17 Mart 2017

GENEL BAŞKANIMIZ DEĞİRMENCİ ALİMEX ALÜMİNYUM’DA ÜYELERİMİZLE BULUŞTU


Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, örgütlenme çalışmasını tamamladığımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetki tespitini aldığımız Sakarya Akyazı’daki Alimex Alüminyum’da üyelerimizle ve işveren vekilleriyle bir araya geldi.

Sendikamızın Sakarya Bölge Temsilcisi Rıfat Kurt ve sendika temsilcilerimizin eşlik ettiği program kapsamında ilk olarak Alimex Alüminyum Genel Müdürü Galip Arbak ve İnsan Kaynakları Müdürü Filiz Güner ile bir görüşme gerçekleştirildi.

Görüşmede Alimex çalışanlarının sendika tercihi konusunda ortaya koyduğu iradeye gösterilen saygıdan dolayı Genel Müdür Arbak’a teşekkür eden Genel Başkanımız Değirmenci, “Çelik-İş Sendikası olarak yeni bir söylem geliştirdik. Kimseyle kavga etmeden, Toplu İş Sözleşmesi masasını devirmeden, işçilerin refah ve mutluluğu için diyalog kanallarını zorlayarak çalışmalarımızı yapacağız” dedi.

Alimex Alimünyum’un yatırım hedeflerinden bahseden Genel Müdür Arbak ise “Huzur ve barış ortamında büyümek gibi bir hedefimiz var. Sendikanızın diyaloga açık bir sendika olmasından dolayı oldukça mutluyuz. İnşallah yeni dönemde işbirliği içinde bir çalışma düzenimiz olacak” diye konuştu.


DEĞİRMENCİ ÜYELERİMİZE SESLENDİ
Örgütlenme çalışmaları tamamlandıktan sonra Alimex’teki üyelerimizle ilk kez bir araya gelen Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, burada üyelerimize kısa bir konuşma yaptı.
“Yolunuz yolumuz, davanız davamızdır. Bundan hiçbir arkadaşımızın şüphesi olmasın” diyen Değirmenci, “Örgütlü bir sendika varken, kavga gürültü olmadan, duruşunu beğenmediğiniz sendikayı terk ederek, iki gün içinde bizleri tercih ettiğiniz için sizleri kutluyorum. Gücümüze güç kattınız” diye konuştu.  

Alimex çalışanlarının ortaya koymuş olduğu iradenin bir neticesi olarak bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydeden Değirmenci, “ ‘Yetki almadan Alimex’e gelmeyeceğim, çünkü ahlaken doğru bulmuyorum. Bir başka sendikanın toplu iş sözleşmesi devam ediyor’ demiştim. Ama şu an itibariyle toplu sözleşme yetki tespit belgenizi Bakanlıktan almış bulunuyoruz. Hepinize hayırlı olsun” dedi.

“BİZLER HİZMETKÂR, SİZLER PATRONSUNUZ”
Türkiye’deki ve dünyanın en ücra köşelerindeki mağdurun, mazlumun, yoksulun ve yetimin yanında yer alan Hak-İş’e bağlı bir sendikanın genel başkanı olmaktan onur duyduğunu belirten Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çelik-İş kamu sendikası anlayışıyla yönetiliyordu. Bu anlayıştan sendikamızı sıyırmaya, kabuk değiştirmeye çalışıyoruz. Değişen dünyada, değişen Türkiye’de sendikal anlayışı da değiştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. 5 ay içinde 11 ilde 27 fabrikayı gezerek, sizin gibi kardeşlerimin ellerini sıktık, tezgâh başlarında onların hatırını sorduk. Çelik-İş Sendikası yan gelip yatma yeri değildir. Bizler hizmetkârız, esas patronlar sizlersiniz.
Üyelerimizin alın terlerinden kesilen aidatları yine onlara döndürmek gibi bir sorumluluk taşıdığımızın farkındayız.  Ayrıca sendikacılık sadece toplu sözleşme imzalayan, ücret artışı yapan sonra da iki yıl boyunca hiçbir şey yapmayan bir kurumsal yapı değildir. Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlar, yapılan hesaplar, patlatılan bombalar, şehit edilen insanlarımız bizim derdimizdir. Aynı zamanda bir sivil toplum örgütü olmamız nedeniyle bunlar bizi direk ilgilendiriyor.”
 

“MUTLU OLACAĞINIZ BİR TİS İMZALAYACAĞIZ”
Yetki tespit belgesinin alınmasından sonra işleyecek olan süreç hakkında da bilgi veren Değirmenci, ‘TİS süreci başladığında başta sizlerden gelecek bilgiler ışığında, temsilcilerimiz ve şubemiz ortaklaşa çalışarak toplu sözleşme taslağı hazırlayıp, işverene sunarak, toplu sözleşmeyi başlatacağız. Bu toplu sözleşmede varsa eksiklikler ve talepleriniz, bunlarla ilgili temsilci arkadaşlarımızla yapacağınız istişareler neticesinde inşallah çok doğru bir taslak işverene sunulacak ve sizin yeni dönemdeki iki yıllık toplu iş sözleşme görüşmelerini arkadaşlarımız başlatmış olacak. Yapılacak çalışmaların sizlere, işyerine, Sendikamıza, Hak-İş’e ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Başarılı bir toplu sözleşme ile inşallah hepinizin mutlu olabileceği, işyerimizin de mutlu olacağı bir toplu sözleşmeyi açıklamayı Cenab-ı Allah bizlere nasip eder” diye konuştu.  

“24 SAAT EMRİNİZDEYİZ”
“24 saat ben de dahil olmak üzere Genel Yönetim Kurulu’na ve şubedeki arkadaşlarımıza ulaşabileceğiniz bir sendikanın üyesisiniz” diyen Değirmenci, “Sadece işyeri ile ilgili sorunlarınızı değil, yaşamın içindeki bütün sorunların çözümü için de sizinlerin her zaman emrinizdeyiz. Yapabileceklerimiz olacak, yapamayacaklarımız olacak. Yukarıda ne konuşuyorsak, aşağıda onu konuşacağız. Sizlere yalan söyleyen bir temsilci, bir sendikacı benimle yürüyemeyecek. Bu böyle bilinsin” ifadelerini kullandı.