15 Ekim 2018

GENEL BAŞKANIMIZ YUNUS DEĞİRMENCİ DELEGELERİMİZİN TAM DESTEĞİ İLE GÜVEN TAZELEDİ

Sendikamızın 13-14 Ekim 2018 tarihinde yapılan 14. Olağan Genel Kurulunda Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, delegelerin tam desteğini alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Tüzük değişikliği ile Genel Başkan Yardımcılığı sisteminin getirildiği Genel Kurulumuzda, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin oluşturduğu tek listeyle delegelerimiz sandığa gitti.

Seçim sonuçlarına göre Genel Başkanlığa Yunus Değirmenci, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Bayram Altun, Teşkilatlandırmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Recep Akyel ve Eğitim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Ferhan Öner seçildi. 

Genel Kurulumuz, 13 Ekim Cumartesi Günü Hilton Garden İnn Otel’de gerçekleştirilen açılış toplantısı ile başladı. 

Divan başkanlığını Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı genel kurulumuza delegelerimizin yanı sıra, TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin, Sanayi ve Ticaret eski Bakanlarından Mehmet Dönen, AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, TBMM eski İdare Amiri Salim Uslu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Hak-İş Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Toruntay, Mehmet Şahin, Settar Arslan,  Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız, Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanları Mehmet Aras ve Hikmet Ferudun Tankut, kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, işveren ve işveren vekilleri ile çok sayıda misafir katıldı. 

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Değirmenci, ülke gündeminden, çalışma hayatına, sendikal konulardan, sendikamızın mevcut durumuna ve gelecek ile ilgili hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 


“DÖVİZ SİLAHINI DEVREYE SOKTULAR”

“İşte başkan, işte sendika”, “İşçiler seninle gurur duyuyor’ sloganları eşliğinde kürsüye çıkan Değirmenci, “Türkiye’yi bataklığa çevirmek için, Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık kumpasıyla, çukur ve hendek terörüyle, 15 Temmuz işgal girişimiyle, her türlü yolu ve yöntemi deneyenler, şimdilerde döviz silahıyla ülkemizin sonunu getirmeyi hedeflemektedirler” diyerek Türkiye üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekti. 

“Allah’ın izniyle, ümmetin son kalesi olan bu ülkeyi sindiremeyecekler, pes ettiremeyecekler, bu millete ve devlete geri adım attıramayacaklar” diyen Değirmenci, “Dün, ülkemizi bölüşmek isteyenlere başkaldırmasını bildik, esarete hiçbir zaman boyun eğmedik, vatanımızı çakallara yem etmedik. İnanıyorum ki, yine yapacağız, yine başaracağız” diye konuştu. 

“VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ, ENFLASYON DÜŞÜRÜLMELİDİR”

Konuşmasında çalışma hayatının sorunlarına da değinen ve delegelerimiz tarafından sözleri sloganlarla ve alkışlarla sık sık kesilen Değirmenci, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Devletini, milletini, vatanını gözünden sakınan emekçilerin, dağ gibi yığılan sorunlarının, bir an evvel çözüme kavuşturulmasını, devletimizden bekliyoruz. Ücretlerin vergilendirilmesinde, acilen adaletin sağlanmasını, makul bir vergi sisteminin, hayata geçirilmesini istiyoruz. Diğer taraftan, son dönemde tehlikeli boyutlarda artış gösteren enflasyonun, bir an önce düşürülmesi için, çalışmalara hız verilmelidir. Yine işçinin ve ailesinin geleceği, işverenlerin keyfi uygulamalarına bırakılmamalı, işten çıkarmalar zorlaştırılmalıdır. Ayrıca en temel anayasal hakkımız olan, sendikalaşmanın önündeki engeller, bir an önce kaldırılmalı, işçiler, işverenlerin insafına terk edilmemelidir. Sendikalaşmanın kapısı, ardına kadar açılmalıdır.”


“İKİ YIL ÖNCE NURLU BİR YOLA ÇIKTIK”

“Çalışma hayatı için artık vazgeçilmez bir hale gelen Çelik-İş’imiz, 650 binden fazla üyesi bulanan HAK-İŞ’imizin de desteğiyle, hak bildiği yolda, Hak-İş ile el ele, omuz omuza, yoluna devam etmektedir. İki yıl önce, üyelerimizin gönüllerini fethetmek hedefiyle, nurlu bir yola, kararlı bir yürüyüşe çıktık. İşçiye hizmet ederek, hakkın rızasını kazanmak için, yorulmadan çalıştık, yılmadan çabaladık, soluklanmadan koştuk. Verilen mücadelenin meyveleri olarak, sendikamız, bugün 45 bin üye sayısını geçerek, 50 bin üyeye ulaşmayı, hayal olmaktan çıkarmıştır.  Şükürler olsun ki, Allah’ın izniyle, sizlerin duasıyla, Hak-İş’imizin desteğiyle, yetkili olduğumuz bütün işyerlerimizde, huzur ve barış rüzgârları estiriyoruz. Bu güzel tablonun bozulmaması için, çalışmalarımızı büyük bir cesaretle sürdürüyoruz.”

“ÇELİK-İŞ BİR SENDİKA OLMANIN ÖTESİNDE BİRÇOK ANLAM TAŞIYOR”

Çelik-İş, bir sendika olmanın ötesinde, çok değerli anlamlar ifade etmektedir. Çelik-İş’in hamuru, sevdayla, aşkla yoğrulmuştur. Çelik-İş’in mayasında, mücadele vardır, sabır vardır, samimiyet, sevgi, emeğe saygı vardır. Çelik-İş’in davasında, inanç vardır, iman vardır, azim vardır.  Çelik-İş’in vizyonunda, hüznü ve umutsuzluğu, yok etmek vardır. Çelik-İş’in ruhunda, paylaşmak vardır, bölüşmek vardır, karanlığı ışığa boğmak vardır.  Çelik-İş’in özünde, hak vardır, sevda vardır, muhabbet, merhamet vardır. 

Çelik’in aklında, gariplerin, mazlumların, kimsesizlerin, muhtaçların çığlıklarını, sevince dönüştürmek vardır.Çelik-İş’in kalbinde, efendilik değil, hizmetkârlık vardır. 


“HAYATIM BOYUNCA ‘BEN’ DEMEYİ KENDİME HAKARET SAYDIM”

“Tabir-i caizse acısıyla tatlısıyla, hizmet aşkıyla yanıp tutuştuğumuz, koca bir 4 yılı geride bıraktık. 30 yıldır bu çatı altında, onbinlerce emekçinin refah ve mutluluğu için çalışmış, çabalamış, mücadele etmiş, bir kardeşiniz olarak, karşınıza çıkmış olmanın, haklı gururunu yaşıyorum. Sendikacılık hayatım boyunca ‘Ben’ demeyi, kendime her zaman hakaret saydım. Huzuru, her daim ‘Biz’ olmakta, ‘Bir’ olmakta aradım. Mutluluğu, bir yaraya merhem, bir derde ortak olmakta aradım. Sevdayı, aşkı, işçilerin o masum gözlerinde aradım. Dünyadaki varlık sebebimi, işçilerin refahında, mutluluğunda buldum. Sevmeyi-sevilmeyi, fedakârlıkta, işçiye hizmet etmede buldum.”

“YENİ DÖNEM ÇELİK-İŞ’İN ATILIM YILLARI OLACAKTIR”

“Bugün bu salonda, bu çelikten irade, yeni dönemde en büyük gücümüz, sarsılmaz dayanağımız olacaktır. Bu kongremiz, yeni başlangıçlara gebedir. Hem sendikal çalışmalarımızda, hem de ülkemize hizmette, yeni bir döneme giriyoruz. Önümüzdeki günler, aylar, yıllar, Çelik-İş’in, bir atılım dönemi olacaktır. 2022’ye kadar işçilerin lehine büyük adımlar atıp, tüm zahmetleri, rahmete dönüştürmenin, çabası içerisinde olacağız. Bir taraftan üyelerimizin sorunlarını çözmek için çalışırken, bir taraftan da bizleri bekleyen işçilerle, Çelik-İş çatısı altında buluşmak için, gayret sarf edeceğiz. Çalışma hayatının tüm sorunlarına, büyük bir ciddiyet ve cesaretle el atacağız. Yeni plan ve projelerle, üyelerimizi memnun etmek için var gücümüzle çalışacağız.”


HAK-İŞ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKILDIĞINI EN GÜZEL ÇELİK-İŞ’TE GÖRÜYORUZ”

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin ardından Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, bir konuşma yaparak, “Çelik-İş Sendikamızın tarihi yürüyüşünde HAK-İŞ olarak birlikte yaptığımız, geleceğe ışık tutacak olan tarihi mücadele azmini ve yaptığımız çalışmaların gururunu yaşıyoruz. Çelik-İş Sendikamızda özellikle Yunus Değirmenci’nin genel başkan olmasından itibaren yoğun bir dayanışma ve birlikte çalışma arzusu ile çok önemli çalışmalara imza attık. Hem İSDEMİR davasının, hem THY Teknik AŞ’de ve diğer işyerlerimizdeki bütün sorunların çözümü konusunda hiçbir komplekse kapılmadan, hiçbir endişe duymadan, bizi, sendikasının bir parçası, bir yönetim kurulu üyesi gibi gören değerli kardeşimiz Yunus Değirmenci, bu yaptıklarıyla aslında Çelik-İş Sendikasına da büyük bir ivme kazandırmıştır. HAK-İŞ ile beraber olmanın, HAK-İŞ’in değerlerine sahip çıkmanın ve birlikte yürümenin en güzel örneğini Çelik-İş Sendikamızda görüyoruz” dedi. 

Daha sonra sırasıyla Mehmet Ali Şahin, Mehmet Dönen, Salim Uslu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Mehmet Aras ve Hikmet Feridun Tankut söz alarak birer konuşma yaptı. Öğle yemeği öncesi son olarak İSDEMİR A.Ş. çalışanı Orhan Elmas kendi yazdığı şiiri Genel Kurul delegelerine okudu. Yemek sonrası şehitlerimiz ve iş kazasında hayatını kaybedenler için dua okundu. 

SENDİKAMIZIN ADI ‘ÖZÇELİK-İŞ’ OLDU

Sendikamızın isminin değiştirilmesi Genel Kurul gündemine adeta damga vurdu. 

Tadil ve Kararlar Komisyonunca hazırlanan ve Genel Kurulun bilgi ve onayına sunulan Tüzük Tadil ve Kararlar Komisyonu raporu doğrultusunda ve delegelerimizin onayı ile sendikamızın adı Özdemir, Çelik, Metal ve Metal Mamulleri İşçileri Sendikası, kısa adıyla Özçelik-İş Sendikası olarak değiştirildi. Yapılan değişiklik delegelerimiz tarafından büyük bir memnuniyet ve coşkuyla karşılandı. Ayrıca yapılan tüzük değişikliği ile sendika Genel Sekreterinin atama yoluyla göreve getirilmesi kararlaştırıldı. 


“DELEGELERİMİZ SANDIĞA SAHİP ÇIKTI”

Genel Kurulun ikinci gününde ise sabah erken saatlerde üyelerimiz, sandık başına koşarak oylarını büyük bir heyecanla kullandı. 

Tüm delegelerin oylarını kullanmasının ardından oy sayımına geçildi. 

Seçim kurulunun açıkladığı sonuçlara göre sendikamızın yönetim kadrosu şöyle oluştu:

Genel Başkan:Yunus Değirmenci

Genel Başkan Yardımcısı(Mali): Bayram Altun

Genel Başkan Yardımcısı(Teşkilatlanma): Recep Akyel

Genel Başkan Yardımcısı(Eğitim):Ferhan Öner

 

Genel Denetleme Kurulu

Ali Susar

Caner Arıcıoğlu

Adem Açar

Genel Disiplin Kurulu 

Osman Çelik

Hayrettin Acar

Adem Aslan


 

“ÖZÇELİK-İŞ KALESİNİN BURÇLARI DAHA DA SAĞLAMLAŞMIŞTIR”

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Genel Başkanımız Değirmenci, kürsüye gelerek delegelerimize bir teşekkür konuşması yaptı. “Bu salondan yükselen ortak ses, seslerin en güzeli olmuştur” diyen Değirmenci,  “Sayenizde işçinin, emekçinin umutları daha da yeşermiştir. Ateşin karşısında eriyenler, uçağın altında alınteri dökenler, coşku ve heyecanınızla serinlemişlerdir. Kardeşlik soframız, daha da bereketlenmiştir.

Gözümüzden sakındığımız sendikamız, daha da güçlenmiştir. Emeğe ve emekçiye bakan kem gözler körelmiştir.  Öz Çelik-İş kalesinin burçları, daha da sağlamlaşmıştır. Sizlerle ne kadar gurur duysam, övünsem azdır. Var olasınız, Sağ olasınız” ifadelerini kullandı. 

Yükünün arttığını ve sorumluluğunun katlandığını kaydeden Değirmenci, “Bundan sonra bana düşen; daha çok çalışmak, daha çok koşmak, gösterdiğiniz güveni boşa çıkarmamaktır “ diye konuştu. 

Kongrenin tamamlanmasıyla delegelerimiz bölge bölge gelerek, Genel Başkanımız Değirmenci’yi ve Genel Yönetim Kurulumuzu tebrik ederek, hediye takdim ettiler.