28 Ağustos 2020

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, SENDİKALI KADIN TAKIM KAPTANLARI PROJESİ ANKARA AÇILIŞ TOPLANTISINA KATILDI

 

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Konfederasyonumuz Hak-İş’in Kadın Komitesi tarafından Ankara’da gerçekleştirilen “Yeterlilik Odaklı Sendikalı Kadın Takım Kaptanları Yetiştirilmesi Projesi İlk Düzey Eğitim Programı”nın ikincisine katıldı.

Programa, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Hak-İş Genel Sekreter Yardımcısı Eda Güner, Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Hak-İş Ankara İl Başkanı Duran Çiçek ile Hak-İş’e bağlı sendikalarımızın kadın komitesi başkan ve üyeleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Değirmenci, “Yeterlilik Odaklı Sendikalı Kadın Takım Kaptanları Yetiştirilmesi Projesi’nin çalışma hayatına ve sendikal yaşama daha fazla kadın elinin değmesi için bir dönüm noktası olması temennisinde bulunarak, “İlki Denizli’de gerçekleştirilen ve bugün HAK-İŞ neferleriyle Ankara ayağını düzenlediğimiz eğitim programında bulunmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyorum. Çalışma hayatındaki kadın çalışan sayısının son yıllarda artmasına rağmen aynı oranda kadının sendikal temsildeki azlığı dikkat çekiyor. Bu nedenle düzenlenen eğitim programları daha değerli hale gelmektedir.” dedi.

Çalışma hayatının içerisinde 5 milyon civarında kadın emekçinin olduğu bilgisini veren Değirmenci, “Bu durum ilk bakışta ülkemiz için büyük bir oran gibi görünse de kadının toplumsal yaşamda olduğu gibi aynı zamanda iş yaşamında da birtakım haksızlıklara maruz kalması bu sayının büyüklüğüne gölge düşürmektedir. Kadın emekçilerin belli bir kısmının düşük ücretle, sigortasız çalıştırıldığı, fiziksel saldırının yanında ruhsal baskılara maruz bırakıldığı bir iş yaşamıyla karşı karşıyayız. Tam da bu noktada örgütlü gücün önemi bir kere daha ortaya çıkmaktadır. Hak-İş ve bağlı sendikaları olarak kadın çalışanların işyerindeki sıkıntılarını bertaraf etmek için gerek toplu iş sözleşmeleriyle gerekse mevzuat çalışmalarıyla üzerimize düşeni yapma gayreti içindeyiz. Bu süreçte bizim çalışmalarımızda kadın emekçilerimize büyük işler düşmektedir” ifadelerini kullandı.


“HAK-İŞ KADINLARIMIZ İÇİN YILIN HER GÜNÜ MÜCADELE EDİYOR”

Hak-İş’in kadınlar için yürüttüğü mücadelenin yılın her gününü, her saatini kapsadığını vurgulayan Değirmenci, “Hak-İş, kimi zaman anne, kimi zaman eş, kimi zaman çalışan, kimi zaman toplumda saygın bir birey olmak gibi çeşitli kimlikleri üzerinde taşıyan kadınlarımızın, baskıya, şiddete, dışlanmışlığa, hakarete ve eşitsizliğe maruz kalmamaları için dört koldan çalışmalarını yürütmektedir” diye konuştu. 

 “YENİ BİR DURUŞ ORTAYA KOYUYORUZ”

Hak-İş Genel Sekreter Yardımcısı Eda Güner ise yaptığı konuşmada “Bugün HAK-İŞ’in ortak çalışma kültürünü en iyi yansıtan örnek bir çalışma daha gerçekleştiriyoruz. HAK-İŞ olarak, her faaliyetimizde yeni bir iddia ve yeni bir duruş ortaya koyuyor, sorunları sahada tespit eden ve bu sorunlara yeni ve özgün çözümler üreten lider bir sendikacılık anlayışı yürütüyoruz. Çalışma hayatını ilgilendiren tüm konularda politika üretmeye artan bir etkinlikle devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin de “Hak-İş olarak yenilikçi, katılımcı, kendini geliştiren, sorgulayan ve çözüm üreten bir sendikacılık anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu anlayışımızla her konuda olduğumuz gibi kadın konusunda da yıllardır önemli çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Açılış konuşmalarının ardından çeşitli başlıklarda verilecek olan eğitimlerin startı verildi.