12 Ağustos 2021

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİNE KATILDI

Konfederasyonumuz Hak-İş ve Türk-İş Konfederasyonun Hükümet ile birlikte yürüttüğü 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, anlaşmayla sonuçlanarak imzalandı.  

Türk-İş Genel Merkezinde, 11 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, TÜHİS Genel Sekreteri Adnan Çiçek ve Bakanlık Heyeti katıldı.

Toplantıda 700 bin kamu işçisini ilgilendiren Kamu Çerçeve Protokolünün işçilere ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileğinde bulunan Yıldız, “Protokolün hazırlık, uygulama aşaması ve imza sürecinde bir ilki başararak, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonlarının birlikte gerçekleştirdikleri ortak çalışmalara bir yenisini daha başarıyla ekledik. Çok somut bir iş birliğinin somut sonuçlarını ortaya koyduk” dedi.

“TABAN ÜCRET 4 BİN 100 LİRAYA YÜKSELTİLDİ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, işçi konfederasyonları ile sağlanan anlaşmaya göre, taban ücretlerin 4 bin 100 liraya yükseltildiğini, kamu işçilerinin ücretlerine 2021-2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapıldığını açıkladı. Ayrıca, ikramiyelerin birinci yıl için 30, ikinci yıl için 40 güne çıkartıldığını söyledi.

Genel Başkanımız Değirmenci ise yaptığı değerlendirmede “Kamu işçisinin refah seviyesine ciddi katkı sunacak olan sözleşmemiz emekçi kardeşlerimize ve ülkemize hayır olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sözleşmeye Hak-İş adına Osman Yıldız ve Yunus Değirmenci, Türk-İş adına da Ergün Atalay ve Ramazan Ağar’ın imza atmasıyla sözleşmedeki kazanımlar kamuoyuna duyuruldu.