22 Eylül 2022

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ FRANSA’DA YAPILAN OECD ÇELİK KOMİTE TOPLANTISINA KATILDI


Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından düzenlenen 92. Çelik Komitesi Toplantısına katıldı.

19-20 Eylül 2022 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen toplantıya Sendikamızı temsilen katılan Genel Başkanımız Değirmenci, toplantıya katılımının yanı sıra birçok ülkeden heyetlerle temaslarda bulunup, görüşmeler yaptı.

Toplantıda OECD’e üye ülkelerin çelik endüstrisinde karşı karşıya olduğu zorluklar ele alınırken, çelik endüstrisi için açık ve şeffaf pazarların teşvik edilmesi üzere bilgi alışverişinde bulunuldu.

Avusturya, Türkiye, Belçika, Almanya, İtalya, Rusya, ABD, Avrupa Birliği olmak üzere toplam 40 tane ülke ve katılımcı kategorisinde 7 ayrı ülkenin yer aldığı Çelik Komite toplantısı, Komite Başkanı De L’acier’in sözlü sunumu ile başladı. Çelik endüstrisinin rekabet gücü hakkında bilgiler verdikten sonra toplantıya katılan katılımcılara tek tek söz verilerek kendi ülkelerindeki güncel çelik piyasasına dair sunumlar yapıldı. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın çelik sektörü üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedildi. Küresel Çelik Piyasası’ndaki beklentilerin neler olduğu anlatıldı.

Genel Başkanımız Değirmenci de Komite Başkanı De L’acier başta olmak üzere Japonya, Brezilya, Meksika ve Türkiye’den katılım sağlayan heyetlerle bir araya gelerek, bilgi paylaşımında bulunup, görüşlerini dile getirdi. Bir sonraki toplantı tarihi ve diğer konuların ele alınmasıyla toplantı sona erdi.