1 Nisan 2022

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, AVRUPA FEDERASYONU TOPLANTISINA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Sendikamızın üyesi olduğu Industriall Avrupa Federasyonu tarafından 29-30 Mart 2022 tarihlerinde Hybrid olarak Dublin’de düzenlenen Endüstri Politikaları Komitesi ve Adil Geçiş, Sendikal İş Birliği ve Şirket Politikaları Çalıştayına katıldı.

Toplantının ilk gününde Enerji Fiyatları krizi ve Fit 55 olarak adlandırılan uyum paketi Yuvarlak Masa Toplantısı gerçekleşti. Ukrayna’daki savaşın etkisi, toparlanma planları ve endüstriyel stratejiler konusunda mevcut durumun tartışıldığı toplantının ilk gününde katılımcılar ülkelerdeki durumları anlattı.

Toplantının ikinci günü Adil Geçiş, Sendikal İş Birliği ve Şirket Politikası Çalıştayı şeklinde gerçekleşti. Adil geçiş konusunda Avrupa Birliğindeki durumun paylaşılmasının ardından İngiltere ve İrlanda’daki sendikalar deneyimler aktarıldı. Avrupa genelinde iş kalitesini adil bir şekilde değiştirmek ve savunmak üzerine inşa edilen Adil Geçiş Manifestosu konusunda ortak talepler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Industriall Avrupa kıdemli danışmanı Corinna Zierold mevcut çalışmaları anlatarak gelecek dönemde Industriall Avrupa olarak Türkiye’de adil geçiş yuvarlak masa toplantısı yapacaklarını söyledi.Toplantıda Genel Başkanımız Yunus Değirmenci söz alarak, adil geçiş konusunda mevcut durumu değerlendirdi. Konfederasyonumuz Hak-İş’in Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle mağdur olan Ukraynalılara yardım elimizi uzattığını, HAK-İŞ Konfederasyonu ve üye sendikaların mültecilere ve işsiz kalan Ukraynalı işçi ve ailelerine ulaştırılmak üzere ITUC ve EPSU ile yurdunu terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecilere kapılarını açan Moldova’daki Moldova Ulusal Sendikalar Konfederasyonu’na (CNSM) yardımda bulunduğunu ifade ederek Türkiye’deki durumla ilgili bilgi paylaştı. Metal sendikaların Türkiye’de birlik içinde çalıştıklarını ve iyi bir Toplu İş Sözleşmesinin altına imza attıklarının altını çizen Değirmenci, Industriall Avrupa Sendikasına toplantıyı düzenledikleri için ve işbirlikleri için teşekkür etti.

Dublin’de bulunduğu süre boyunca Genel Başkanımız Değirmenci, Industriall Genel Sekreteri Luc Triangle ve Avrupa’daki çeşitli metal sektöründe örgütlü sendikalarla görüşmelerde bulunarak sendikamızın Uluslararası iş birlikleri konusunda fikir alışverişinde bulundu.