4 Mayıs 2023

GENEL BAŞKANIMIZ YUNUS DEĞİRMENCİ’DEN KARABÜK’TE COŞKULU BASIN TOPLANTISI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Kılıç ve Şube Başkanımız Kenan Yılmaz ile birlikte, AK Parti milletvekili adaylarının ve üyelerimizin de katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.

Karabük Şube Başkanlığımızın önünde gerçekleştirilen basın toplantısına ayrıca AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, AK Parti İl Başkanı Ferhat Salt, AK Parti milletvekili adayları Cem Şahin, Ali Keskınkılıç ve Hüseyin Gündoğdu, şube yöneticilerimiz, HAK-İŞ’e bağlı kardeş sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri ile örgütlü işyerlerimizdeki teşkilatımız ve alınteri akıtan üyelerimiz katıldı.
Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantının açılış konuşmasını yapan Karabük Şube Başkanımız Kenan Yılmaz, misafirleri selamlayarak önümüzdeki 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde sendikamızın görüşünü açıklamak ve Kardemir emekçisinin beklediği gündeme dair açıklamalar yapmak için toplanmış bulunuyoruz” diyerek sözü Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’ye verdi.

Genel Başkanımız Değirmenci, “Karabük’ün bir evladı ve sevdalısı olarak, her birinizi Sendikam Özçelik-İş adına sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı.

Değirmenci’nin konuşması teşkilat mensuplarımız ve üyelerimiz tarafından ‘Büyük başkan nerede biz oradayız’ ve ‘İşçi sendika omuz omuza’ sloganlarıyla sık sık kesildi.

Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hepinizin bilgi üzere, birkaç gün önce, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, hepimizi mutlu eden, heyecanlandıran KARDEMİR’e 600 işçi alınacağının müjdesini, kamuoyuyla paylaştı. Öncelikle verilen bu müjde dolayısıyla, Cumhurbaşkanımıza ve bu konuda da birlikte çalıştığımız KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Bayraktar ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bu işçi alımı sayesinde, şuanda KARDEMİR’de alınteri akıtan üyelerimizin hem bir nebze de olsa yükü azalacak, hem de bölgedeki insanlarımızın evlatları, gençlerimiz iş sahibi olup, evine ekmek götürebilecek. Diğer taraftan geçtiğimiz Mart ayında imzaladığımız toplu iş sözleşme görüşmelerinde ve öncesinde, her zaman dile getirdiğimiz, bir konuya da dikkat çekmek istiyorum. Bizler Özçelik-İş olarak, KARDEMİR’in nimetlerinden, Karabük insanının daha fazla faydalanması gerektiğine inanıyoruz. KARDEMİR Toplu iş sözleşme sürecinde Sayın Bayraktar ile birlikte üzerinde kafa yorduğumuz ‘KARDEMİR’de çalışan üyelerimizin emekli olmaları halinde çocuklarının üyelerimizin yerine işe başlatılması’ konusunda da ikinci bir müjde bekliyoruz. Bu uygulamanın da, 600 işçi alımıyla birlikte hayata geçirilmesini umut ediyoruz. Ayrıca Vagon boşaltmada, Kok seramikte, nakliyat demiryollarında yıllardır çalışan bu taşeron emekçilerinin de, mağduriyetlerinin giderilmesi talebimizi bir kez daha yineliyoruz. Kimse kusura bakmasın; burada Karabük milliyetçiliği yapmayı, kendimde bir hak olarak görüyorum. Çünkü KARDEMİR’i KARDEMİR yapan, bu bölgenin insanıdır, emekçisidir. Üyelerimizin merakla beklediği bir başka mesele de, maaş promosyonu konusu olduğunu biliyoruz. Bankalarla olan maaş promosyonu anlaşmasına her ne kadar 6 aylık bir süre kalmış olsa da, sürenin azlığından dolayı bir sonuca gidememiş olsak da, yılbaşından itibaren bu konuyla ilgili işverenliğimizle görüşmelerimizi sıklaştırıp, üyelerimizi memnun edecek banka promosyonunu çözüme kavuşturmayı hedefliyoruz”

DEĞİRMENCİ, “EKONOMİ İSTİKRARI, MİLLETİMİZ DE HUZUR VE GÜVENİ İSTER”

Millet olarak, yoğun bir ülke ve çalışma hayatı gündeminden geçerken, kritik bir seçimin de arifesine gelmiş bulunmaktayız. Önümüzde tarihi bir seçim, kritik bir viraj var. Böyle bir ortamda, emekçileri temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olmamız, doğruya doğru, yanlışa yanlış dememizin önünde asla engel değildir. Bizim tarafımız, istikrardan, vatan ve milletten yanadır. Biz biliyoruz ki; Ekonomi, istikrarı sever. Biz biliyoruz ki; Milletimiz, huzur ve güven ister. İktidar, geçmişte de pek çok gördüğümüz gibi, koalisyonu kaldıramaz. Bizim tarafımız, istikrardan yanadır. Bizim tarafımız, terörün belini kıranların yanıdır. Bizim yanımız, etkileri bin yıl sürecek denilen 28 Şubat zulmünü bitirenlerin yanıdır. Bizim tarafımız, başörtüsüne bez parçası diyenlerin tarafı değildir. Afrika’da, Balkanlarda, Türki Cumhuriyetlerde, hatta Kudüs’te bizim ne işimiz var diyenlerin aksine, dünyanın neresinde olursa olsun, mağdur ve mazlumun gözünden akan yaşları dindirmek için mücadele edenlerin yanıdır bizim yerimiz. Bizim tarafımız, Müslüman taklidi yaptıklarını itiraf eden bazı kesimlerin değil, ‘Ezan, Kuran, Bayrak, Vatan, Millet’ gibi değerlerimiz için, canını dişine takanların yanıdır. Cumhurbaşkanımız da dahil herkes hayat pahalılığı olduğunu kabul ediyor.

“CUMHURBAŞKANIMIZ İŞÇİ LEHİNE BİRÇOK DÜZENLEME YAPTI”

“İşçi-emekçi adına ne zaman başımız sıkışsa, soluğu Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında aldık. Milyonlarca taşeron işçiye kadro istedik, verdi. EYT dedik, alın size erken emeklilik dedi. İşçi zor durumda, asgari ücrete zam dedik, alın size yüzde 55 zam dedi. “Pandemi yüzünden işçi işinden olacak, kısa çalışma ödeneği verin” dedik, aylarca milyonlarca emekçinin maaşlarının yarısını ödendi. Pandemi döneminde işçi çıkarılması yasaklansın dedik, yasaklandı. Çalışanların ücretlerinden asgari ücrete kadar olan vergileri kaldırın dedik, bu uygulama da hayata geçirildi. Bizler için çok değerli ve anlamlı olan 1 Mayıs, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmî tatil yapın dedik. 1 Mayıs tatil ilan edildi. İş istiyoruz dedik, son 20 yıl İŞKUR aracılığıyla 12 milyon kişi işe yerleştirildi. Kamuda başörtüsü yasağını kaldırın dedik, kaldırıldı. Diğer taraftan bizler de, Cumhurbaşkanımızın ‘zor zamanlardan geçiriyoruz, çok çalışacağız’ demesine karşılık, salgında bile fabrikaların bacalarını tüttürüp, çarkları çevirdik. Bizim derdimiz, emekçinin önce iş bulmasıdır. Bizim derdimiz, emekçinin bulduğu işte hakkını ve alınterinin karşılığını almasıdır. Bizim derdimiz, emekçinin ve ailesinin, huzurlu bir vatan toprağında, hayat sürmesidir.

“MACERA ARAMAK DOĞRU DEĞİLDİR”

“Yine bölgemiz ve KARDEMİR özelinde baktığımızda; KARDEMİR, Yük, yolcu, hafif raylı sistem ve lokomotif tekeri üretiminde dünyanın sayılı üreticilerinden biri haline geldi. Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında KARDEMİR 24. sıraya çıkarıldı. KARDEMİR, gururla söylüyorum ki, demiryolu rayında Türkiye’nin tek milli markası oldu. Ürün çeşitliliği genişleterek, ülkemizin ihtiyaç duyduğu ürünlerin ithalatı azaltıldı. 150 bin ton üretim yapan bir KARDEMİR’den, bugün 3 buçuk milyon ton üretimi hedefleyen bir KARDEMİR’e gelindi. Hal böyle iken, istikrarı istemek, en tabi hakkımızdır diye düşünüyorum. Hal böyle iken, macera aramak doğru değildir diyorum.”

Daha sonra birer konuşma yapan AK Parti Milletvekili Ünal ve milletvekili adayı Cem Şahin’in konuşmalarının ardından program sona erdi.