4 Haziran 2021

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, INDUSTRIALL AVRUPA FEDERASYONUNUN KONGRESİNDE KONUŞTU

Özçelik-İş Sendikası olarak üyesi olduğumuz IndustriALL Avrupa Federasyonunun dört yılda bir yapılan Kongresi, 1-2 Haziran 2021 tarihlerinde pandemi nedeniyle videokonferans yöntemiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Türkiye dahil Dünyanın birçok ülkesinden katılımcının yer aldığı toplantıya, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci katılarak açıklamalarda bulundu.

Benelüx bölgesindeki sendikalar tarafından verilen Filistin önergesinin kabul edilmesi yönünde söz alan Genel Başkanımız Değirmenci, “Filistin’de insanlık suçu işleyen İsrail’e yönelik, Benelüks Bölgesinden verilen önergeyi destekliyor ve Benelüks bölgesindeki tüm sendikalara bu hassasiyetleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Saldırgan politikalar nedeniyle, Filistin’de özellikle kadın ve çocukların öldürüldüğünü, çalışanların ise büyük bir zulme ve baskıya maruz kaldığını görüyoruz” diyen Değirmenci, “Maalesef, Filistin bugün, kan ağlamaktadır. Filistin, sadece İsrail’in değil, bu zulme sessiz kalanların da utanç tablosudur. Sadece Müslüman olduğumuz için değil, aynı zamanda bir insan olduğumuz için de, on yıllardır süren bu insan hakları ihlalleri, hepimizi derinden üzmektedir. Çocuklar başta olmak üzere hiçbir Filistinlinin öldürülmediği, şiddete maruz kalmadığı bir Filistin, en büyük hayallerimizdendir. Özgür ve bağımsız bir Filistin devleti, en büyük isteklerimizdendir. Orada barış ve huzur ortamının sağlanması, en büyük dileklerimizdendir. Akan kan ve gözyaşının bir an evvel durması, insan hakları ihlallerinin sona ermesi için, yaşanan insanlık dramını dile getirmeye devam ediyoruz. İnsan hakları ihlallerine itirazımız bir insanlık görevidir. Bu asla unutulmamalıdır. Mağduriyetin olduğu hiçbir konuya duyarsız kalmayan birlik üyesi ülkelerin de, bu drama sessiz kalmayacağına inancım sonsuzdur” diyerek diğer ülke temsilcilerine sunulan önergeye evet oyu vermesi çağrısında bulundu.

Genel Başkanımız Değirmenci, “Özellikle Covid-19 krizinin tüm dünyaya yaşattığı zorlu süreçte, Uluslar arası dayanışmaya daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır. Uluslar arası sendikal güç birliğinin öneminin her geçen gün arttığı günümüzde, kongremizin de sendikal güç birliğimizi artırmasını diliyorum” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.