9 Temmuz 2023

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU: “YARALARI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ”


Asrın deprem felaketinin açtığı yaralara dikkat çekmek amacıyla Başkanlar Kurulumuzu İskenderun’da düzenleyen Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Başkanlar Kurulu öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek, İskenderun basınıyla bir araya geldi.
Genel Yönetim Kurulumuz, tüm şube ve bölge başkanlarımızın ve yöneticilerinin katıldığı toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Basın toplantısı, depremde hayatını kaybeden üyelerimiz ve vatandaşlarımızın ruhlarına okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan ise toplantıya telefonla bağlanarak, Başkanlar Kurulumuzun deprem bölgesi İskenderun’da yapılması noktasında sendikamızın gösterdiği hassasiyete teşekkür etti. Özçelik-İş’in hiçbir dönemde olmadığı kadar HAK-İŞ’in büyümesine ve güçlenmesine katkı sağladığını ifade eden Arslan, Özçelik-İş’in de yeni dönemde, yarınlara Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin liderliğinde emin adımlarla yürüdüğünü belirterek, Özçelik-İş ve HAK-İŞ’in yol haritaların kesiştiğini, bu haritalar doğrultusunda el ele omuz omuza birlikte mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Okunan duaların ardından basın açıklamasına başlayan ve “13 milyon insanımızı doğrudan etkileyen, dolaylı olarak da 85 milyon insanımızı yaralayan, 50 binden fazla insanımızın hayatını kaybettiği asrın deprem felaketleri nedeniyle, uzun gecelerle dolu bir cehennemi, hep birlikte yaşadık” diyen Değirmenci, “Aralarında üyelerimizin de olduğu nice canlarımızı enkaz altında, beton yığınları arasında sonsuzluk yurduna uğurladık. Burada depremi yakından hisseden şube yöneticilerimize, gazeteci dostlarımıza ve işyeri temsilcisi arkadaşlarımızı da bu vesileyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah, vatanımıza, milletimize böylesi acıları bir daha yaşatmasın, her türlü afetten, musibetten muhafaza eylesin” ifadelerini kullandı.
Başkanlar Kurulunu İskenderun’da yaparak, depremi derinden hisseden, yaşayan ve hala etkilerini yaşamaya devam eden üyelerimizin ve vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu, bir kez daha göstermek istediklerini belirten Değirmenci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölge insanını ve üyelerimizi, unutmadığımızı, unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı, yaraları hep birlikte saracağımızı, ilan etmek için, bugün buradayız.

“HAK-İŞ VE ÖZÇELİK-İŞ OLARAK SEFERBERLİK HALİNDE MÜCADELE ETTİK”


Hak-İş ve Özçelik-İş teşkilatı ve kadroları olarak, seferberlik halinde, elimizden gelenin fazlasını ortaya koymak için, büyük bir mücadele örneği sergiledik. Depremin ilk anından itibaren, genel merkezimizde kriz masası oluşturarak, gerek üyelerimiz, gerekse depremzede vatandaşlarımız için çalışmalarımızı hızla başlattık. Depremin ikinci gününde deprem bölgesine ulaştırılmak üzere, HAK-İŞ’in başlattığı kampanyaya ilk etapta 1,5 Milyon TL bağışta bulunduk. Özelikle depremden etkilenen üyemizin en çok bulunduğu bölge olan İskenderun’a ulaşan yardımların koordinasyonuna katkı verip, üyelerimizin bu yardımlardan faydalanması için çalışma yürüttük. Arama-kurtarma faaliyetlerinin hızla devam ettiği depremin ilk günlerinde Genel Yönetim Kurulumuz ile birlikte Hatay, Osmaniye ve Adana’ya adeta bir çıkarma yaparak, üyelerimizin ve milletimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Ziyaret sayesinde yerinde incelemeler yapıp, üyelerimizle ve işverenlerle görüşmeler gerçekleştirdik. Bölgeye verilebilecek katkıları bizzat yerinde yaptığımız incelemelerle tespit ettik. İSDEMİR, MMK Metalurji ve TEMSA’da çalışan üyelerimizi ziyaret edip, onlarla tek tek görüşüp, bölgedeki üyelerimize ilk ağızdan geçmiş olsun ve baş sağlığı temennileri iletilerek, sendikamızın yanlarında olduğunu gösterdik. Daha sonra Genel merkez yöneticilerimizin, şube yöneticilerimizin, sendika personellerimizin maaşlarının bir kısmının, yardım kampanyasına bağışlanmasını sağladık.

“7 BİN ÜYEMİZE 15 MİLYON LİRA DAĞITTIK”

Sendikamızın Ankara’daki misafirhanesini, depremzede vatandaşlarımızın hizmetine açarak, depremzedelerin barınma ihtiyacının giderilmesine katkı verdik. Türkiye genelindeki örgütlü tüm işyerlerimize, işe alımlarda depremzede vatandaşlarımıza öncelik verilmesi için anlamlı bir çağrıda bulunduk. Sendikamızın kara gün akçesi olarak gördüğüm bütçesinden, deprem bölgesindeki 7 bin üyemize 15 milyon liraya yakın nakdi yardım yaptık. Depremde şehit düşen üyelerimizin eş ve çocukları için de, ayrıcalıklı bir nakdi yardım bulunduk. Aynı zamanda Genel Başkan Yardımcılığı’nı üstlendiğim HAK-İŞ Konfederasyonu olarak da, deprem bölgesine 260 Milyon Türk Lirası ayni ve nakdi yardım gönderdik. Yine HAK-İŞ’imiz bünyesinde kurulan Hak Arama Kurtarma Umut timimiz, enkaz altındaki vatandaşlarımıza yaptıkları çalışmalarla umut olmuştur. Bu vesileyle HAK-İŞ’imiz devlet tarafından takdire şayan görülmüştür. Yine HAK-İŞ’in öncülüğünde ikinci kez bir 1,5 milyon lira daha yardımda bulunduk.

“İSDEMİR’DE SON 33 YILIN EN İYİ TOPLU SÖZLEŞMESİNİ ÜYELERİMİZE HEDİYE ETTİK”

Bugün geldiğimiz noktada, yaptığımız hiçbir çalışmayı yeterli görmedik ve görmeyeceğiz. Bu anlayışla da binlerce üyemizi yakından ilgilendiren İSDEMİR’de toplu iş sözleşme masasına oturduk. Depreme rağmen, işine, işyerine, fabrikasına sahip çıkan üyelerimizin boynunu bükük bırakmamak, yaşadıkları acıları bir nebze de olsa dindirmek, unutturmak için sözleşme masasına oturduk. Sahadan, üyelerimizden, İskenderun teşkilatından aldığımız bilgiler ışığında masaya geldik. Olağanüstü hal ilan edilmesiyle birlikte durma noktasına gelen sözleşme sürecini, yeniden hızlandırmak için her türlü girişimde bulunduk.

Nihayetinde de, üyelerimizin hemen hemen hepsinin memnun olduğu bir toplu iş sözleşmesini, masa başında imzalamayı başararak, kazanımlarla dolu bir sözleşmeyi üyelerimize hediye ettik.

İSDEMİR’de ilk altı aylık dönem için 7 TL+Yüzde 55 gibi rekor bir oranda ücret artışı sağlayarak, son dönemlerin en iyi toplu iş sözleşmesini imzalamış olduk.
Ramazan ve Kurban Bayramı, Yakacak gibi daha birçok sosyal haklarda yüzde 100’lerin üzerinde artışlar yapılmasını sağlayarak, üyelerimizin yüzünü güldürmeyi başardık. Özçelik-İş’in tökezlemesini bekleyenlerin, bizlerin başarısız olmasını umanların, akıl yoksunu kaostan beslenenlerin İSDEMİR’de son 33 yılın en başarılı toplu iş sözleşmesini imzalayarak, üyelerimizi sevindirdik.