14 Mayıs 2024

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, HAK-İŞ BİRLİKTE ARNAVUTLUK’TA TEMASLARDA BULUNDU

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet ile birlikte Arnavutluk’ta bir dizi temaslarda bulunup, düzenlenen panele katıldı.
Arslan ve Değirmenci ilk olarak 8 Mayıs 2024 tarihinde, Arnavutluk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (KSSH) Genel Başkanı Kol Nikolla ve Başkan Yardımcısı Anisa Subashi ile bir araya geldi.

Ziyarette, Arnavutluk-Türkiye ilişkileri ve çalışma hayatı konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede, Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekilerek, önümüzdeki dönemde bu konuda ortak bir program yapılması ve Filistin’e destek verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

EMEK ÖRGÜTLERİNİN TÜRKİYE-ARNAVUTLUK İLİŞKİLERİNE KATKILARI MASAYA YATIRILDI

Daha sonra HAK-İŞ ve Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (BSPSH) ile ortaklaşa düzenlenen ve TİKA tarafından desteklenen “Türkiye-Arnavutluk İlişkilerinin 101. Yılı: Emek Örgütlerinin İki Ülke İlişkilerine Katkıları” konulu program, 9 Mayıs 2024 tarihinde Arnavutluk’ta gerçekleştirildi.

Programa, Arslan ve Değirmenci’nin yanı sıra BSPSH Genel Başkanı Gezim Kalaja, Türkiye Arnavutluk Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi Metin Bulut, TİKA Tiran Ofisi Temsilcisi Mustafa Ata, ALSAR Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Yardımcısı Fatma Zengin, kardeş sendikamızın başkanları ve HAK-İŞ heyeti katıldı.

ARSLAN ARNAVUTLUK-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Panelde bir konuşma yapan Arslan, sivil toplum örgütlerinin demokrasiler açısından öneminden bahsetti. HAK-İŞ için, Türkiye’nin gücü HAK-İŞ’in gücü, HAK-İŞ’in gücü Türkiye’nin gücü ifadesini kullandığını anımsatan Arslan, Arnavutluk demokrasisi açısından da BSPSH’nin gücünün Arnavutluk’un gücü olduğunu ifade etti.
Arnavutluk Türkiye ilişkilerinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde zirveye çıktığını ifade eden Arslan, Erdoğan’ın ve Türkiye’nin yeryüzündeki tüm mağdur ve mazlumların sesi ve soluğu olmaya devam ettiğini ifade etti. Arslan, “Arap dünyası başta olmak üzere bölgemizde kendi halklarının liderlerine değil, Türkiye ve Erdoğan’a güvenen milyonlar var. Bunun da sorumlulukları var tabi. Türkiye elindeki gücünü sonuna kadar kullanıyor.” dedi. Türkiye ve Arnavutluk ilişkilerini sadece siyasi değil, ekonomik ilişki olarak da görmemiz gerektiğini belirten Arslan, “İnşallah yeni başlangıçlara hep birlikte imza atacağız” diye konuştu. HAK-İŞ ve BSPSH olarak iki konfederasyon ilişkilerimiz uzun yıllara dayandığına vurgu yapan Arslan, “İlişkilerimizde iki sendika ilişkisinin ötesinde bir kardeşlik ve dostluk ilişkisi var. Tarihi ve kültürel bağlarımız, değer ve inanç ortaklığı bizi daha da birbirimize yaklaştırıyor. Bizim HAK-İŞ -BSPSH iş birliğini, ortaklığın ötesinde, kardeşlik olarak daha da ileriye taşımamız gerekiyor” dedi. “

KALAJA: “HAK-İŞ VE BSPSH ARASINDAKİ BİRLİKTELİKTEN ŞEREF DUYUYORUZ”

Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (BSPSH) Genel Başkanı Gezim Kalaja, HAK-İŞ ve BSPSH arasında yakın bir dostluk ve dayanışma olduğuna dikkat çekerek, bu birlikteliğin uzun yıllara dayanan bir dostluk olduğunu ve devam edeceğini belirterek, HAK-İŞ ve BSPSH arasındaki birliktelikten şeref duyduğunu ifade etti. Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin 101. Yılını birlikte kutlamaktan onur duyduklarının belirten Kalaja, iki ülkenin tarihi bağlarının Osmanlı dönemine uzandığını ifade etti. Kalaja, “600-700 yıl önce de Osmanlı İmparatorluğu zamanında Türkiye ve Arnavutlar beraberdi. Çanakkale’de hep birlikte düşmana karşı savaştık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde Türkiye ve Arnavutluk ilişkilerini daha üst düzeye çıkarmıştır. Kendilerine teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bütün balkanlar için çok önemli bir şahsiyettir. Bugünlerde Arnavutluk ve tüm balkanlar gözlerini Türkiye’ye çevirmiştir. Erdoğan gibi lideriniz olduğu için gurur duymalısınız. Ben Türk vatandaşı değilim, Arnavutluk maden ve işçi sendikaları başkanıyım sizin liderinizden dolayı gurur duyuyorum. O Sadece Türkiye değil bütün balkanları garanti ediyor” dedi. HAK-İŞ ve Genel Başkan Mahmut Arslan’ın kendileri için çok ayrı bir yeri olduğunu belirten Kalaja, “İki ülke ve iki sendikanın gelişmesine gösterdiği destekten dolayı genel başkanımız Arslan bir madalyayı hak ediyor” ifadelerini kullandı.

DEĞİRMENCİ: “GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN İLE YOL YÜRÜMEKTEN ONUR DUYUYORUZ”

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, panelde yaptığı konuşmada “Beraber yol yürümekten, birlikte mücadele etmekten onur duyduğumuz, doğruya doğru, eğriye eğri diyecek kadar cesur bir Genel Başkanımız var. Konfederasyonumuz HAK-İŞ’i büyüttüğü için, yurt içinde ve yurtdışındaki aktif görevlerini başarıyla gerçekleştirdiği için, Türkiye ve dünyadaki tüm çalışanların abisi olduğu için kendisiyle gurur duyuyoruz” dedi. Değirmenci, Genel Başkanımız Arslan’ı sendikal hareketin lideri olarak gördüklerini belirterek, “Kendisi bizim büyüğümüz, ağabeyimizdir. Onun için her zaman her mücadeleyi vermekten imtina etmiyoruz” dedi. Değirmenci, Kalaja’ın bahsettiği madalyayı Öz Çelik-İş Sendikası olarak bir toplantı salonuna Genel Başkanımız Arslan’ın adını verdik. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Onunla birlikte Türkiye’de HAK-İŞ mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“ARNAVUTLUK BİZLER İÇİN KUTLU TOPRAKLARDIR”

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, güçlü, tarihi ve kültürel bağlarla bağlı olduğumuz Arnavutluk’ta sendikacı dostlarla bir araya gelmiş olmanın, heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Değirmenci, “Buraya geldiğimizde de yabancı bir ülkeye gelmiş gibi hissetmedik. Burası, atalarımızın hoşgörüyle bereketlendirdiği, camilerle şereflendirdiği, kültür hazinesiyle zenginleştirdiği kutlu topraklardır” diye konuştu.
Balkanlarda refah ve istikrarın gelişmesinde, Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin güçlü olmasının rolünün büyük olduğuna dikkat çeken Değirmenci, “HAK-İŞ’in Balkan ülkelerine yönelik faaliyetleri, iki ülke halkı arasında güçlü kültürel bağların kurulmasında önemi ve katkısı büyüktür. Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu ile tam 30 yıldır en zor dönemlerde bile iş birliğimiz devam etmiştir. Bu iş birliğimizi, dostluk ve dayanışma temelinde daha da ileriye taşıyacağımıza olan inancım sonsuzdur” şeklinde konuştu.
Diğer katılımcıların yaptığı konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimiyle panel sona erdi.

ARSLAN’DAN ARNAVUTLUK’TA TİKA VE ALSAR VAKFINA ZİYARET

Arslan ve Değirmenci beraberindeki heyetle birlikte, 9 Mayıs 2024 tarihinde TİKA ve ALSAR Vakfına ziyaretlerde bulundu. HAK-İŞ heyeti, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Arnavutluk Tiran Ofisi Koordinatörü Mustafa Ata ile görüştü. Görüşmede Arslan, HAK-İŞ ve BSPSH ile ortaklığında TİKA’nın desteğiyle düzenlenen panel için teşekkür etti.

ALSAR vakfı ziyaretinde de Arslan, vakıf başkanı Mehdi Gurra ile görüştü. Arslan ziyarette vakfın Arnavutluk ve bölgedeki çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.