2 Aralık 2019

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ: “SENDİKAL TEMSİLDE KADIN SAYISI ARTIRILMALIDIR”

Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Hak-İş Konfederasyonu Kadın Komitesi öncülüğünde ve sendikamızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Çalışma Hayatı ve Sendikal Hayatta Kadın’ konulu eğitim seminerine katıldı.

Kayseri’de gerçekleştirilen Seminere, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, SGK Kayseri İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, konfederasyonumuza bağlı kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri ile çok sayıda kadın üye katıldı.

Programın açılış toplantısında bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, kadınların iş yaşamında aktif olarak rol aldıklarını belirterek, “Türkiye’de çalışma hayatında kadın sayısı yüksek olmasına rağmen sendikal temsildeki kadın sayısının azlığı düzenlenen bu eğitim programlarını daha değerli hale getirmektedir. Yeryüzündeki cümle varlıktan emeğini esirgemeyen kadınlarımızın, bugün çalışma hayatının içerisinde yer almaya başladığını görmek, hatta karar alma mercilerinde onların varlıklarını hissetmek bizleri fazlasıyla mutlu etmektedir” dedi.


“KADIN GÜÇLÜYSE TOPLUM GÜÇLÜDÜR”

Hak-İş olarak güçlü bir toplumun, güçlü bir neslin ancak güçlü bir kadın profiliyle ortaya çıkabileceğine inandıklarını vurgulayan Değirmenci, “Kadın güçlüyse aile güçlü, erkek güçlü, çocuk güçlü ve toplum güçlü demektir. Kadının zayıf olduğu, güçsüz bırakıldığı, geri plana atıldığı toplumlara baktığımız zaman, o toplumların gelişmişlik düzeylerinin ne kadar aşağıda olduğunu görürüz. Bu yüzden kadınlarımızı hem çalışma hayatında hem de sendikal yaşamda daha fazla görmeye ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.Hak-İş’in kadınların sendikal harekete katılımının artması için canla başla mücadele ettiğini vurgulayan Değirmenci, “Hak-İş, kadınları sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ya da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde hatırlayan bir kurum değildir. Yılın her döneminde kadın haklarını savunan, kadınların ezilenlerden olmaması için kararlı ve ilkeli bir duruş sergileyen bir kurumdur” ifadelerini kullandı.


ZENGİN, “KADIN ÜYE SAYIMIZ 170 BİNE ULAŞTI”

Hak-İş Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin ise yaptığı konuşmada, kadına ve aileye ilişkin neler yapılabileceğine dair yol almaya çalıştıklarını belirterek, “2007 yılında Hak-İş Kadın Komitesi kurulduğunda üye sayısı yüzde 1 civarındaydı. 2009 yılında 10 bine ulaşan sayımız bugün 170 bine kadar yükselmiş durumdadır. Konfederasyonlardan daha büyük kadın üyeye sahibiz. Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın çoğunda kadın komitesi aktif olarak görev almaktadır. Hak-İş Genel Merkezinde kadın komite üyelerimizle birlikte kadın ve aileye dair neler yapılabileceğine ilişkin yol almaya çalışıyoruz. Bu noktada da hem sendikacılık alanında hem de kadınlarımızın eğitimde ilerlemesi anlamında çok yol kat ettik” şeklinde açıklama yaptı.

SGK Kayseri İl Müdürü Hacı Ali Hasgül ise çalışma hayatındaki kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi. İl Müdürü Hasgül, “Kadınların çalışma hayatı içerisinde olmalarını çok önemsiyoruz. Çalışma hayatında yer alanların üçte biri şu anda kadındır. Bu sayı giderek artmaktadır. Çalışma hayatındaki kadınlarımıza her zaman pozitif ayrımcılık yapıyoruz” ifadelerini kullandı.