29 Haziran 2024

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, HAK-İŞ’İN VERGİ VE SOSYAL POLİTİKALAR RAPORUNA İLİŞKİN BASIN TOPLANTISINA KATILDI

 

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, HAK-İŞ Akademi tarafından alanında uzman hocalara hazırlatılan “Refahın Adil Paylaşımında Vergi ve Sosyal Politikalar Raporu’nun tanıtıldığı basın toplantısına katıldı.

HAK-İŞ Genel Merkezimizde 26 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilen “Refahın Adil Paylaşımında Vergi ve Sosyal Politikalar Raporu” tanıtım toplantısına HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, HAK-İŞ Genel Yönetim Kurulu, HAK-İŞ Akademisi Başkanı Prof. Dr. Cengiz Anık, alanıda uzman birçok akademisyen konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel başkan ve yardımcıları ve basın mensupları katıldı.

Basın toplantısında Arslan, HAK-İŞ Akademi tarafından yapılan ilk çalışma olan raporun, Türkiye’de mevcut gelir ve servet dağılımının ortaya konulması, oluşturulan milli gelirden değişik toplumsal grupların hakkettiği payı almalarına yönelik, adil ve hakkaniyetli bir vergi sistemi ile sosyal politikaların ortaya konulması amacıyla dört farklı üniversiteden akademisyenlerin altı aylık çalışmayla hazırladığını belirtti.

Arslan, milli gelirdeki artışın toplumun bütün kesimlerine adil bir şekilde yansımadığını vurgulayarak, “Bu millî gelirdeki artış ne yazık ki çalışanlara gelmiyor. Tam tersi son 2-3 yıl içerisinde şunu görüyoruz. Milli gelirden dar gelirlilerin, ücretlilerin aldığı pay da düşüyor. Bakın büyüme var. Büyümeden pay alması gerekirken pay almadığı gibi bir de elindekini de kaybediyor. Dolayısıyla burada büyümenin bütün toplum kesimlerine adil bir şekilde yansımadığını görüyoruz. Milli gelirdeki artışın ve makro ekonomik göstergelerin aynı oranda çalışanlar için, emekçiler için, emekliler için yansımadığını görüyoruz” diye konuştu.

Programda, daha sonra HAK-İŞ Akademisi Başkanı Prof. Dr. Cengiz Anık, Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uğur Akkoç, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Öğretim Üyesi Dr. Cavit Demiral ve Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Mustafa Yıldıran tarafından raporun detaylarına ilişkin sunumlar gerçekleştirildik.