13 Mayıs 2023

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, YENİDEN HAK-İŞ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEÇİLDİ

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 11-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen 15.Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimlerde Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, yeniden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan da yeniden Genel Başkan seçildi.

İki gün boyunca süren Genel Kurulun ilk günkü bölümü, üst düzey protokol, delegeler ve binlerce HAK-İŞ’li emekçinin katılımıyla Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Genel Kurula, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sendikamızın Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Aydın Baysal, Şerafettin Koç ve Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, şubelerimizin başkan ve yöneticileri, denetim-disiplin kurulu üyeleri, milletvekilleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Depremde, salgında ve iş kazalarında kaybettiklerimiz için Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.
Genel Kurulda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kuruluşundan bugüne kadar HAK-İŞ çatısı altında ter döken, mücadele veren, çalışmalarında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. HAK-İŞ’te çalışmış ancak şimdi aramızda bulunmayan, ebediyete irtihal etmiş kardeşlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Türkiye’nin bugünlere ulaşmasında emek mücadelemizin öncüleri olarak gördüğümüz o kardeşlerimizin çok önemli payı var” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından Genel Kurulun ilk günkü bölümü tamamlanmış oldu.

HAK-İŞ YENİ YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ


Divan Başkanlığını Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yaptığı Green Park Otel’de gerçekleştirilen Genel Kurulun ikinci gününde yapılan seçim sonucunda, HAK-İŞ Genel Başkanlığı’na Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılıklarına Sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Halil Çukutli, Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Ali Kayabaşı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert seçildi.

Arslan, yapılan seçimler sonunda göreve getirilen genel yönetim kurulu, disiplin ve denetleme kurulu üyelerini tebrik etti.

HAK-İŞ 15. Olağan Genel Kurulunun, HAK-İŞ davasının daha da güçlendiği, daha da kökleştiği ve geleceğe daha güçlü bir şekilde yürüyeceği tarihi bir genel kurul olarak değerlendiren Genel Başkan Arslan, “Değerli arkadaşlarım, 15. Olağan genel kurulumuz oylama sonucu yeterli sayıda oy kullanılarak hem tüzüğümüzün hem de mevzuatımız gereği seçimlerimiz tamamlanmıştır. Seçim kurulu da bunu ilan etmiştir. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“ÜLKEMİZİN HAK-İŞ’E İHTİYACI VAR”


Arslan, bütün mağdur ve mazlumların HAK-İŞ Konfederasyonu’na ihtiyacı olduğunu ifade ederek “Biz HAK-İŞ’iz. Durduğumuz yeri dünkü genel kurulumuzun ilk gününde de anlatmaya çalıştık, Ülkemizin HAK-İŞ’e ihtiyacı var. Emekçilerin HAK-İŞ’e ihtiyacı var. Yeryüzünün bütün mazlumları bizden bir şeyler bekliyor. Büyük bir sorumluluk altındayız. Yeryüzünün bütün mazlumlarının bizden alacakları var” dedi.
Coşku içerisinde gerçekleştirilen Genel Kurulun hayırlı olması dileğinde bulunan Arslan, “HAK-İŞ’in itibarına ve cesaretine uygun bir Genel Kurulu başarı ile sonuçlandırdık. Yeni dönemde daha güçlü ve etkin bir HAK-İŞ’i inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.
Toplu fotoğraf çekiminin ardından Genel kurul tamamlanmış oldu.