13 Ekim 2022

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, İTALYA’DA BİR DİZİ TEMASLARDA BULUNDU


Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, İtalya Metal İşçi Sendikasının(UILM) İtalya’nın başkenti Roma’da yapılan 17.kongresine katılarak, bir dizi temaslarda bulundu.

17. Ulusal UILM Kongresi, mevcut Genel Sekreter Rocco Palombella’nın son 4 yılda yaptıklarını kapsayan ve İtalya’daki metal sektörünün mevcut durumunu özetleyen sunumu ile başladı. Kongrede dünyada ve İtalya’da üretim, istihdam ve istihdam üzerinde önemli etkiler oluşturan olaylar, pandeminin ve savaşın neden olduğu durumlar ve bunlara bağlı olarak işçilerin ve çalışanların ekonomik durumu anlatıldı.

Genel Başkanımız Değirmenci ise IndustriAll Avrupa Sendikası Genel Sekreteri Luc Triagle ve UILM Sendikasının Uluslararası İlişkiler Sekreteri Chiara Romanazzı başta olmak üzere birçok ülkede sendikacı ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Değirmenci yaptığı ikili görüşmelerde, “Yaşamış olduğumuz tüm sorunlar, sendikalaşmanın ve uluslararası sendikal dayanışmanın önemini, bizlere bir kez daha göstermiştir. Dünyada zorlu yaşam koşullarına, her geçen gün daha da büyüyen şirketlerin uyguladığı vahşi kapitalizm düzeninin eklenmesi, emekçilerin dayanışma içerisinde olması gerektiğini ortaya koymuştur. Diğer taraftan yine aynı şekilde özellikle metal sektöründe örgütlenmede yaşanan sıkıntılarımız hat safhaya çıkmıştır. Ülkemizde sendikalaşma çalışmaları yaptığımız neredeyse tüm işyerlerinde emekçiler, işverenlerin baskı ve tehditlerine maruz kalmıştır. Sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılmasının ancak uluslararası dayanışma ve güç birliğiyle mümkündür.

Tek başına sendikaların özellikle küresel ölçekli şirketler karşısında çaresiz kaldığı düşünüldüğünde, uluslararası dayanışmanın varlığı daha da önemli hale gelmiştir.” şeklinde görüşlerini dile getirdi. Mevcut Genel Sekreter Rocco Palombella’nın yeniden seçilmesiyle kongre sona erdi.