6 Mart 2017

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ AMERİKALI SENDİKACI EMİLY TWAROG’U KABUL ETTİ

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Amerikalı Öğretim Üyesi ve Sendikacı Profesör La Barbera Twarog Emily Esther’ı makamında kabul etti.

Geçtiğimiz hafta sonu HAK-İŞ Uluslararası 6. Kadın Emeği Buluşması programına katılmak için Türkiye’ye gelen İllinois Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör La Barbera Twarog Emıly Esther, gerçekleştirdiği bir dizi temaslar kapsamında Genel Başkanımız Değirmenci ile bir araya geldi.  Ziyarette Öz İplik-İş Sendikası Kadın Komitesi Başkanı Pınar Özcan da hazır bulundu.

Görüşmede, Amerika’da sendikal örgütlenme, iş yaşamında kadınların durumu, metal sektöründeki gelişmeler gibi konu başlıklarına ilişkin bilgi veren Emily Twarog, görev yaptığı üniversitenin özelikle eğitim alanında işçilere destek verdiğini anlattı.

Amerika’da sendikalı kadın işçi sayısının her geçen gün arttığının bilgisini veren Emily Twarog, Amerika’da toplu iş sözleşmelerinde en çok zorluğu ücret maddesi yerine, genel sağlık sigortasında yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Genel Başkanımız Değirmenci ise Türkiye’de metal işkolunda çalışan kadın sayısının gözle görülür bir oranda arttığını, birçoğunun da sendikamız üyesi olduğunu kaydetti.

İlerleyen dönemde Sendikamızın Kadın Komitesini oluşturacaklarını ifade eden Değirmenci, bunun artık bir ihtiyaç haline geldiğini ve bu yönde çalışmaların sürdüğü açıkladı.

“BÜYÜK BİR BOŞLUĞU DOLDURUYORUZ”

Görüşmede Sendikamızın tarihine, vizyon ve misyonuna ilişkin olarak da bilgi veren Değirmenci, 37 bin üyesiyle sendikamızın dev bir çınar olduğunu ve çalışma hayatında büyük bir boşluğu doldurduğunu anlattı.

Sendika olarak örgütlenmeye ve eğitime büyük önem verdiklerini de aktaran Değirmenci, sendikamızın milli ve manevi bir duruşa sahip olduğuna dikkat çekerek, bugüne kadar darbeye ve darbecilere karşı çıktıklarını, her zaman demokrasiden yana olduklarını dile getirdi.

Genel Başkanımız Değirmenci’nin, Emily Twarog’a sendikamızın ismini taşıyan hediyeler takdim etmesiyle ziyaret son buldu.