28 Şubat 2019

GENEL BAŞKANIMIZ HAK-İŞ’İN 28 ŞUBAT BASIN AÇIKLAMASINA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun, 28 Şubat Postmodern Darbesinin 22. Yıldönümü dolayısıyla Konfederasyonumuz Hak-İş’in genel merkezinde düzenlenen basın toplantısına katıldı. 

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay ve Hak-İş Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız’ın da hazır bulunduğu toplantıda bir basın açıklaması yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 28 Şubat süreci ve sonrasında yaşananlar hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. 


28 Şubat 1997 tarihinin Türk demokrasisi açısından kara bir leke olduğunu belirten Arslan “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak kuruluşumuzdan itibaren darbelere, olağanüstü dönemlere, demokrasiye yönelik bütün müdahalelere karşı demokrasiden, milli iradeden, halktan, özgürlükten yana bir tavır aldık. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra karşılaştığımız 12 Eylül darbesi sonucunda bizimle beraber bazı konfederasyonlar, sendikalar kapatılmış, mal varlıklarımıza el konulmuş, sendikal faaliyetlerimiz yasaklanmıştı. HAK-İŞ olarak o tarihte demokrasiden yana olduk, darbelere karşı tavır geliştirerek sürecin bir an önce sona erdirilmesi için çaba sarf ettik. Aynı şekilde 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi de HAK-İŞ ve HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımız her zaman olduğu gibi yine demokrasiden, halktan, millet iradesinden yana tavır almış ve bunun bedellerini ödemiştir” dedi.

Arslan, 28 Şubat sürecine doğrudan ve dolaylı destek veren herkesin yargı önüne çıkarılması ve hesap sorulması gerektiğini ifade etti.