28 Kasım 2019

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, AVRUPALI SENDİKACILARLA TEMASLARDA BULUNDU

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, İsviçre’nin Cenevre ve Finlandiya’nın Helsinki şehirlerinde düzenlenen toplantılara katılarak, yabancı sendikacılarla temaslarda bulundu.

Genel Başkanımız Değirmenci, ilk olarak 21-22 Kasım 2019 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Sendikamızın üyesi olduğu Küresel Sanayi İsçiler Sendikası İndustrALL’ın İcra kurulu Toplantısı katıldı. 

Küresel Sanayi İsçiler Sendikası Başkanı Jörg Hofmann’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda “2020’de Cape Town, Güney Afrika’da yapılacak Küresel Sanayi İsçiler Sendikasının Kongre hazırlıkları ile ilgili maddeler, Kadın Erkek Eşitliği: İkinci Küresel Kadın Konferansı raporu, İklim Krizinde Faaliyetler, Adil Geçiş ve Aralık 2019 Şili İklim Zirvesi, Küresel Çerçeve Anlaşmaları ve Sosyal Sorumluluk Girişimleri” gibi konu başlıkları ele alındı.

Burada ikili görüşmeler de yapan Genel Başkanımız Değirmenci, bu görüşmelerde sendikamızın faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Değirmenci, daha sonra sendikamızın üyesi olduğu Endüstriyel Avrupa Sendikasının 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yapılan İcra Komitesi Toplantısına katıldı. 

“Endüstriyel olarak daha güçlü, Sosyal olarak daha kapsayıcı bir Avrupa inşa etmek”  konulu sunumun yapıldığı toplantıda “Toplu sözleşme ve Avrupa’da Asgari Ücretler ile ilgili İcra Komitesinin başlattığı girişim ile ilgili sunum, 26-28 Mayıs 2020’de Selanik’te yapılacak olan Endüstriyel Avrupa Sendikasının Genel Kurulu ile ilgili çalışmalar, Endüstri politikaları: İklim çalışmaları ve Adil geçiş süreçlerinin Endüstriyel Avrupa Sendikası tarafından takibi,  Şirketler politikaları: Çok uluslu şirketler üzerine sendikaların sorumluluğu ve rolü” gibi daha birçok konu hakkında sunumlar ve tartışmalar yapıldı.

Değirmenci, İcra Kurulu toplantısına katılan Finlandiya Başbakanı Antti Rinne ile Türkiye’nin Avrupa Birliğine giriş sürecini de konuştu. Ayrıca Değirmenci, Barış Pınarı Operasyonunda Türkiye’nin haklı gerekçelerini ortaya koydu.


ÖZÇELİK-İŞ’İN ADINI ŞEREFLE TEMSİL EDİYORUZ

Yabancı sendikacılarla yaptığı görüşmeleri ve katıldığı uluslar arası programları değerlendiren Genel Başkanımız Değirmenci, “Özçelik-İş Sendikasının yarım asırdan fazla bir sendikal birikimi ve hafızası olduğu düşünüldüğünde, sendikamızın sadece ulusal boyutta bir sendikal çerçeve içerisine sıkışıp kalmasını doğru bulmuyorum. Uluslar arası sendikal ilişkilerde bilgi ve deneyim paylaşımı büyük önem taşıyor. Uluslar arası sendikal camianın içerisinde hem yaptığım ikili görüşmelerde hem de katıldığım toplantılarda Özçelik-İş’imizin adını şerefle temsil ediyor, deneyimlerimizi paylaşıyoruz, diğer sendikaların birikimlerinden yararlanıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin de milli ve manevi değerlerini ön plana alarak da bu alanda çalışmalarımıza yön veriyoruz” diye konuştu.