İş Bursa Şube Başkanı ve Hak-İş Bursa İl Başkanı Mustafa Yavuz, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölcü,  Marmara Bölgesinde bulunan Şubelerimizin başkan ve yöneticileri, Türk Metal ve Birleşik Metal Sendikası yetkilileri ile çok sayıda üyemiz ve MASTAŞ işçisi katıldı.

‘İşte Başkan, İşte Sendika’ sloganlarıyla ve meşalelerle karşılanan Genel Başkanımız Değirmenci, mitingde bir konuşma yaparak, grevin hayırlı olmasını diledi.

“Selam olsun, Bursa’nın alnı ak, başı dik yiğit evlatlarına, Selam olsun, alınterini ekmeğine katık yapan yüreği temiz Mastaş emekçilerine, Selam olsun, ekmeğimize kan doğramak isteyenlere, boyun eğmeyen emeğin aslanlarına, Selam olsun, alınterinin çalınmasına göz yummayan Özçelik-İş neferlerine” diyen Değirmenci, “Vicdanı yerine cüzdanının sesine kulak veren eyyyy İşveren, sana da selam olsun” ifadelerini kullandı.

“Sendikamızın, teşkilatları ve imkanlarıyla, MASTAŞ’ın fedakar, cefakar emekçisinin yanında olduğunu dosta düşmana göstermeye geldik” diyen Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu grev, sadece Mastaş emekçisinin veya Özçelik-İş Sendikasının grevi değildir.  Bu grev, Türkiye’nin grevidir.  Bu grev, çalışma hayatındaki ve sendikal yapıdaki herkesin grevidir.  HAK-İŞ’in, TÜRK-İŞ’ in, DİSK’in ve bağlı sendikalarıyla, herkesin grevidir.  Burada bulunamayan ama yüreği bizimle atan tüm emekçilerin grevidir. Seher vaktinde bizlerden dualarını esirgemeyen mazlumların grevidir. Tabi ki bu grev, Bursa’da emeğini ekmeği için harcayan çalışanların grevidir. Türkiye’deki tüm sendikaların gücü buradadır.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR”


“Bizler, bugüne kadar hiçbir zaman masayı deviren taraf olmayacağız dedik. İşletme bizimdir, üretim bizimdir, çarklar, fabrika bacaları, tezgahlar bizimdir, çalışmayı durdurmak en son çaredir dedik. Emekçiler olarak, nice fedakarlıklarla bu işletmeye sahip çıktık. İşletmenin yaşadığı her sıkıntıda, elimizi taşın altına koymaktan geri durmadık. Geçen dönem Yüksek Hakemden çıkan sözleşmeye bile razı olduk. Çocuklarımızın boğazından geçecek fazladan bir lokma ekmekten bile vazgeçtik. Nasıl olsa bir gün bu kayıpları telafi ederiz dedik. İşte telafi edeceğimiz gün de, bugündür. Artık, bıçak kemiğe dayanmıştır. Emekçiler olarak, üzerimizdeki yükü taşıyacak derman, bizde kalmamıştır. Mutfaktaki yangını söndürecek, suyumuz tükenmiştir.”

“HİÇ KİMSE PES EDECEĞİMİZİ DÜŞÜNMESİN”

Tüm iyi niyetimize rağmen, gözleri olduğu halde bizi görmeyene, kulakları olduğu halde bizi duymayana, aklı olduğu halde, bizi anlamayana da, yine söyleyecek sözümüz vardır. MASTAŞ işçisi hakkını alana kadar buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Grevimiz, haklı taleplerimiz karşılanana kadar devam edecektir. Hiç kimse, bizim pes edeceğimizi, bu grevi taşıyamayacağımızı düşünmesin. Çıktığımız bu yoldan geri döneceğimizi beklemesin. Hiç kimse, beklentimiz karşılanmadan, fabrikanın kapısından ayrılacağımızı zannetmesin.

“GREV ÖDENEKLERİ HESAPLARINA ŞUAN YATIYOR”

Bugün burada sadece manevi değil, maddi olarak da yanınızdayım. Grev ödenekleriniz, 2500 TL olarak her birinizin hesaplarına birazdan yatırılacaktır. Ödenekleriniz, Ananızın ak sütü gibi helal olsun. Her zaman Özçelik-İş’in şefkatli yüzünü yanınızda hissedeceğinizden asla ama asla şüpheniz olmasın. Bu coşkulu buluşmamız vesilesiyle, İşveren tarafına bir kez daha sesleniyorum; Biz masada görüşmeye hazırız. Masada anlaştıktan sonra, işimizin başına dönmeye de hazırız. Üretmeye, kazandırmaya ve kazanmaya da hazırız.”

YAVUZ: “YÜZÜMÜZ GÜLERSE, FABRİKAMIZA GERİ DÖNERİZ”


“Demir, çeliğe şekil veren, ilk günkü heyecanla bugün burada yağmura rağmen alanı dolduran MASTAŞ emekçisi kardeşlerim greviniz hayırlı olsun. Evet üretim sürsün, evet çarklar döndün ama bizim de yüzümüz gülsün diyoruz. Yüzümüz gülerse, başımız dik bir şekilde boşalttığımız fabrikamıza yine alnımız ak, başımız dik bir şekilde geri döneceğiz. Bir toplumda işçiler refaha ermedikçe, o toplumda mutluluktan, refahtan bahsedilemez.

ÇÖLCÜ: “EMEĞİMİZ VE ALINTERİMİZ KAZANACAKTIR”


“Tüm kazanımlar verilen mücadeleye bağlıdır. Hayatı ilmek ilmek dokuyan, işini seven, sevdiklerine emek veren, emeğin kıymetini bilen, onurlu bir mücadele veren sizlerle gurur duyuyorum. Emeğimiz ve alınterimiz kazanacaktır. Bizler Hak-İş ve Özçelik-İş olarak her zaman çözümün bir parçası olmak istemişizdir. Vicdanınız rahat, başınız dik dursun. Grev bizim amacımız değil, aracımızdır. Taleplerimiz açık ve nettir. Günümüz şartlarına ve pandemi koşullarına göre gayet makuldur.” diyerek verilen mücadelenin önemine dikkat çekti.
Konuşmalarında ardından Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz, teşkilat mensuplarımız ve MASTAŞ işçisiyle alanda halay çekti.