29 Aralık 2023

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, ENGELLİ İŞÇİLERE YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMINA KATILDI


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 27 Aralık 2023 tarihinde, Avrupa Birliği Erasmus+ Programı çerçevesinde, İstanbul Üniversitesi ile birlikte yürütülmekte olan “Uzaktan Çalışanlar İçin Avrupa Dijital Beceri Merkezi (Remote Net) Projesi” Engelli İşçilerin Uzaktan Çalışma Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitim Programı’na katıldı.

Toplantıya, Genel Başkanımız Değirmenci’nin yanı sıra, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Zengin, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin ve kardeş sendikalarımızdan eğitim programına katılan engelli HAK-İŞ üyeleri ile basın mensupları katıldı.

Programın açılış toplantısında bir konuşma yapan Değirmenci, sınır ötesinde ülkemizin bekası için canını ortaya koyan ve geçtiğimiz günlerde hain terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 12 kahraman askerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diledi. Değirmenci, Filistin’deki İsrail’in zulmüne de dikkat çekerek, her daim Filistinli mazlum ve mağdurların yanlarında olmaya devam edeceklerini söyledi.

HAK-İŞ OLARAK DEZAVANTAJLI GRUPLAR İÇİN ÖNEMLİ PROJELER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Dünyamızın son dönemlerde birçok felaketle birlikte salgın hastalıklar, kuraklık, savaş ve beraberindeki etkilerle mücadele ettiği bir zamanda dezavantajlı gruplarda yer alan engelli bireylerin olumsuz gelişmelerden çok daha ağır bir şekilde etkilendiğini ifade eden Değirmenci HAK-İŞ olarak, böylesi bir dönemde kadınlar ve engelliler başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerini kapsayan ve kucaklayan projeleri, bir bir hayata geçirerek, dünyadaki olumsuz gelişmelerin etkilerini en aza indirmek için, gayret sarf ettiğimizi dile getirdi.

“HER İKİ ÇALIŞMA MODELİNDE ESAS OLAN EMEKTİR, ALIN VE AKIL TERİDİR”

Salgın dönemiyle birlikte uzaktan çalışma modelinin iş yaşamında yerinin giderek arttığı bir döneme girdiğimizi belirten Değirmenci, “Uzaktan çalışma modeliyle ilgili olarak, ilgili mevzuat ve kanunların düzenlenmesi için HAK-İŞ olarak, görüştüğümüz ilgili devlet kurumu yetkililerine görüşlerimizi ifade ederek, gerekli tedbirleri almaları için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda bir farkındalığın da oluşması için, HAK-İŞ olarak gayret sarf ediyoruz. Bizim nazarımızda evden çalışan da, işyerine gelip çalışan da birdir. Çünkü her iki çalışma modelinde esas olan emektir, alın ve akıl teridir. Her iki grup da, işyerine gerekli katkıyı ve verimi sağlamaktadır. Bu anlayışla, engelli bireylerin hayatının her alanında yanında olan HAK-İŞ, uzaktan çalışan bireylerin de yanında olmayı sürdüreceğinden emin olabilirsiniz” dedi.

Programın öğleden sonraki bölümünde, Uzaktan Çalışmanın Engelli Çalışanlar Açısından Değerlendirilmesi konulu sunumları gerçekleştirdi.
Program sertifika takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.