11 Mayıs 2018

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ, AVRUPA-AKDENİZ METAL SANAYİ SENDİKALARI DAİMİ KONFERANSI’NA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Türk Metal Sendikası’nın, İtalyan Metal Sendikası FIM-CISL ve İtalyan Sendikaları Geliştirme Derneği Sindnova ile birlikte düzenlediği Avrupa-Akdeniz Metal Sanayi Sendikaları Daimi Konferansı’na katıldı.

Didim’de yapılan toplantıya Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Türk Metal Sendikası’nın Genel Başkanı Pevrul Kavlak ile İtalyan, İspanyol, Fransız, Sırp, Boşnak, Kosovalı, Karadağlı, Arnavut, Bulgar, Makedon ve Tunuslu sendikacılar da katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, emek ve alın terinin hak ettiği değeri bulması için ulusal ve uluslararası sendikal işbirliğinin önemine dikkat çekti.


‘Enerjisini yıllarca, birbirinin üyelerini kapmak için harcamış, ama bugün güzel bir birlikteliğin altına imza atmış, metal işkolundaki iki sendikadan birinin Genel Başkanı olarak bu toplantıya katılmış olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum’ diyerek konuşmasına başlayan Değirmenci, Türkiye’de sendikal örgütlenme konusunda büyük zorluklar bulunduğunu, bu nedenle sendikal işbirliğinin şart olduğunu ifade etti.

“ÖRGÜTLENMEDE BİRÇOK ZORLUKLAR VAR”

Konuşmasında “İşveren baskısı, işverenlerin yetki belgelerimize keyfi itirazları, uzayan yargı süreçleri, yasal boşluklar, bürokratik engeller, örgütlenme konusunda adeta elimizi kolumuzu bağlamaktadır” diyen Değirmenci, bu zorluklara bir de sendikal rekabetin eklendiğini, bu nedenle metal sektöründe arzu edilen sendikalı işçi hedefine bir türlü ulaşılamadığını söyledi.

Sendikal işbirliği konusunda Çelik-İş ve Türk Metal’in Türkiye’de bir ilki başardığını ve bu işbirliğini sağladığı kaydeden Değirmenci, “Asıl olanın, işçilerin hak ve menfaatleri olduğu düşüncesiyle rakip olmanın ötesinde, birlikte hareket etmenin kararını vererek, Türkiye’de yeni bir dönemin kapılarını aralamış olduk.

Bu işbirliği, bir ilktir ve şahsımca takdire şayandır. Bizim derdimiz, işçinin refah ve mutluluğudur. Bizim amacımız işçinin, sermaye karşısında savunmasız kalmamasıdır. Bizim hedefimiz, 1 milyondan fazla sendikasız, güvencesiz ve düşük ücretli çalışan metal işçinin, beklentisine cevap verebilmektir’ diye konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise ‘Yaşadığımız tarih bize gösterdi ki işçi sınıfı bir araya gelmeden, emeğiyle geçinenler birleşmeden, dayanışmadan tüm bu kötülükleri yaratan düzene karşı mücadele edemezler. Bu sorunlarla başa çıkamazlar. O halde biz her şeye rağmen toplumcu, paylaşımcı, dayanışmayı esas alan insanları, özellikle de işçileri birliğe ve mücadeleye çağıranlar olmalıyız. Gücünü örgütlülükten alan sendikalar olarak bu kardeşlik sofrasını daha da güçlendirmeliyiz’ ifadelerini kullandı. Kavlak, özellikle MESS Grup Toplu Sözleşme sürecinde Genel Başkanımız Değirmenci’nin göstermiş olduğu işbirliğine teşekkür etti. Açılış programı, İtalyan Sendikaları Geliştirme Derneği Sindnova’dan Claudio Arlati, ile İtalyan Metal Sendikası FIM-CISL Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Gianni Aliotti’nin yaptıkları konuşmalar ile tamamlandı.