22 Mayıs 2022

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ ALTUN, ÇALIŞMA HAYATINDA VE SENDİKAL HAYATTA KADIN EĞİTİM PROGRAMINA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun, Sendikamızın ev sahipliğinde HAK-İŞ Kadın Komitemiz tarafından İskenderun’da düzenlenen Çalışma Hayatında ve Sendikal Hayatta Kadın İl Eğitim Programına katıldı.

İskenderun İl eğitim programına, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Belediye Başkanı M.Fatih Tosyalı, HAK-İŞ Hatay İl Başkanı ve İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör ve Şube Yönetimi, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkan Yardımcıları, Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın İskenderun Şube Başkanları ve Yöneticileri, Kadın Komite başkan ve üyeleri, İskenderun sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

“KADINLARI SENDİKALI OLMAYA HAK-İŞ’Lİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in kadınların sendikal mücadeleye katılımının artırılmasını yönelik yürüttüğü çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arslan, “HAK-İŞ olarak, sendikalarımıza üye 200 bin kadının sendikal mücadelede aktif olarak görev alması konusunda yoğun bir çaba sarf ediyoruz” dedi.

Arslan, emekçi tüm kadınların sendikal mücadelenin içerisinde yer alması gerektiğini hatırlatarak, çalışan bütün kadınları sendikalı olmaya, HAK-İŞ’li olmaya davet etti.

İSKENDERUN ŞUBE BAŞKANIMIZ MEHMET GÜNGÖR: “KADINLARIN İSTİHDAM SAYISINI ARTIRMAYI GÖREV KABUL EDİYORUZ”

Programda bir konuşma yapan İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör, “İskenderun’da Özçelik-İş ve HAK-İŞ neferliği yapmış, emek mücadelesi vermiş bir kardeşiniz olarak, bugün sizlerle birlikte olmak, benim için ayrı bir anlam taşımaktadır” dedi.

Güngör: “Her ne kadar diğer işkolları ile kıyaslandığında, metal iş kolumuzda kadın çalışan sayısı az olsa da, bizler de Sayın Mahmut Arslan’ın göstermiş olduğu hedef doğrultusunda çalışmalar yapmaktayız. Bu bağlamda Kadın komitemize kurarak kadınların istihdamın sayısını artırmayı ve çalışma hayatındaki kadınların temsilini güçlendirmeyi önemli bir görev olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim programında, AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ve İskenderun Belediye Başkanı M.Fatih Tosyalı da bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın tarafından HAK-İŞ Bakış Açısıyla Sendikal Örgütlenme, Hizmet-İş Sendikamızın Hukuk Müşaviri Av. Rukiye Demiryürek tarafından Çalışma Yaşamında Kadın Hakları ve Hukuksal Referanslar, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. üyesi Nergis Dama tarafından “Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik” Ekseninde Çalışma Hayatında Kadın ve İş Barışı konularında sunum gerçekleştirildi.

Program, katılımcılara sertifika dağıtılması ve toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.