6 Mart 2019

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ: “GÜZEL BİR DÜNYA ANCAK KADININ EL EMEĞİ, GÖZ NURUYLA İNŞA EDİLEBİLİR”

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci:

“GÜZEL BİR DÜNYA ANCAK KADININ EL EMEĞİ, GÖZ NURUYLA İNŞA EDİLEBİLİR

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “Açlık ve yoksulluğun, savaşların, sömürü düzeninin hakim olduğu bir dünyadan, barışın ve huzurun hüküm sürdüğü, kan ve gözyaşının olmadığı bir dünyaya geçiş, ancak kadının el emeği ve göz nuruyla mümkündür. Bu nedenle kadın, hayatın her alanında hak ettiği yerde olmalıdır” açıklamasında bulundu. 

Genel Başkanımız Değirmenci, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, ülkemizdeki ve dünyadaki kadınların maruz kaldığı problemlerin çözülmesine vesile olması noktasında önemsediğini ifade eden Değirmenci, “Kimi zaman aile bütçesine katkı vermek için tezgah başlarında nasır tutmuş elleriyle çalışan, kimi zaman gelecek nesillerin yetişmesinde büyük fedakarlıklar yapan kadınlarımızın, sosyal ve ekonomik hayatın içinde eşit ve saygın bir yerinin olması gerekmektedir ve başta sivil toplum örgütleri olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara bu konuda büyük sorumluluklar düşmektedir” diye konuştu. 

Kadınların bugün itibariyle ülkemizde hak ettiği saygıyı ve desteği görmediğini, üstüne bir de şiddete maruz bırakıldığını kaydeden Değirmenci, “Kadın toplumumuzu ayakta tutan sarsılmaz bir direktir. Kadın, ayaklarının altı cennetle müjdelenmiş bir annedir. Kadın, elini dokunduğu, gözünü çevirdiği her yeri güzelleştiren, iyileştirilen bir varlıktır. Kadına yönelik sorunlara böyle bakmalı, bu bilinçle yaklaşmalıyız” ifadelerini kullandı. 

“ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ ŞART”

Yapılan tüm düzenlemelere ve çıkarılan kanunlara rağmen kadınların iş hayatına dahil olmasında ciddi sıkıntılar yaşandığını da belirten Değirmenci, “Ne kadar iyileştirmeler de yapılsa, bu düzenlemeler başlı başına yeterli gelmemektedir. Bu nedenle toplumsal olarak kadını önceleyen topyekun bir zihniyet değişiminin yaşanması gerekmektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.