4 Ocak 2023

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci: “KİT’LERDEKİ TAŞERONLARA DA KADRO VERİLMELİDİR”


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Yunus Değirmenci, KİT’lerde (Kamu İktisadi Teşebbüsü) alınteri akıtan binlerce taşeron işçisinin kadro sorunun acilen çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Hükümetin son dönemde asgari ücret, EYT, sözleşmeli personele kadro verilmesi gibi birçok konuda olumlu adımlar attığını ifade eden Genel Başkanımız Değirmenci, “Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde EYT, asgari ücret ve sözleşmeli personele kadro gibi konularda olumlu adımlar atarak çalışanların yüzünü güldüren Hükümetimizden KİT’lerde alınteri akıtan üyelerimize de acilen kadro müjdesi verilerek yüzlerinin güldürülmesini istiyor ve bekliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Kamuda taşeron uygulamasının sona erdirilmesi gerektiğini belirten Değirmenci, “Taşeron düzenlemesiyle yüz binlerce çalışan kadroya geçirildi. Bugün geldiğimiz noktada KİT’lerde çalışan emekçiler merakla hükümetimizden gelecek müjdeli bir haber beklemektedirler. KİT’lerdeki çalışanlar da kadrolu olmayı hak etmektedirler. Ayrıca kadro verilmemesinin KİT’lerde çalışanların verimsizliğine yol açabileceği de göz ardı edilmemelidir. KİT’lerdeki çalışanlara kadro vermemek çalışma barışına büyük zarar vermektedir. Bu nedenle acilen bir düzenleme yapılarak, hiçbir ayrım gözetilmeden KİT’lerdeki tüm taşeron çalışanlarına kadro verilmelidir” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Özçelik-İş Sendikası olarak, KİT’lerdeki çalışanların kadroya alınması yönünde girişimleri sürdürdüklerini kaydeden Genel Başkanımız Değirmenci, hükümetin dikkatini bu yöne çekmek ve bir düzenleme yapılmasını sağlamak için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.