5 Aralık 2023

GENEL YÖNETİM KURULUMUZ, HAK-İŞ 12. ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve beraberindeki Genel Yönetim Kurulumuz, sinema ve sanat dünyasının bir araya geldiği HAK-İŞ 12. Uluslararası Kısa Film Yarışması ödül törenine katıldı.

HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkılarıyla bu yıl on ikincisini gerçekleştirdiği “Emeğe Saygı” temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni, 1 Aralık 2023 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi.

Ödül törenine Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Sendikamızın Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Şerafettin Koç, Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, HAK-İŞ Yönetim Kurulu, HAK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile sanat ve sinema camiasından çok sayıda tanınmış isim katıldı.

“Emeğe Saygı” temalı Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Töreni Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda, katil İsrail tarafından Gazze’de şehit edilenler adına Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Ayrıca Filistin adına yapılan tanıtım filmi ile Kısa Film Yarışmasının tanıtım filmi izletildi.

“FİLİSTİN’DE TÜM İNSANLIK ÖLÜYOR”

Törende bir konuşma yapan Arslan, Kültür ve Sanat Komitesinin her yıl yeni başarılara imza atarak, bu yıl 12. gerçekleştirilen Kısa Film Yarışmasının Filistin’de yaşanan katliamların gölgesi altında buruk olarak kutlanıldığına dikkat çekti. Arslan, “Bu yıl 12. sini gerçekleştirdiğimiz yarışmamızın ödül töreninde büyük bir mutluluk ve heyecan duymayı planlarken, Filistin’deki katliam ve soykırım bütün insanlığı olduğu gibi bizleri de derinden üzdü ve yaraladı. Filistin’de sadece Filistinliler değil, bütün insanlık ölüyor. Susarak, görmezden gelerek, olup bitenleri algı operasyonlarıyla yok saymaya kalkanları buradan bir kez daha lanetliyoruz. Susmayacağız, tarih susmayacak, hakikat susmayacak. Susmayanların duası ve mücadelesi inşallah galip gelecek. Buna yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDA 11 KATEGORİDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından ‘Emeğe Saygı’ temalı HAK-İŞ 12. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında ödüle layık görülen eser sahipleri ödülleriyle buluştu. Bu yıl, 128 farklı ülkeden 4 bin 431 filmin başvuru yaptığı yarışmada ulusal ve uluslararası alanda 11 kategoride ve ayrıca Sendikacı Gözünden kategorisinde ödüller sahiplerini buldu.
Uluslararası kategoride Birinci En İyi Film Ödülünü İran’dan “Yermuk’un Şiiri” filmiyle Kioumars Mohammadche Nari, Ulusal kategoride En İyi Film Birincilik ödülünü “Dikiş Makinesi” filmiyle Hüseyin Urçuk aldı. En İyi Film İkincilik ödülüne ise “Suyun İzi” filmiyle Mustafa Berk Tanrıkulu layık görüldü. Tanrıkulu’na ödülü Genel Başkan Mahmut Arslan, Bakan Yardımcısı Çam ve Genel Başkanımız Değirmenci tarafından takdim edildi. Tüm kategorilerde ödüllerin verilmesinin ardından ödül töreni, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.