25 Ekim 2017

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ SENDİKAMIZIN KATKILARIYLA DÜZENLENEN 15 TEMMUZ SERGİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) ile İskenderun Gazeteciler Cemiyeti(İGC) tarafından, Sendikamızın Genel Merkezi ve İskenderun Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan “15 Temmuz Hain Darbe Girişimine Karşı Anadolu Basınının Tepkisi” konulu serginin açılışı yapıldı.

İskenderun Belediyesi eski nikah salonunda düzenlenen serginin açılış törenine Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli,  TGF Genel Başkan Yardımcısı Cafer Esendemir, İGC Başkanı Veysel Cıncık, AK Parti İlçe Başkanı Ayhan Bodur, MHP İlçe Başkanı Turan Bozkurt, İskenderun Şube Yöneticilerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.

Genel Başkanımız Değirmenci açılışta yaptığı konuşmasında, “Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirilen yerel gazeteleri burada sergileyerek, 15 Temmuz hain darbe girişiminde halkımızın duyarlılığını ortaya koyuyoruz. Kısıtlı imkânlarla düzenlenen bu serginin anlamı çok büyük. Anadolu basınının aslanlarını yürekten kutluyorum. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu sergiye destek olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Çelik İş Sendikası olarak her zaman devletimizin, milletimizin yanındayız. Faydalı olacak tüm çalışmalara da destek vermeye hazırız” İfadelerini kullandı.

İGC Başkanı Veysel Cıncık, Türkiye’de benzeri olmayan bir sergi açtıklarını belirterek, “15 Temmuz hain darbe girişiminde halkımızın dik duruşu kadar Anadolu basınının dik duruşu da çok önemliydi. Hain darbeciler hiçbir yerden destek alamadılar. Canını dişine katarak karşı koyan halkımız, bu uğurda şehitler verdi. Biz de tüm bu olayları, Anadolu’muzun dört bir yanından getirttiğimiz yerel gazetelerimizle yansımalarını halkımıza sunmak istedik. Yaptığımız bu sergiyle gurur duyuyoruz. Serginin düzenlenmesine katkı sunan Çelik İş Sendikası’nı da kutluyorum”dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ise yaptığı konuşmada, serginin çok önemli olduğunu vurguladı. Dingil, “Türkiye’nin her köşesinden getirilen gazeteler, 15 Temmuz hain darbe girişimine basınımızın nasıl tepki gösterdiğini açıkça gösteriyor. Hainler, kendilerine karşı koyan masum halkımıza ateş açmış ve pek çok kişinin de şehit olmasına, yaralanmasına neden olmuşlardır. Allah bize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Biz de bu sergiye yardımcı olmaya çalıştık ama esas iş Veysel Başkanın sırtındaydı, tebrik ediyorum. Serginin hayırlara vesile olmasını dilerim. Allah utandırmasın” dedi.

İSTE Rektörü Prof.Dr.Türkay Dereli ise yaptığı konuşmasında, bu serginin düzenlenmesinin önemli olduğunu belirterek, emeği geçenleri kutladı.

 İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk de konuşmasında şunları söyledi:

“15 Temmuz 2016 tarihinde asker giysili bir takım hainlerin düzenlemeye kalkıştıkları hain darbe girişimine Yurt genelinde halkımız canını dişine koyarak karşı çıktı, şehitler verdi. Darbeye kalkışanlar birer birer yakalandılar. Az önce, CHP ve MHP İlçe Başkanlarını kol kola gelirken gördüm ve mutlu oldum. Tıpkı Yenikapı Ruhu gibi hissettim. Vatanın, milletin, Cumhuriyetin sıkıntıya girdiği anlarda nasıl güç birliği yapıldığını gösterdiler.”

 

Siyasi parti temsilcileri, sendikaların temsilcileri, bazı oda başkanları ile halkımızın yoğun ilgi gösterdiği sergi 3 gün açık kalacak.