26 Nisan 2016

Genel Başkanımız Cengiz GÜL Grev Alanında

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Cengiz Gül, Hak-İş Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Sendikamızın Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep AKYEL ve Hak-İş Sakarya Teşkilatı örgütlü olduğumuz Başkurt Motor’a giderek grevdeki işçileri ziyaret etti.

Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde bulunan Başkurt Fabrikası’nda sözleşmede ücret artırımı yapılmadığı gerekçesiyle 29 Mart Salı günü başlayan greve ilişkin ARSLAN “Şube başkanımız da, sendikamız da arkadaşlarımızın işverenlerin tekliflerini kabul etmemesi üzerine greve çıktık. Arzu ederdik ki bütün çalışanlarla beraber greve çıkalım, ancak yine de işçilerin çoğunluğu bizimle beraber grevdeler. Grevin bir ayı doldurmasına az bir zaman kaldı. Biz süre çok uzun geçmeden çalışanlarımızın taleplerini dikkate alarak bu fabrikadaki grevin sona ermesini istiyoruz. Sayın genel müdürün ve sayın yönetim kurulu başkanının Hak-İş’in ve Çelik-İş Sendikası’nın geleceği ne kadar önemliyse çalışanların geleceği de aynı derecede önemlidir. Biz bu fabrikanın işlemesinden ve üretimin devam etmesinden yanayız. Ama aynı zamanda burada çalışan insanların emeklerinin, alın terinin karşılığının da şartların en iyisini zorlayarak verilmesini istiyoruz. Bu da en doğal hakkımız, bunun için evet bugüne kadar bir grev devam etti, Hak-İş olarak hiçbir yerde amacımız greve çıkmak değildi, hiçbir yerde fabrikalarda üretimi durdurup fabrikaları işlemez hale getirmek gibi bir niyet ve düşüncemiz asla yoktu. Ama haklarımızın verilmemesi durumunda ve bizim taleplerimizin karşılanmaması durumunda da bu hakkı sonuna kadar kazanmaktan da çekinmeyiz.

Burada da Konfederasyonumuz İl Temsilciliğinin, Çelik-İş Sendikası’nın Şube Başkanlığının bütün iyi niyetine ve bütün çabasına rağmen ne yazık ki burada greve çıkılması gerçekten hepimizi üzmüştür. Bunun için üzüntümüzü de kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Ancak grevin sonunda kazananın hem işveren hem işçilerin olması noktasında da oturup bir müzakere yapmak gerekiyor. Artık greve çıkılmış her şey bitmiş değil yeni başlamıştır. Bugün yaptığımız faaliyetler ve çalışmalar grevin bir an evvel sonuçlandırılması konusunda işverenimizi tekrar buradan uyarmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Genel Başkanımız Cengiz Gül toplu sözleşmelerde söz ve karar sahibinin işçi olduğunu belirterek Başkurt Motor çalışanlarının aldığı grev kararında Çelik-İş Sendikası olarak sonuna dek yanlarına olacaklarını belirtti.

GÜL ” Grev öncesi işverenle yaptığımız görüşmelerde masaya getirdiğimiz taleplerimizin hiç biri yerine gelmedi. Bu nedenle işçi arkadaşlarımız grev kararı aldı. Grevde 29.güne girdik.

Gerek işçi kardeşlerimize yıllardır süren baskılar, gerek maaşlardaki adaletsiz denge dağılımı ve gerekse işveren vekillerinin iş barışını sağlayamamış olmaları bizi bu sürece kadar getirmiştir. Kendilerine dayatılan ücret zamlarını ve çalışma koşullarını kabul etmeyen işçilerimiz grev yolu ile hak arayışı içerisine girmişlerdir. Biz kimse kaybetmesin herkes kazansın, barış ve huzur içinde bir iş ortamı olsun istiyoruz. Bu grevin bitmesi işverenin işçinin sesine kulak vermesine bağlı” dedi.