31 Mart 2020

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ: “METAL SEKTÖRÜNDE İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ, İSTİHDAM KORUNMALIDIR”

 

 

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, küresel salgın nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi metal sektöründe de sorunlar yaşandığına dikkat çekerek, bu sektördeki firmaların özellikle ihracat konusunda devlet tarafından teşviklerle desteklenmesi gerektiğini, böylelikle sektördeki 1 buçuk milyonluk istihdam mevcudiyetinin korunabileceğini ifade etti.

Genel Başkanımız Değirmenci, Koronavirüs (Covid-19) salgınının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini göstermesi üzerine metal sektöründe yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

“Bu süreçte elbette ki önceliğimiz çalışanların ve ailelerinin sağlıklarının korunmasıdır” diyen Değirmenci, bu konuda tüm işverenlerle işbirliği ve koordinasyon içerisinde tüm tedbirlerin eksiksiz uygulanması için çalışma yürüttüklerini ifade etti.

“Alınteri ve emeğiyle evine ekmek götüren kardeşlerimizin sağlığı her şeyden önce gelir” diyerek sağlığın önemine dikkat çeken Değirmenci, “Emekçiler olarak bugüne kadar büyük bir fedakarlıkla üretimin içinde olduk. Bu süreçte işverenlerden beklentimiz işçinin gelecek endişesini sona erdirmeleri, bu geçici dönemde işten çıkarmaları akıllarından bile geçirmemeleridir” diye konuştu.

Salgının ekonomik boyutlarını da değerlendiren Değirmenci, “Tüm ülkeler daralan iç pazarlarının neden olduğu üretim düşüşlerini, ihracatı teşvik ederek telafi etme gayreti içerisindeler. Bu nedenle Türkiye’nin özellikle metal sektöründe hem diğer ülkeler için açık bir pazar haline gelmemesi hem de üretimini azaltmaması için ihracatımızın desteklenmesi, sektörümüzü koruyucu önlemlerin alınması hayati önem taşıyor. Çin ve Hindistan gibi ülkelerin sektörünü destekleyen teşvik paketlerine karşı devletimizin de acilen metal sektörünü ve yerli üretimi koruyan, kollayan ve destekleyen paketleri devreye alması gerekiyor. Aksi takdirde yerli üretim ithalata teslim olmak gibi bir tehditle karşı karşıya kalabilir” diye açıklama yaptı.

“İŞÇİNİN SAĞLIĞI DA İŞİ DE GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR”

Bu sıkıntılı ve zorlu süreçte istihdamın korunmasını önemsediklerini kaydeden Değirmenci, “Devletimiz tarafından istihdamı korumak için atılan adımlara işverenlerin gereken hassasiyeti göstermesi gerekiyor. İşçinin bu salgın döneminde başta sağlığı ardından işi güvence altına alınmalıdır. Hem sağlığımız hem de işimiz konusunda endişe yaşamak hiçbir şekilde verimli ve kaliteli bir üretime fayda sağlamaz” ifadelerini kullandı.