18 Temmuz 2022

GENEL BAŞKANIMIZ YUNUS DEĞİRMENCİ DELEGELERİMİZİN TEVECCÜHÜ İLE YENİDEN SEÇİLEREK GÜVEN TAZELEDİ

Sendikamızın 16-17 Temmuz tarihlerinde yapılan 15. Olağan Genel Kurulunda mevcut Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, üst kurul delegelerimizin teveccühü ve desteğiyle yeniden seçilerek güven tazeledi.

Genel Başkanımız Değirmenci’nin listesinde yer alan isimler de üst kurul delegemizin desteğiyle seçildi. Buna göre Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Şerafettin Koç ve Aydın Baysal isimlerinden oluşurken, Genel Sekreterimizin ise İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak olacağı açıklandı.

Genel Kurulumuz, Ankara TheGreen Park Otel’de büyük coşku ve heyecan içerisinde gerçekleştirildi.
Genel Kurulumuza, Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan, TBMM eski İdare Amiri Salim Uslu ve Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Türkiye’nin dört bir yanından gelen şube başkan ve yöneticilerimiz, temsilcilerimiz, üst kurul delegelerimiz, kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile misafirler katıldı.

“ÖZÇELİK-İŞ, HAK-İŞ VE TÜRKİYE KAZANDI”

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sıcağı sıcağına salondaki coşku kalabalığa bir konuşma yapan ve sözleri ‘Dik dur eğilme teşkilat seninle, Yunus Başkan nerede biz oradayız, Bizim Yunus” sloganlarıyla sık sık kesilen Değirmenci, “Siz bugün Hak-İş için, Özçelik-İş için, kendiniz için, işletmeleriniz için, canım Türkiyem için bir destan yazdınız. Sizleri kutluyorum. Allah hepinizden razı olsun” diye konuştu. “Son bir yıldır ‘biz kazanacağız’ diyenler gibi demeyeceğiz bizler. Bizler diyoruz ki, Özçelik-İş kazandı, Hak-İş kazandı. Türkiye kazandı diyeceğiz” ifadelerini kullanan Değirmenci, “Bu heyecanınızla ve yaptığınız bu tercihle bizlere öyle bir sorumluluk yüklediniz ki, Özçelik-İş’i 50 binlere, 100 binlere çıkarmak için canla başla çalışacağız. Sizlere mahcup olmamak, sizlere layık olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Verdiğiniz bu destek, sizlere hizmet olarak dönecek, ücret olarak dönecektir.

“BURADA OLMAYAN ŞUBELERİMİZİ DE BAĞRIMIZA BASIYORUZ”

Bizler kimseye küsmedik, kimseye kızmadık. Dün dünde kaldı, yarın Ya Allah bismillah diyerek göreve başlayacağız. Bizlere bu sendikayı emanet eden emekçilere, büyüklerimize, Hak-İş’e ve Genel Başkanına karşı sorumluklarımız var. İnşallah sendikamızı ve Hak-İş’i büyüteceğiz. Ülkemize ve emekçilere hizmet edeceğiz. Sizlerin destekleriyle Özçelik-İş’i daha ilerilere taşıyacağız. Burada olmayan şubelerimiz, temsilcilerimiz, delegelerimiz de bizim kardeşlerimizdir. Dün dünde kaldı. Onlara da selam olsun.   ” diye konuştu.

Daha sonra tek tek yeni genel yönetim kurulunu, denetim ve disiplin kurullarını, şube başkanlarını sahneye davet eden Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, her bir teşkilat mensubumuzu tek tek tebrik etti.

Değirmenci, seçildikleri takdirde Genel Sekreterlik görevine kimin getirileceğini de belirlediklerini söyleyen Değirmenci, yeni Genel Sekreterimizin Ahmet Çolak olacağını açıkladı.

Genel Kurulumuzun sabahki toplantısında ise şunlar yaşandı.

Divan Başkanlığı’na Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız’ın seçildiği Genel Kurulumuz, saygı duruşu ve istiklal marşının başlarken, daha sonra sendikamızın faaliyetlerinin anlatıldığı filmin gösterimiyle devam etti.

Daha sonra Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, dünya ve ülke gündeminden sendikal çalışmalarımıza ve çalışma hayatına kadar birçok konuyu ele aldığı bir konuşma yaptı.

Değirmenci konuşmasına, “Özçelik-İş’in, Hak-İş’in göğsü iman dolu neferleri, Hoşgeldiniz! Yüreği Özçelik-İş sevdasıyla atan kardeşlerim Hoşgeldiniz. Hak davası uğruna yola revan olan dostlarım Hoşgeldiniz, Emek için, hak için, hakikat için, bedenini taşın altına koyan yiğitlerim Hoşgeldiniz, Özçelik-İş, Hak-İş bayrağını zirveye taşımak için hazır olan gönüldaşlarım Hoşgeldiniz. Her zaman emeklerine, fikirlerine, yol göstericiliğine ihtiyaç duyduğum saygıdeğer büyüklerim hoşgeldiniz. Özçelik-İş davasını kendine görev edinmiş olan yol arkadaşlarım hoşgeldiniz. Özçelik-İş’in kutlu davasını geleceğe taşıyacak olan kardeşlerim hoşgeldiniz. Hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz, şeref verdiniz” diyerek başladı.
Değirmenci özetle konuşmasında şu sözlere yer verdi.

“ÜLKEMİZE ÇALIŞARAK SAHİP ÇIKMALIYIZ”

“Bugün dünya genelinde ve ülkemizde yaşanan sıkıntılar, bizlere bir kez daha ülkemize dört elle sarılıp, vatanımıza sahip çıkmamız gerektiğini göstermiştir. Özellikle Müslüman ülkelerdeki kardeşlerimizin yaşadığı acılar, pusuda bekleyen şer odaklarının ülkemiz üzerindeki kirli planları, ülkemize sahip çıkmamız gerçeğini, bir kez daha ortaya koymuştur. Bin yıllık ata mirası bu toprakları korumanın yolu, çalışmaktan ve üretmekten geçmektedir. Ülkemizin yarınlara daha güçlü çıkabilmesi, bizim alın ve akıl terimize bağlıdır. Tüm olumsuz koşullara rağmen, ülkemize, emeğimizle sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu vatana sahip çıkmak da, bizim boynumuzun borcudur.

“BU ÜLKE DE BİZ EMEKÇİERE SAHİP ÇIKACAKTIR”

“Dünya ve ülkemiz ekonomisinin büyük sınav verdiği böylesi sıkıntılı bir süreçte, İnanıyorum ki, bu ülke de, bu millet de, bu işverenler de, bu hükümet de, emekçilerine sahip çıkmasını bilecektir. Emekçiler olarak, yaşadığımız sıkıntılar ortadadır. Gıda, akaryakıt, doğalgaz ve elektrik gibi tüm mal ve hizmetlere yapılan aşırı zamlar, üstü örtülemeyecek kadar gerçektir. Enflasyon, tekeri patlamış kamyon gibi üzerimize gelmektedir. İşverenlere buradan sesleniyorum; Gün, sizi bugünlere getiren emekçiye, sahip çıkma günüdür. Gün, size para kazandıran, fabrikalarınızı alınteriyle ayakta tutan emekçinin hakkını, verme günüdür. Gün, sadece ailesinin rızkını kazanma derdinde olan emekçilerin ve yavrularının yüzünü güldürme günüdür. Gün, girdiğimiz hayat pahalılığı çıkmazında, emekçinin elinden tutma günüdür. Gün, ay sonunu düşünmekten, ailesine bir tebessüm bile edemeyen emekçinin, hakkını verme günüdür. Bize lütuf sunmanızı beklemiyoruz. Biz hakkımızı istemekten, asla vazgeçmeyeceğiz. Emek davamızı, ekmek kavgamızı, ucu nereye dokunursa dokunsun, asla yere düşürmeyeceğiz.”

“EMEĞİ YÜCELTMEK İÇİN YİNE DERTLERE TALİBİM”

Geride bırakılan 4 yıllık dönemi ve önümüzdeki 4 yıllık görev süresini değerlendiren Değirmenci, “Bugüne kadar, ne kendi nefsime, ne de bir başkasının nefsine, hoş gelecek diye bir iş yapmadım, herhangi bir söz söylemedim. Her zaman nefsimi ayaklarımın altında gördüm. Yüreğinde Özçelik-İş sevdası, ruhunda mücadele mayası olan herkesle, emekçiler için yol yürüdüm. Özellikle son yıllarda, hem de ağır bedeller ödememe rağmen, doğru bildiğimden şaşmadım. Üzerime geliyorlar diye, eğriye doğru demedim, demem de. Ne yaptıysam emek için, Özçelik-İş ve Hak-İş için yaptım. Dün emekçiler için vardım, bugün de emekçiler için varım. Emeği yüceltmek için, yine dertlere talibim. Emekçiler için yine, yapılacak saldırılara hazırım. Kimin ne iftira attığı, ne kirli plan veya senaryo peşinde olduğu, umrumda bile değil. Söylenecek çok şey var tabi ki, Hani diyor ya Mevlana hazret: “Benim suskunluğumdan anlamayan, cevap vermemden de bir şey anlamaz” diye. Ben, emekçilerin yüreği ne söylüyor, ona bakarım. Ben, emekçilerin gözleri, bana ne anlatıyor ona bakarım. Rabbim beni, emekçilerin rızkının artmasına vesile yapmış mı, ben ona bakarım. Kendi nefsine konuşanların ne dediğinin, gerçekten benim için hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur.”

“YUNUS BAŞKANA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Daha sonra söz alan Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan ise yaptığı konuşmada, “Metal işçilerinin Hak-İş’in bünyesinde toplanarak önemli bir sendikal yapıyı inşa etmesi metal işçilerinin büyük bir başarısıdır. Bu başarıya öncülük eden, kuruluşundan bugüne kadar gelmesinde emeği geçenlere Hak-İş adına teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.“Özçelik-İş Sendikamızın son dönemlerde başlattığı mücadele, çaba ve gayretin Türkiye sendikal hareketine ve metal işkoluna büyük başarılar kazandırdığına dikkat çeken Arslan, “Özçelik-İş Sendikamızın Türkiye sendikal hareketine ve metal iş koluna kazandırdıkları, Hak-İş ile birlikte büyük başarılara imza atmış olmaları bizim için çok anlamlı ve önemlidir. Konfederasyonumuzla birlikte çalışmaya başladıktan sonra sendikamızın daha da güçlenerek birlikte yeni güç oluşturması bizler için ayrı bir onur kaynağıdır. Bunun mimarları Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve tüm teşkilatına teşekkür ediyorum. Bu birlikteliğimizi bundan sonra da devam ettirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“1 MİLYONA YAKIN İŞÇİMİZİ ÖZ ÇELİK-İŞ’E BEKLİYORUZ”

1 milyona yakın metal işçisini Özçelik-İş Sendikası çatısı altında toplamak için her üyemize büyük görevler düştüğünü hatırlatan Arslan, “Bize üye olmamış 1 milyona yakın metal işçimizi sendikamıza kazandıracağız, yeni yerlerde örgütlenmeye devam edeceğiz. Özçelik-İş Sendikamızın liderliğine Türkiye’nin ihtiyacı var. Bu gücü, potansiyeli, gücü burada görüyorum. Bu salonda yaşadığımız heyecan, ortaya konan irade ve enerjimiz bunun en somut göstergesidir” diye konuştu. 

“TÜM RAPORLAR KABUL EDİLDİ”

Konuşmaların ardından Tüzük Tadil ve Kararlar ile Hesap Tetkik ve Tahmini Bütçe Komisyonlarının seçimi yapıldı. Daha sonra Raporların okunması ve müzakeresi gerçekleştirildi. Tüm raporlar oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından 17 Temmuz günü seçimlere geçildi.

İki listenin yarıştığı seçimde Genel Başkanımız Yunus Değirmenci yeniden seçilerek, eski genel başkan yardımcısı Recep Akyel’i geride bırakarak, güven tazeledi.