10 Şubat 2015

Genel Başkanımız A. Cengiz Gül Rusya Temaslarını Tamamladı

Genel Başkanımız ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sayın A. Cengiz Gül, dört günlüğüne gittiği Rusya Federasyonu’nun Soçi kentinde yaptığı temasları tamamlayarak yurda döndü.

Rusya Bağımsız Sendikalar Federasyonu’nun (FNPR) davetlisi olarak federasyon kongresine katılan Genel Başkanımız A. Cengiz Gül ve Başkanlık Danışmanı M. Onur Sayılan’dan oluşan heyet, görüşmenin son derece olumlu geçtiğini belirtti.

İlk gün FNPR Genel Başkanı Mihail Shmakov ile bir araya gelen Türk heyeti, Shmakov’a Türkiye’den getirdiği hediyeleri sundu ve Türkiye ve Rusya’daki işçi hakları ve sorunları konularında karşılıklı fikir alış verişinde bulundu.

İkinci gün başlayan kongrede Genel Başkan Shmakov’un açılış konuşmasının ardından söz alan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki ekonomik krizin geçici olduğunu belirtti. Putin, “Bu krizi işveren ve işçi sınıfları başta olmak üzere, toplumun her kesiminin katkıları ile aşacağız. Bu süreçte sendikaların daha aktif bir rol üstlenmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Ardından 720’si delege olmak üzere, 2000’in üzerinde katılımcı ile açılan yeni tüzüğün sunulması ve seçim aşamalarına geçildi.

Ertesi gün Türk Heyeti, Rusya’nın Magnitagorsk Eyaletinde bulunan MMK Sendikası’nın kongre merkezinde bulunan Genel Başkanı Aleksandr Derunov ile görüştü. Son derece samimi bir havada geçen görüşme konusunda Genel Başkanımız A. Cengiz Gül “Buraya gelirken, Sayın Derunov ile temasta bulunmayı çok önemsiyordum. Lakin MMK’nın Türkiye’de de bir fabrikası var. O yüzden bir araya gelmemiz çok önemliydi. Kendisiyle zaten uzun yıllara dayanan bir dostluğumuz var. Bu görüşmede de işçi hakları konularında kendisiyle aynı fikirleri paylaştığımızı bir kere daha gördüm ve memnun oldum.” dedi. Toplantının sonunda, kısa bir süre sonra yeniden bir araya gelme sözü veren Gül ve Derunov, samimi bir şekilde kucaklaşarak ayrıldılar. Rusya temaslarını tamamlayan Gül ve Sayılan 9 Şubat’ta yurda döndü.