18 Mart 2016

Genel Başkanımız Cengiz Gül Nizip’te Mülteci Kampını Ziyaret Etti

HAK-İŞ Konfederasyonu’nun koordinatörlüğünde ulusal ve uluslararası ortaklarla yürütülen Mesleki Eğitim Yoluyla Mültecilerin Sosyal Entegrasyonu Projesi Açılış Toplantısı 18 Mart 2016 tarihinde Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı.

Hak-İş Projeleri Kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen toplantıya Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kilis Vali Yardımcısı, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, ILO Türkiye Temsilcisi Numan Özcan, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Cengiz Gül ve Hak-İş’e bağlı diğer sendikaların başkan ve yöneticileri ile üyeleri katıldı.

Arslan, HAK-İŞ’in çalışma hayatının her alanına ilişkin önemli çalışmalar yaptığını, bu alanlardan birinin de göç ve mülteci konusu olduğunu kaydetti. Arslan, HAK-İŞ’in geçmişten bu yana göç sorunuyla ilgilendiğini belirterek, “Geçmişte yurt dışındaki Türkler konusunda politikalar üretiyorduk. Şimdi de geçmişin tecrübesiyle zorunlu olarak vatanını terk edip ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimiz için politikalar üretiyoruz”dedi.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, HAK-İŞ’in hayata geçirdiği projenin hem ulusal hem uluslararası ortaklarla yürütülecek olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi. Şahin, bu projelerin yerel bakış açısıyla daha çeşitlendirilerek güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, “HAK-İŞ’in bu duruşu için ülkem ve şehrim adına teşekkür ediyorum. HAK-İŞ’in, sadece şikayet eden değil, çözüm önerileriyle gelen, olaylara çözüm odaklı yaklaşıyor olmasını önemsiyorum” dedi.

Toplantı sonrasında Fatma Şahin ve Sendikamızın Genel Başkanı A.Cengiz Gül Mültecilerin sorunlarıyla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Başkanımız Cengiz Gül, Fırat nehri kenarına kurulu Nizip Konteyner Kenti’ni ziyaret ederek Nizip Kaymakamı ve Konteyner Kent yöneticilerinden bilgi aldı.