5 Ekim 2020

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ OECD TOPLANTISINA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Özçelik-İş Sendikası’nı temsilen, ilk kez Industriall Küresel Sendika ile birlikte Sendika Danışma Komitesi heyeti içerisinde yer alarak OECD(Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) Çelik Sektörü Komite toplantısına katıldı. 

88’ncisi gerçekleştirilen Çelik Sektörü Komitesi 24, 25 ve 28 Eylül 2020 tarihlerinde video konferans yöntemiyle toplandı. 

Türkiye’nin yanı sıra, İtalya, Kanada, Meksika, İngiltere, Hindistan, Çin, Brezilya, Belçika ve Kore gibi OECD’e üye ülkelerden toplam 250 delegenin takip ettiği toplantıya Genel Başkanımız Değirmenci ve Uluslararası İlişkiler danışmanımız ile uzmanımız katıldı.  

OECD’nin Çelik Sektörü Komitesi Başkanı Ulf Zumkley, genel bir değerlendirme yaparak toplantıyı başlattı. Toplantıda küresel çelik piyasasının durumu ve görünümü üzerine bilgiler paylaşılırken piyasayı bozan müdahaleler ve artan kapasite fazlası da dâhil olmak üzere küresel çelik endüstrisinin karşılaştığı zorluklar ile sektördeki politika yaklaşımları hakkında derinlemesine tartışmalar gerçekleştirdi.

Toplantıyı yakından takip eden Genel Başkanımız Değirmenci, Türkiye’ye ilişkin sendikamız tarafından hazırlanan raporu OECD’ye gönderdi. 

Üç gün süren toplantıda ayrıca “Dünya ekonomisine ve küresel çelik piyasasına bakış”, “Ekonomik ortam: dünya ekonomisi ve endüstri görünümü”, “Küresel çelik pazarı durumu ve çelik talebinin görünümü”, “Bölgesel çelik pazarı gelişmeleri: çelik endüstrisi derneklerinin raporları”, “Çelik ticareti ve ticaret politikasındaki gelişmeler” “Çelik üretim kapasitesindeki son gelişmeler: ara rapor”, “Çelik sektöründeki devlet işletmeleri” gibi çelik sektörüyle ilgili daha birçok konu başlıkları ele alındı. 

Toplantının Sendika Danışma Komitesinin (TUAC)sunumu için ayrılan bölümünde, Industriall Küresel Sendikanın TUAC ile ortaklaşa hazırladığı bildiri de okundu. 

Toplantı Komitenin 89. oturumu için 18-19 Mart 2021 ve 23-24 Eylül 2021 tarihlerinin belirlenmesinin ardından sona erdi.