4 Nisan 2016

Genel Başkanımız Cengiz Gül Karabük’te

Karabük Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 79.Yıldönümü bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kardemir’in Kuruluş Yıldönümü çerçevesinde 03.04.2016 tarihinde düzenlenen etkinliklere Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Cengiz GÜL ve Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Sayın Recep AKYEL katıldı.

KARDEMİR’İN kuruluşunun yıldönümü kutlamaları kapsamında konuşan Sendikamızın Genel Başkanı GÜL “Kardemir bir Cumhuriyet hükümeti tarafından 3 Nisan 1937 tarihinde kurulmuştur. Ne hazin ne acıdır ki 1994 yılında Tansu Çiller’in başbakanlığındaki Cumhuriyet Hükümeti tarafından kapatılma kararı almıştır. 1937 yılında milli sanayi ve bağımsızlık düşüncesiyle kurulan Karabük Demir Çelik Türkiye’nin inşasında fabrikalar kuran fabrika olmuştur” dedi.

“KARDEMİR BUGÜN TÜRK EKONOMİSİNİN DE CAN DAMARIDIR”

GÜL: 1937 yılından sonra kurulan tüm Cumhuriyet fabrikalarında KARDEMİR’in emeği ve alın teri vardır. 1994 yılında IMF’nin talimatıyla o günkü Cumhuriyet hükümetine kapatılma kararı dayatılmış, hükümet de kapatma kararı almıştır. Herkesin sustuğu, çaresizlik havasının estiği bir zamanda Çelik-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Metin Türker “KARDEMİR’in kapatılması Karabük için ölümdür. Ölümde uzlaşma olmaz” diyerek mücadeleci ruhunu ortaya koymuştur. Mutlu bir Karabük işçisi ve güvenilen bir KARDEMİR yönetimi vardır.

Karabük’te Çelik-İş Sendikası’nın örgütlü gücü işçilerle birlikte başlattığı mücadele şehir esnafı, şehir halkı, her türlü sivil toplum örgütlerini bu hareketin içine örgütleyerek 8 Kasım’da Karabük’te hayatı durdurma eylemleriyle tüm Türkiye’ye ve hükümete KARDEMİR’in kapatılamayacağını hissettirmiştir. Çelik-İş Sendikası’nın halkla bütünleşerek ortaya koyduğu eylemler o günkü hükümetin KARDEMİR’in kapatılma kararını kaldırmasına neden olmuştur. Bugüne baktığımızda da KARDEMİR’in kapatılmasının ne kadar yanlış olduğu ortadadır. 100 milyar TL gibi rakamlarla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi ödeyen KARDEMİR bugün Türk Ekonomisinin de can damarıdır.

“KARABÜK DİRENİŞİ HAK ARAMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİ”

Genel Başkanımız GÜL “ Mustafa Kemal Atatürk’ün ve o günkü başbakan İsmet İnönü’nün 3 Nisan 1937’de üretime açtığı Karabük Demir Çelik sadece çelik üretmesiyle değil Türkiye’nin dışa bağımlılığına karşı da çok önemli hareketti. 1994 ruhu Çelik-İş Sendikası’nın mücadelesi Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, Mareşal Fevzi Çakmak’ın ruhunu da aynı şekilde taşımıştır.

Karabük direnişimiz aynı zamanda yıkmadan, otobüs camlarını kırmadan, kan dökmeden bir mücadelenin ve hak aramanın da en güzel örneğini oluşturuyor.

KARDEMİR’in kapatılmasını önleyen başta Çelik-İş Sendikası’nın eski Genel Başkanı Metin Türker’in ruhu şad olsun, mezarında rahat uyusun. Çelik-İş Sendikası ve Karabük Demir Çelik İşletmeleri emin ellerdedir. Çelik-İş Sendikası’yla bütünleşerek mücadeleye büyük katkı veren şehir esnafına, Karabük Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz “ ifadesinde bulundu.
Kent Meydanı’nda yapılan kutlamalara katılanlara hitaben bir konuşma yapan Genel Başkanımız GÜL, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz AKYEL ile Baştemsilciliği ziyaretlerinin ardından KARDEMİR Genel Müdürü Uğur Yılmaz ile görüşerek bir süre sohbet etti.

Sayın GÜL ve Sayın AKYEL daha sonra saat 15.00’de Havuzlu Bahçe karşısında bulunan Sendikamızın Eski Genel Başkanı Merhum Metin TÜRKER’in adını taşıyacak olan Metin TÜRKER Parkı’nın açılışına katıldı.