11 Nisan 2017

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci: “BU MİLLET, İRADESİNİ 16 NİSAN’DA DAHA DA GÜÇLENDİRECEKTİR”

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “15 Temmuz’da darbecilere karşı dik durarak iradesini hainlere teslim etmeyen milletimizin, 16 Nisan’da bu iradesini daha da güçlendireceğine inanıyorum” dedi.

Genel Başkanımız Değirmenci, anayasa değişikliğinin oylanacağı 16 Nisan referandumuna sayılı günler kala yazılı bir açıklama yaptı.

“Biz, emek mücadelesi veren, milletinin ve ülkesinin istikbali için çaba sarf eden sivil toplu örgütüyüz” diyen Değirmenci, “16 Nisan tarihi, sıradan bir gün değildir. Bu tarih, on yıllardır ayağını sürüyerek yürüyen Türkiye’nin koşmaya başlayacağı tarihtir. Bu tarih vesayet artıklarının yok olacağı, milli iradenin hâkim kılınacağı tarihtir. Bu tarih, Türkiye’nin yeniden dünya sahnesinde baş aktör olmaya başlayacağı tarihtir. İşte bu nedenlerle Çelik-İş Sendikası olarak oyumuzu ‘Evet’ten yana kullanacağız” diye konuştu.

16 Nisan’dan sonra hiç kimsenin milletin iradesine ipotek koyamayacağını hatta buna cesaret bile edemeyeceğini kaydeden Değirmenci, “Kaos ve yetki kargaşası bitecek. Çift başlılık yerini hızlı ve pratik çalışan bir yönetime bırakacak. Millet iradesinin üzerindeki vesayet son bulacak” diyerek referandumun büyük bir önem taşıdığının altını çizdi.

Cumhuriyet tarihinden bu yana Türkiye’de onlarca siyasi krizin yaşandığını hatırlatan Değirmenci, “Siyasi krizler beraberinde ekonomik istikrarsızlığı da kaçınılmaz olarak getirdi. Bu istikrarsızlıklar geçim sıkıntısı yaşayan, evine ekmek götürmekten başka derdi olmayan işçinin-emekçinin yüküne yük kattı. Artık bu istikrarsızlığın yükünü çekmemek için oyumuzun rengini ona göre belirlemeyiz” ifadelerini kullandı.

Mevcut sistemin kriz üretmeye meyilli bir tarafının bulunduğunu belirten Değirmenci, “Cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında bugüne kadarki yaşanan krizler, yetki karmaşasından kaynaklanıyordu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetim krizleri artık ortadan kalkacak. İstikrar kalıcı hale gelecek. Böylelikle 16 Nisan’dan sonra bu istikrarla ülke ekonomimiz güçlenecek, bu olumlu gelişmelerden ise yine en çok fayda görecek olan biz emekçiler olacaktır. Vatandaşlarımıza daha çok iş kapısı açılacak, evine ekmek götüren kişi sayısı artacaktır. ” dedi.

Çift başlılığın yanı sıra koalisyon hükümetlerinin sona ereceğine de dikkat çeken Değirmenci, “Bu ülke en son 7 Haziran seçimlerinde koalisyon riskiyle karşı karşıya kaldı. O dönemki yaşanan belirsizlik, istikrarsızlık riski nedeniyle en çok bizleri korkuttu. Neyse ki 1 Kasım’da tek başına iktidar yine işbaşına geldi ve koalisyon hükümetiyle gelebilecek olası krizler ucuz atlatıldı” diye konuştu.

 


“FARKLILIKLARA SAYGILIYIZ”

“Bizim nazarımızda evet veya hayır diyen bütün kardeşlerimiz saygıyı hak etmektedir” ifadelerini kullanan Değirmenci, “Demokrasiyi içselleştirmiş, başka görüşlere saygı göstermenin bir erdem olduğunu kanıksamış Hak-İş ve Çelik-İş geleneğinden gelen bizler, herkesin kararına saygı duymanın ne kadar önemli olduğunun da bilincindeyiz. ‘Bir yerde herkes birbirine benziyorsa; orada kimse yok demektir’ diye özlü bir söz vardır. Dolayısıyla biz kimseye, kimse de bize benzemek zorunda değil. Fakat, kimseler bizden, bu ülkede bölücülük hedefiyle, vatan ve millet düşmanlığı yaparak bu doğrultuda ‘Hayır’ oyu verecek olanlara ise saygı göstermemizi beklemesin” dedi.
Değirmenci, son olarak referandum bahanesiyle kutuplaşma ateşine körükle gidilmesini doğru bulmadıklarını da sözlerine ekledi.