12 Mayıs 2023

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİNE KATILDI


Kamuda çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023-2024 dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında anlaşma sağlandı. Varılan sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 9 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay katıldı. 
Kamu işçilerine refah payı dahil ilk altı ay için ücretlerde yüzde 45 zam yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle refah payı dahil, ücretlerde yüzde 45 zam yapıyoruz. İş primi ödemesi bulunmayan işçilerimize yüzde 4 ile yüzde 6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşmeyle getiriyoruz. Ayrıca, gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin de yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek, ücret zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, sosyal yardım ödemesi, hizmet zammı, tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar yapıyoruz.Toplu sözleşmenin işçilerimize ve kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

ARSLAN, “CUMHURBAŞKANIMIZ İŞÇİ YANA KARARLI TUTUMUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR”

İmza töreninde bir konuşma yapan Arslan ise, “700 bin civarındaki kamu işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi süreçleri aslında Türkiye sendikal hareketi endüstriyel ilişkiler sistemimiz açısından son derece olumlu bir seyir izledik. Bu Toplu İş Sözleşmesi sürecindeki katkıları için başta Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza, TÜHİS ’e, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetlerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Geldiğimiz bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman çalışanlar için ortaya koyduğu kararlı tutumu, ‘İşçileri, çalışanları hiçbir zaman enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diyen yaklaşımı burada da ortaya çıkmış, Sayın Cumhurbaşkanımız, emek hareketine, işçi hareketine, Türkiye’deki çalışanların sorunlarının çözümü konusundaki kararlılığını bir kez daha göstermiştir. Onun için bu Toplu İş Sözleşmesiyle geldiğimiz bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifleriyle elde edeceğimiz rakamların ve ortaya çıkacak tablonun ülkemiz için, çalışanlar için, 700 bin kamu işçisi için hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEĞİRMENCİ, ERDOĞAN İLE SOHBET ETTİ

İmza töreninin ardından toplu fotoğraf çekimine geçildi. Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile burada sohbet ederken, sözleşmeye verdiği büyük katkılar nedeniyle Erdoğan’a teşekkür etti.