15 Nisan 2016

Genel Başkanımız Cengiz Gül Azerbaycan’da

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, 15 Nisan 2016 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplandı.

Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (AHİK) işbirliğinde gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu Toplantısı öncesinde, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Genel Başkanımız Cengiz GÜL’ün de aralarında olduğu HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, Şehitlik ve Haydar Aliyev’in Kabrini Ziyaret etti.

Bakü’de gerçekleştirilen toplantıya Hak-İş Genel Başkanı Sayın Mahmut ARSLAN, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Cengiz GÜL, HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, AHİK Genel Başkanı Settar Mahbeliyav ve Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Namık Ata, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçi Müsteşarı Meral Barlas, Azerbaycan Çalışma ve Halkın Sosyal Koruması Bakanlığı Bakan Yardimcisi İdris İsayev katıldı.

Arslan, Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ Toprakları’nda işgalin son bulması için uluslararası farkındalık oluşturmayı hedefleyen imza kampanyasına HAK-İŞ Konfederasyonu’nun destek verdiğini, sendikaların da bu konuda önemli çalışmalar yürüttüğünü belirterek, sendikalara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Türkiye ve Azerbaycan’ın “Tek Millet, İki Devlet” olduğunu, derin kardeşlik bağları ile birbirine bağlı olduğunu anımsatan Arslan, bu sorumluluğun gereği olarak bütün üyelerimize kampanyaya imzalarıyla destek vermesi konusunda çağrı yaptı. Arslan, “Verilecek her türlü destek Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan’ın kınanması, ABD ve Avrupa Konseyi’nin olaya duyarsız kalmaması açısından son derece önem taşımaktadır” dedi.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu toplantısı sonrasında bir sonuç bildirisi yayınlanacak.