25 Mayıs 2017

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİYLE SENDİKAL DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Gazi Üniversitesi öğrencilerine günümüz sendikacılığını, sendikamızın faaliyetlerini ve Türk çalışma hayatını anlattı. 

Genel Başkanımız Değirmenci, Gazi Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Çalışma Ekonomisi öğrencileriyle bir araya geldi. 

Programa Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner ile Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Mehmet Merve Özaydın, Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr Eyüp Bedir ve Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yücel Uyanık da katıldı. 

Burada öğrencilere seslenen ve Sendikamızın hangi şartlarda hangi amaçlarla kurulduğunu anlatan Değirmenci, “Çelik-İş Sendikası 1965 yılında Karabük’te Kardemir’de ateşin karşısında ekmek mücadelesi veren gerçek bir işçi sendikasıdır. Tamamen çalışanların kurduğu bir sendikadır. Bu sendikanın sermayesi tamamıyla çalışanlardır. Yani tezgah başlarında alınteri akıtan insanların sahiplediği ve omuzlarda taşıdığı bir sendikadır. Şuanda sendikamız 40 binlere yaklaştı ve inşallah en kısa sürede bu sayıyı 50 binin üzerine taşıyacağız” diye konuştu. 
 
Sendikaların geçmiş yıllarda kaybettiği itibarını yeniden kazandırmak için gece gündüz çalıştıklarını belirten Değirmenci, “İşçi ile patron arasında kurduğumuz köprünün sağlam olması için mücadele veriyoruz. Gece vardiyalarına gidiyoruz. İşçinin evlerine misafir oluyoruz. Bu sayede üyelerimizin beklentilerini daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Başkalarının yapmadığını yaparak Çelik-İş Sendikası’nın farklılığını ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi. 

Çalışma hayatına işçi olarak başladığını da anımsatan Değirmenci, “Baştemsilcilik, Kayseri Şube Başkanlığı, Hak-İş Kayseri İl Başkanlığı yapmış ve 5 yıl önce Genel Merkeze Genel Sekreter olarak seçilmiş, 9 ay önce de Genel Başkanlığa gelmiş bir sendikacıyım’ diyerek kendi çalışma hayatına dair de bilgiler paylaştı.  

“Ülkemi ve milletimi seviyorum” diyen Değirmenci, “Davam var, hedefim var. Yarınlara hep umutla bakan, bu ülkenin geleceği için her türlü fedakârlığı yapan bir anlayışım var” dedi.  

Nitelikli çalışan sayısının yeterli olmadığını da ifade eden Değirmenci, sendikaları Çalışma Ekonomisi öğrencilerinin yönetmesi gerektiğine inandığını ve bu nedenle buraya gelmeyi önemsediğini kaydetti. Değirmenci, öğrencilere staj başta olmak üzere çalışma hayatına dair her türlü konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


DEKAN YARDIMCISI ÖZAYDIN: “TEORİK BİLGİMİZE DEĞİRMENCİ’NİN DENEYİMİ IŞIK TUTACAKTIR”


Çelik-İş Sendikası’nı Gazi Üniversitesi olarak ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Mehmet Merve Özaydın, “Bir sendika liderinin sahadaki deneyimleri, bizim teorik bilgilerimize önemli ölçüde ışık tutacaktır. Sendika ile etkileşim bizim için gerçekten çok önemli. Bu nedenle Çelik-İş’in ayağa kalkmasında ve yaşanan değişim rüzgârında önemli pay sahibi olan Genel Başkan Yunus Değirmenci’nin deneyimlerini dinlemek bizim için büyük önem taşıyor” diye konuştu. 

BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. BEDİR: “YIKILMAYAN TEK KALE SENDİKALARDIR”

Son olarak söz alan Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr Eyüp Bedir ise Türkiye’de sivil hakların savunulması noktasında, sivil toplum örgütleri içinde kaybedilmeyen bir tek kale kaldığını bu kalenin de sendikalar olduğunu söyledi.  Bedir, “Eğer yarın sendikaları kaybedersek, sivil haklar konusunda söyleyecek bir tek söz kalmayacaktır. Bu nedenle öğrencilerime bu tür kuruluşlara sahip çıkmalarını tavsiye ediyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından Prof. Dr Eyüp Bedir’in Değirmenci’ye çiçek takdim etmesiyle program sona erdi.