13 Aralık 2023

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ ALTUN, HAK EMEK-DER’İN YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLDU

Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından aylar önce başlatılan çalışmalar neticesinde Hak Emekliler Derneği’nin (HAK EMEK-DER) kuruluşu gerçekleştirildi.

Yönetiminde HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın birçok yöneticisinin yer aldığı HAK EMEK-DER’in Yönetim Kurulu Başkanlığına ise Sendikamız Özçelik-İş’in Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun getirildi.

Derneğin kuruluşu, çalışmaları ve faaliyet alanlarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulanan HAK EMEK-DER’in Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Altun, “Her yıl HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımıza üye binlerce işçi arkadaşımız emekli oluyor. EYT ile birlikte HAK-İŞ’li 30 binin üzerinde kişi de emekli oldu. Hala da süresini dolduran, şartları sağlayan işçiler emekli olmaya devam ediyor. Bu arkadaşlarımızın nasıl ki, sendikalarımıza üyeyken hak ve menfaatleri korunup geliştirildiyse, aynı şekilde Hak Emekliler Derneği olarak, işçilerin emekli olduktan sonra haklarını savunmak, büyük bir dayanışma içerisinde işçi emeklisi arkadaşlarımızın sorunlarına çözümler üretmek için derneğimizin kuruluşunu gerçekleştirdik. HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan başta olmak üzere derneğin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Emeklilerin hali hazırda maaşlarındaki düşüklük başta olmak üzere birçok sorunu olduğuna dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Altun, “Ülkemizde şuanda EYT’liler birlikte 15 milyonunun üzerinde emekli bulunuyor. Emeklilerimizin seslerini daha gür sesle duyabilecekleri bir platformu oluşturduk. İşçi emeklisi vatandaşlarımızın maaşlarından ikramiyelerine ve maaş promosyonlarına kadar birçok konuda bekledikleri iyileştirilmelerin sağlanması için mücadelemizi başlatıyoruz. Derneğimiz, gerek emeklilere gerekse de HAK-İŞ ailesine hayırlı olsun.” şeklinde açıklamada bulundu.

DEĞİRMENCİ DE HAK EMEK-DER’E ÜYE OLDU

Üye çalışmalarının ve dernek tanıtım faaliyetlerinin de başladığının altını çizen HAK EMEK-DER’in Başkanı Altun, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Özçelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin de derneğe üye olduğunu ifade etti.
Değirmenci, derneğe üye olma formunu doldurarak, Altun’a teslim edip, derneğin hayırlı olması temennisinde bulundu.
Değirmenci, “Özellikle mevcut yasaya göre her yıl düzenli olarak emekli olan işçilere, Emeklikte Yaşa Takılan(EYT) on binlerce HAK-İŞ üyesi işçinin, hükümet tarafından çıkarılan yasa sonrasında emekli olması da eklenince, HAK-İŞ bünyesinde bir derneğin kurulması ihtiyacı hasıl olmuştu. Bu kapsamda, emekli olan işçilerin üye olabileceği HAK EMEK-DER’in kuruldu. Derneğimiz başta işçi emeklileri olmak üzere HAK-İŞ’e, Özçelik-İş’e, ülkemize ve çalışma hayatına hayırlar getirsin” diye konuştu.

HAK EMEK-DER Başkanı Altun ise, “Üye çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin derneğimize üye olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

ALTUN ÜYELİK ÇAĞRISI YAPTI

HAK EMEK-DER’i büyütmek ve çalışma hayatında söz sahibi konuma taşıyabilmek için üye çalışması yaptıklarının altını çizen Altun, “Gerek Sendikamız Özçelik-İş’e gerekse HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımıza üye iken emekli olan, emekli olup da çalışmaya devam tüm işçi emeklilerimizi derneğimize üye olmaya davet ediyorum.” diyerek üyelik çağrısı yaptı.