12 Ekim 2020

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ: “İŞÇİNİN SALGINDAKİ FEDAKÂRLIĞINI İŞVERENLER TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE ÖDÜLLENDİRMELİDİR”

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci: 

“İŞÇİNİN SALGINDAKİ FEDAKÂRLIĞINI İŞVERENLER TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE ÖDÜLLENDİRMELİDİR” 

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, salgın süresince başta metal işçileri olmak üzere bütün çalışan kesimin büyük bir fedakârlıkla alınteri akıttığını kaydederek, canı pahasına çarkların dönmesini, bacaların tütmesini sağlayan emekçilerin işverenler tarafından ödüllendirilmesi gerektiğini kaydetti. 

Genel Başkanımız Değirmenci, salgın boyunca çalışma hayatında yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 

Emekçilerin, her zorlu şart altında işletmelerin ayakta kalabilmesi için fedakarlık yapmaktan geri durmadığını ifade eden Değirmenci, “Salgında sağlık çalışanlarımız nasıl insanlarımızın sağlığının güvencesi olduysa, tezgah başlarında, ateşin karşısında, tozun, kirin, pasın içinde çalışan emekçilerimiz de çalıştıkları işletmelerin ve dahası ülkemiz ekonomisinin birer taşıyıcı kolonları oldular. Fedakarlık yapmaktan geri durmadılar. Hastalanıp sağlığından olma pahasına işlerinin başına geçerek azimle çalıştılar. Böylesi bir tabloda, 2021 yılı toplu iş sözleşme görüşmelerine başladığımız bir dönemde işçinin emeği göz ardı edilmeden, tartışmaya açılmadan işverenlerin bu fedakarlığı ödüllendirmesi gerekmektedir. Yeni dönemde toplu iş sözleşmelerinde bu fedakarlığımız yok sayılmamalıdır” şekilde açıklamada bulundu.

“Salgında çalışanların emeklerinin ne denli kıymetli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” diyen Değirmenci,  ‘İşçi olmazsa işletme olmaz, işletme olmazsa işçi olmaz’ anlayışı salgın boyunca ete kemiğe büründü ve işçi olmadan üretimin olmayacağı bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bu nedenle işçinin emeğine gereken değer ve saygının gösterilmesini ve bir ödül mekanizmasının devreye sokulmasını işverenlerden bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“AKILLI FABRİKALAR ALINTERİ OLMADAN İŞLEYEMEDİ”

‘Yeni dünya düzeninde makineleşmenin artmasıyla emeğin ve emekçinin sonu geliyor’ şeklindeki tezin salgın ile birlikte çöktüğünü kaydeden Değirmenci, “Son teknolojik imkanlarla kurulan akıllı fabrikalar bile emekçinin emeği ve alınteri olmadan işleyemedi. Üretimi işçinin emeği olmadan, makinelerle yapabileceklerini zannedenler, hayal kırıklığına uğradı. Çarklar işçinin emeği olmadan dönemedi, bacalar tütemedi. İşçinin bileğinin ne kadar güçlü olduğu bu dönemde bir kez daha kanıtlandı. Bu nedenle işverenlerden beklentimiz, bu hak ettiğimiz değeri bir nebze de olsa işçileri toplu iş sözleşmesinde ödüllendirerek göstermeleridir” diye konuştu.