23 Mayıs 2017

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ’DEN KARDEMİR İŞÇİSİNE YÜZDE 30 ZAM VE KADEME MÜJDESİ

Sendikamız ile Kardemir A.Ş. arasında devam eden ve iki yılı kapsayan 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi(TİS) üyelerimizin lehine ciddi kazanımlarla sonuçlandı.

Genel Başkanımız Değirmenci tarafından açıklanan TİS’e göre toplamda yüzde 30 civarında ücret zammı sağlandı ve kademe ilerleme sorunlarına çözüm getirildi.

Kardemir Genel Müdürlük binasındaki toplantı salonunda Sendikamız yöneticileri ile Kardemir A.Ş. yetkilileri bir araya gelerek TİS görüşmelerinde anlaşmaya vardı.

Görüşmeye Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun,Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel,Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören ve Şube yöneticilerimiz, Kardemir A.Ş.’den ise Kardemir A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Genel Müdürü Ercüment Ünal, İnsan Kaynakları Müdürü Yusuf Gürsoy ile Kardemir avukatları katıldı.

Görüşmede bir konuşma yapan ve Kardemir ile Kardemir işçisine sözleşmenin hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Genel Başkanımız Değirmenci, “TİS görüşmelerinin masada bitmiş olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte Kardemir olarak göstermiş olduğunuz anlayışlı tavrınız için teşekkür ederiz. Çalışma barışı sağlanmış bir Kardemir’de, hem üyelerimize hem de Kardemir’e kazandırmak için elimizden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceğiz. 13.Dönem Toplu İş Sözleşmemiz her iki tarafa da hayırlı olsun” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç ise ‘TİS sürecinde Çelik-İş’in takındığı yapıcı ve uzlaşmacı tutum için teşekkür ederiz. Yapılan ücret artışlarına karşılık, çalışanlarımızın yüksek performans göstererek daha da kaliteli ürünler ortaya çıkarma gayretinde olacağına inanıyoruz” diye konuştu.          

             

Atılan imzaların ardından Genel Başkanımız Değirmenci, Genel Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Şube yöneticilerimiz, üyelerimiz tarafından atılan ‘Çelik-İş Nerede Biz Oradayız’ , ‘İşte Başkan İşte Sendika’ sloganları eşliğinde Haddehane Meydanına geçerek üyelerimize TİS sonuçlarını açıkladı.                       

Meydanda üyelerimize ilk olarak seslenen Şube Başkanımız Ulvi Üngören, toplu iş sözleşmesi süresince verdikleri destekten ötürü tüm üyelerimize teşekkür etti.

Ardından söz alan Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel ise, yükselmenin ancak birlik ve beraberlikle mümkün olacağını, güçlü olmanın yolunun örgütlenmeden geçtiğini, Çelik-İş Sendikası’nın her gün güçlenerek büyüdüğünü söyleyerek, sözü Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’ye bıraktı.


       

“TÜRKİYE’NİN SENDİKASI OLDUK”

Kardemir’deki üyelerimizi selamlayarak ve Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın selamını üyelerimize ileterek konuşmasına başlayan Genel Başkanımız Değirmenci, büyük kazanımların sağlandığı bir TİS ile üyelerimizin karşısına çıkmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.
Yüzde 42’lerden başlayarak TİS sürecini bugünlere kadar getirdiklerini belirten Genel Başkanımız Değirmenci “Allah bizlere, sizleri mahcup edecek işler yaptırmasın. 2010 yılında yaşanan sendikal süreç sonrası, süreçten yorulmuş bir işçi, aynı şekilde yorgun bir sendika vardı. Ama biz gece gündüz çalışarak “Yeni Türkiye’nin Yeni Çelik-İş’i” anlayışı ile bugünlere geldik. Bugün 40 bin üyesi ile Çelik İş Sendikası Türkiye’nin göbeğine oturmuş bir sendikadır. Daha çok işimiz ve derdimiz var, bizi bekleyen ihtiyaç sahipleri var. Bugün metal sektöründe Türkiye’de 1 Milyon 500 binin üzerinde çalışan var ve bunların 250 bin civarı örgütlü durumda. Herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Yan gelip yatacak zaman değil. Karabük’te temeli atılan bu sendika bugün Türkiye’nin sendikası haline geldi” diye konuştu.

“BEKLENTİLERİ FAZLASIYLA KARŞILADIK”

‘Çelik-İş bugün kimseyle dargın değil, kimsede bize dargın değil’ diyen Değirmenci, ‘Her şeyi masada çözen, her kesimle barışık, istişarelere açık bir sendika var. Yolunun kimsenin kesemeyeceği bir sendika var. Çelik-İş Sendikası bize ecdadımızın mirasıdır. Karabük’e bizim bakış açımız buradan geliyor. Çelik İş deyince akla Kardemir, Karabükspor, Karabük halkı ve esnafı ile Karabük Üniversitesi geliyor. Sizinle gönül bağımız tarihten geliyor. 2010 yılında başlayan ve bugün bizim dönemimizde 4’ncüsü yapılan TİS görüşmeleri bitti. Toplu sözleşmesi görüşmelerini yaparken bir Genel Başkan olmanın ötesinde, genel sekreter edası ile görüşmelerde bulundum. Bugün de sonuçlandırdık. İşçi sendikadan ne bekliyordu; yüzde 25 ücret zammı, Kademe ilerlemesi ve Kurban kesmek istiyordu’ diyerek beklentilerin hepsini fazlasıyla karşıladıklarını ifade etti.

 


“YÜZDE 30 ÜCRET ARTIŞI SAĞLANDI, KADEME SORUNU ÇÖZÜLDÜ”

TİS’e ilişkin olarak da bazı detayları paylaşan Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasına şöyle devam etti:
“Toplu İş Sözleşmemizin 2017 ve 2018’i kapsayan dönemi içinde ortalama yüzde 30 ücret artışı ile sosyal yardımlardaki artış yüzde 16,5 ile bugün bu sözleşmeye hayırlı olsun dedik.  Yıllardır çözülemeyen bir kademe ilerlemesi vardı. İşverenle bu sorunun çözümünün kavgasını vererek buraya geldik. Artık bu son bulmalı, eski yeni ayrımı olmamalıdır dedik. Elhamdülillah bu sorunun çözümü de bu kardeşlerinize nasip oldu. Artık 2018 yılının başından itibaren 9’uncu grubun altında olan bütün arkadaşlarımız 9’uncu gruba, 10 grubun üzerindeki arkadaşlarımız da kendi kademelerine ilerleyecekler. 2018’in sonundan itibaren herkes kendi yaptığı işin kademesinde ücretini alacak. Bundan sonra burada kademe ilerlemesiyle ilgili bir tartışma yaşanmayacak.
Ayrıca kurbanınız hayırlı olsun. 938 lira olan kurban yardımını Bin 125 liraya çıkardık.
Bu toplu sözleşme ananızın ak sütü gibi her şeyiyle helal olsun size”

“FARKLAR BAYRAMDAN ÖNCE ÖDENECEK’

Konuşması üyelerimiz tarafından ‘İşte Başkan İşte Sendika’ sloganlarıyla sık sık kesilen Genel Başkanımız Değirmenci, Toplu İş Sözleşmesinden doğan farkların bayramdan önce ödeneceğinin müjdesini de verdi.  

Değirmenci konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ekonomik krizlere rağmen almış olduğumuz bu zammı verimli ve çok çalışarak işyerine katkı sağlamamız lazım. Ben sizler adına bunun için söz verdim. Bu konuda herkes üzerine düşeni yaparsa Kardemir’i sizden sonraki nesillere devrederken övünülecek bir hareket olarak tarihe geçecektir.
Bu toplu iş sözleşmesinde fedakarlık yaparak masa başında bitmesine destek veren işverenlerimizden Muttullah Yolbulan’a, Kamil Güleç’e,  Genel Müdür Ercüment Ünal’a, İnsan Kaynakları Müdürü Yusuf Gürsoy’a, Genel Yönetim Kurulumuza, Karabük şube yönetimimize, temsilcilerimize ve üyelerimize teşekkür ediyorum.
Genel Başkanımız Değirmenci’nin konuşması sonlandırmasıyla birlikte Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz üyelerimizle birlikte sloganlar eşliğinde sendikamızın temsilciliğine yürüyerek, TİS kazanımlarının sevincini birlikte yaşadılar.