7 Mart 2024

GENEL YÖNETİM KURULUMUZ, HAK-İŞ’İN FİLİSTİNLİ KADINLARLA ULUSLARARASI DAYANIŞMA KONFERANSI’NA KATILDI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve beraberindeki Genel Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile şubelerimizin kadın komite başkan ve yardımcıları, HAK-İŞ’in Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği “Filistinli Kadınlarla Uluslararası Dayanışma Konferansı”na katıldı.

Program, 37 ülkeden 60 sendikacı ile KKTC ve Türkiye’nin 81 ilinden 5 bine yakın HAK-İŞ’li kadının katılımıyla 6 Mart 2024 tarihinde Ankara ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programa, Genel Başkanımız Değirmenci ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Aydın Baysal ve Şerafettin Koç, kardeş sendikalarımızın Genel Başkan ve Yardımcıları, Uluslararası Konfederasyonlardan gelen sendikacı kadın liderler, HAK-İŞ’li sendikacı kadın emekçiler ve basın mensupları katıldı.

Program, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra tüm şehitlerimiz adına Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Programda, Grup Yürüyüş tarafından, 7 Ekim tarihinden bu güne Filistin’in sembol şarkılarından birisi olan “Kardan Aydınlık” başta olmak üzere birçok ezginin seslendirildiği konser verildi. Konfederasyonumuzun Filistin konusunda yürüttüğü faaliyetleri içeren ve HAK-İŞ Kadın Komitesinin faaliyetlerini anlatan filmler izlendi. Toplantıda “Katil İsrail, Katil ABD”, “Katil İsrail Filistin’den Defol”, “HAK-İŞ Nerede, Biz Oradayız”, “Gazzeli Kadınlar Siyonizmi Yenecek”, “Gazze’ye Selam Direnişe Devam”, “Kadınların Onuru Katilleri Yenecek” sloganları atıldı.

Programda bir konuşma yapan Arslan, “Mücadelenin onuru, sembolü, kahramanlıkların en büyüğüne sahip Filistinli kadınlarımıza bu salondan selam olsun. Katil İsrail’in bütün baskılarına, katliamlara, teslim olmayan, siyonizme ve katliamlara direnen, evlatlarıyla birlikte destanlar yazan Gazzeli kadınlarımıza selamlar olsun” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ve etkinliklerin ardından aile fotoğrafı çekinmesiyle programımız son buldu.

KADIN KOMİTELERİMİZDEN GENEL BAŞKANIMIZA ZİYARET

HAK-İŞ’in Dünya Emekçi Kadınlar Günü programı vesilesiyle Ankara’ya gelen şubelerimizin kadın komite başkan ve yardımcıları, Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuzu ziyaret etti.

Ziyarette kadın çalışanların sorunları ve sendikamızın bu alanda yapmış olduğu çalışmalar başta olmak üzere birçok konuda verimli bir sohbet gerçekleştirildi.