18 Ağustos 2020

GENEL YÖNETİM KURULUMUZ SAMPA’DAKİ ÜYELERİMİZ İÇİN SAMSUN’A ÇIKARMA YAPTI

 

Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sen dikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Yunus Değirmenci bera berindeki Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel ve örgütlenme uzmanlarımızla birlikte Sampa Otomo tiv’deki üyelerimiz için Samsun’a adeta çıkarma yaptı.

Samsun’da faaliyet gösteren Sampa Otomotiv’de çalışırken sendikamıza üye olan ve daha sonra İşveren tarafından çeşitli bahanelerle işten çıkarılan üyelerimizle buluşmak için Samsun’a giden Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcılarımız Altun ve Akyel, Samsun’da bir dizi temaslarda da bulundu. Bu kapsamda ilk olarak Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcılarımız Sampa’da işten çıkarılan üyelerimizle birlikte My House Otel’de bir basın açıklaması yaptı. Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda bir konuşma yapan Değirmenci, “Savaşmak için gelmedik ancak yok sayarsanız zulüm ederseniz biz bu savaşa gireriz. Gelin enerjimizi, aklımızı, tecrübemizi birleştirelim makul bir anlaşmaya hayırlı olsun diyelim” dedi.

Değirmenci açıklamalarını şöyle sürdü: “SAMPA Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. toplu sözleşmesi olmayan sendikasız bir iş yeriydi. Bizimle beraber arkadaşlarımız sendikalaşmak istediklerinde yetkiye müracaat ettiğimiz tarih itibarıyla 1350 kişinin yüzde 40’ını geçen 552 civarında üyeyle bakanlığa müracaat etmiş olduk. Fakat bu arada 70 civarında arkadaşımızın iş akdini feshettiler. İş akdi feshedilen arkadaşlarımızın üyelikleri de devam ediyor. İçeriden istifaya da zorlandıkları söyleniyor. O arkadaşlarımızın da üyelikleri devam ediyor.

“ÜYELERİMİZ İÇİN DAVA AÇTIK”

İşçi çıkarmaların yasak olduğu bir dönemde bunun yaşandığını dikkat çeken Değirmenci, “İşçi çıkışlarının yasaklandığı, kısa çalışmanın devreye sürekli sokulduğu, ücretsiz izinlerle insanların iş akdinin feshedilmemesi açısından çözümler arandığı, istihdamın korunması, işsizliğin artmaması yönünde devlet erkanının fedakarlık yaptığı bir dönemde evinde izinli olan, raporlu olan veya maske dağıtmakla sorumlu olan arkadaşım maskeyi dağıttığı halde ‘maske takmıyorsunuz’ diye işten atılırsa burada yanlışlık var.

Samimiyetsizlik var. Bu arkadaşlarımıza biz hem kıdem-ihbar tazminatları ödenmediği için dava açtık hem de sendikal faaliyetten atıldılar düşüncesiyle dava açtık. İnşallah bu arkadaşlarımız mahkemeleri avukatlar vasıtasıyla kazanacaklar. İşe dönüşleri sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

İŞVERENE ANLAŞMA ÇAĞRISI

Sampa Otomotiv işverenlerine anlaşma çağrısı yapan aksi halde mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren Değirmenci, “Yok sayılırsak Hak-İş yok sayılırsa, Özçelik-İş Sendikası yok sayılırsa, işten atılmalardan üzüntü çeken aileleri yok sayarsanız içerideki üretim yapan üyelerimize arkadaşlarımıza zulmetmeye devam ederseniz biz de ikinci kanala geçeriz. Bizim oturup seyredecek, sessiz kalacak halimiz yok. Biz bu savaşa gireriz. Ancak biz savaşmak için gelmedik. Kavga etmek için gelmedik. Üretmek istiyoruz. Çalışmak istiyoruz. Evlerimizde oturmak istemiyoruz. Sizin işçiye ihtiyacınız var. Bizim de işe. Gelin enerjimizi, aklımızı, tecrübemizi bu gençliğimizi birleştirelim eksikliklerimizi giderelim sizin de makul göreceğiniz bizim de makul sayabileceğimiz bir anlaşmaya masa başında el sıkışarak hayırlı olsun diyelim” ifadelerini kullandı.

VALİ DAĞLI VE BELEDİYE BAŞKANI DEMİR ZİYARET EDİLDİ

Basın toplantısının ardından Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcılarımız Altun ve Akyel, Samsun Valisi Zülkif Dağlı’yı makamında ziyaret etti. Ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ziyaret eden heyetimiz sendikal çalışmalarımız hakkında Vali Dağlı ve Belediye Başkanı Demir’e bilgi vererek Sampa’daki örgütlenme çalışmalarımızda gelinen son durumu istişare ettiler.