3 Kasım 2022

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, KARADAĞ BAĞIMSIZ SENDİKALAR BİRLİĞİ KONGRESİNE KATILDI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 1 Kasım 2022 tarihinde HAK-İŞ ve Özçelik-İş’i temsilen Karadağ Bağımsız Sendikalar Birliği (UFTUM) 4. Olağan Kongresi’ne katıldı.

Değirmenci, kongrede yaptığı konuşmada, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın selamını ve başarı dileklerini iletti. Değirmenci, HAK-İŞ’in Türkiye ve küresel emek hareketindeki yeri ve önemine ilişkin katılımcıları bilgilendirdi. HAK-İŞ’in Türkiye’nin en büyük emek örgütlerinden birisi olduğunu belirterek, HAK-İŞ’in ulusal alandaki öncülüğünü uluslararası alanda da devam ettirdiğini söyleyen Değirmenci, “Etkin bir sendikal mücadelenin, etkin bir dayanışma ve sosyal diyalog anlayışı ile olacağını biliyoruz. Küresel emek dayanışmasının bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda birçok ülkeden sendikalarla ilişkiler kurmaya ve mevcut ilişkileri geliştirerek kurumsal bir çerçeve kazandırmaya ayrı bir önem atfediyoruz” dedi.

“UFTUM İLE GÜÇLÜ İLİŞKİLERİMİZ İLERİYE TAŞIMAK İSTİYORUZ

HAK-İŞ ile UFTUM ve sendikaları arasında güçlü ilişkiler gerçekleşmesini istediklerini belirten Genel Başkanımız Değirmenci, her iki konfederasyonun, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu çatısı altında, aynı hedefler çerçevesinde, işçi ve halklarının refahını en üst düzeye çıkarmak için durmadan çalışarak, bu birlikteliği somut projelerle daha ileriye taşımak istediklerini ifade etti.

‘SENDİKALAR, ÜLKELERİN KALKINMASINI SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ MEKANİZMADIR”

Değirmenci, ülkeleri güçlendiren ve kalkınmasına destek olan mekanizmanın en önemli parçalarından birinin sendikalar olduğunu belirterek, “Sendikalar olarak sorunlara karşı çözüm üretebilmeyi ve mücadele edebilmeyi kendimize görev bilerek yoğun bir gayret göstermeliyiz. Çünkü sendikaların güçlenmesi toplumun refah düzeyi artmasına, daha iyi çalışma koşulları oluşmasına ve ülkelerin kalkınmasına önemli katkılar sunacağına inanıyoruz” dedi.

Değirmenci, UFTUM’un 4. Olağan Kongresinin hayırlara vesile olması dileğinde bulunarak, seçilecek başkan ve yönetimine yeni dönem için başarılar diledi.